Препарати, які застосовуються для лікування даного захворювання:
АЕКОЛ СЕНАДЕ ТРОБИЦИН УЛЬТРАПРОКТ ХЛОРОФИЛЛИПТ

Проктит

Оновлено:
15.06.2023
Перевірено

Проктит — опис

Проктит — це захворювання, яке виникає через запальний процес на слизовій оболонці прямої кишки. Нерідко проблема супроводжується запаленням у сигмовидній кишці — проктосигмоїдитом. У будь-якому випадку таке делікатне захворювання може призвести до плачевних наслідків для здоров'я, тому слід за перших ознак звернутися до лікаря. Тільки фахівець може точно визначити діагноз і призначити адекватну схему лікування. Пам'ятайте, що самолікування є небезпечним для вашого здоров'я!

Причини появи проктиту

Розвиток захворювання зумовлений різними факторами. В основному виділяють такі причини:

  • хвороба Крона;

  • неспецифічний виразковий коліт;

  • гельмінтоз;

  • геморой;

  • туберкульоз;

  • алергія;

  • травми прямої кишки;

  • тривала терапія антибіотиками.

Нерідко збільшується ризик появи проктиту у людей після променевої терапії, призначеної через злоякісні утворення. Причинами можуть бути хронічні запори, неправильне харчування, застої крові в малому тазі тощо. Останнє характерно для людей, які ведуть сидячий спосіб життя або вимушено довго перебувають у постільному режимі.

Симптоми проктиту

Існує дві форми захворювання: гостра та хронічна. У першому випадку симптоматика розвивається гостро та швидко. Самопочуття людини швидко погіршується, ознаки мають яскравий характер. Хронічний проктит часто виражений не різко. Але при цьому людина відчуває неприємну симптоматику протягом тривалого часу, що суттєво знижує якість життя.

Якщо говорити про симптоми в цілому, вони такі:

  • відчуття тиску та розпирання в анусі;

  • сверблячка в області заднього проходу;

  • відчуття присутності стороннього тіла у прямій кишці;

  • болі в задньому проході, попереку;

  • проблеми з дефекацією, в т.ч. почуття неповного випорожнення;

  • нетримання калу.

Деякі пацієнти також помічають лихоманку, часті головні болі. Якщо проблема триває тривалий час із кровотечею, може виникнути анемія.

Діагностика проктиту

Діагноз ставиться з урахуванням проктологічного огляду. Лікар досліджує задній прохід за допомогою пальпації, а за необхідності призначає додаткове дослідження. Здебільшого це:

  1. Ректороманоскопія. Виконується у вигляді ендоскопічного устаткування. Фахівець оглядає стінки прямої кишки на великому протязі. Обов'язково потрібна попередня підготовка перед обстеженням — очищення кишечника від калу.

  2. Біопсія. Виконується одночасно із попереднім типом обстеження. Для аналізу забирається тканина зі слизової оболонки. 

  3. Копрограма. Це загальний аналіз калу, за допомогою якого виявляють тип проктиту. 

Може також знадобитися аналіз крові та інші дослідження. Перелік визначає лікар індивідуально.

Профілактика проктиту

Діючих на 100% профілактичних заходів як таких немає. Єдина рекомендація — своєчасно лікувати захворювання, що провокують виникнення проктиту. 

Лікування проктиту

Терапія в основному проводиться короткостроково, але іноді пацієнтам потрібне тривале спостереження. Основа лікування полягає у прийомі протизапальних та антибактеріальних препаратів — системних та місцевих. Але попередньо необхідно точно встановити тип збудника. Це дозволить підібрати засіб, якого він буде чутливий. Якщо хвороба супроводжується грибком, знадобляться протигрибкові медикаменти. У разі алергічної етіології — антигістамінні ліки.

Інші таблетки від проктиту: знеболювальні, жарознижувальні, протисвербіжні, проносні тощо.

Місцева терапія теж необхідна. Зазвичай лікарі рекомендують:

  1. Клізми з антисептиком. Відмінно вимивають бактерії та продукти їхньої життєдіяльності, додатково забезпечуючи антисептичний вплив.

  2. Супозиторії зі спазмолітиком та антибіотиком у складі. Призначені для зняття болю через усунення спазмів. Значно прискорюють одужання. 

  3. Ванночки з антисептиком. Допомагають покращити загальне самопочуття. Здебільшого забезпечують допоміжний ефект.

  4. Мазі та гелі з анестезуючою речовиною. Здатні купірувати свербіння, больові відчуття, полегшують дефекацію.

Дуже бажано дотримуватися дієти під час лікування. Слід прибрати із раціону солоне, смажене, жирне, а також алкоголь. Лікарі радять віддати перевагу дрібному способу харчування з переважним вживанням протертих супів, нежирного м'яса, риби. Готувати краще на пару чи запікати.

Проктит — це захворювання, яке спричиняє сильний дискомфорт. Його обов'язково потрібно лікувати, але суворо відповідно до рекомендацій лікаря. Не займайтеся самолікуванням! Приймайте ліки від проктиту, які прописав лікар.

Увага! Дана інформація носить виключно інформаційний характер! При появі перших симптомів, необхідно негайно звернутися за консультацією до фахівця. Не варто займатися самолікуванням, тому що це небезпечно для вашого здоров'я. Наш сайт zdravica.ua не несе відповідальності за ті наслідки, які можуть виникнути внаслідок використання інформації, наданої на сторінці. НЕ ЗАЙМАЙТЕСЯ САМОЛІКУВАННЯМ! ЦЕ МОЖЕ БУТИ НЕБЕЗПЕЧНИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я!
Facebook
Viber
Telegram
Instagram
Зворотний дзвінок
Поставити запитання у чаті