Препарати, які застосовуються для лікування даного захворювання:
ИНФАНРИКС ПЕНТАКСИМ СИНЕКОД ЭРГОФЕРОН

Кашлюк

Оновлено:
03.04.2024
Перевірено

Що таке кашлюк і чим небезпечний

Кашлюк — це інфекційне захворювання, спричинене бактерією Bordetella pertussis. Потрапляючи в організм бактерії, продукують токсини. Кашлюк заразний чи ні? Це дуже заразна хвороба, яка передається від людини до людини повітряно-краплинним шляхом, вражаючи слизові оболонки верхніх дихальних шляхів.

Чим небезпечний кашлюк? Він особливо небезпечний для маленьких дітей, при вагітності, а також для людей з ослабленою імунною системою. Наслідки кашлюку — серйозні ускладнення, включаючи проблему із серцево-судинною системою. У дитинстві може спровокувати запалення легень, ураження головного мозку та інші життєзагрозні стани.

Класифікація кашлюку

Після інфікування перші ознаки хвороби виявляються за кілька днів чи тижнів. У середньому період інкубації становить 1 тиждень.

Розвиток кашлюку відбувається у три етапи:

  1. Гострий період розвитку патології характеризується кашлем, нежиттю, чханням та відчуттям загального нездужання. При кашлюку кашель іноді посилюється, з'являються напади задишки. Можливий ціаноз — зміни природного кольору шкіри та слизових на блакитнувату.
  2. Стадія спазматичного та судомного кашлю передбачає посилення інтенсивності та частоти нападів кашлю. Можливі спазм дихальних шляхів, що призводять до судом, а також блювання.
  3. Фаза одужання супроводжується зменшенням частоти та інтенсивності нападів кашлю, а також відновленням нормальної функції дихальної системи. Симптоми поступово зникають, пацієнт починає почуватися набагато краще.

Він триває від кількох днів до кількох тижнів. У дорослих хвороба протікає довше, ніж у дітей. Хворий залишається заразним протягом місяця після прояву перших симптомів.

Симптоми захворювання

Під час інкубаційного періоду симптоми ще не виявляються. Як розпізнати кашлюк? Перші ознаки кашлюку супроводжуються сухим кашлем, нежиттю та незначним підвищенням температури тіла. Через деякий час приєднуються інші прояви, зокрема:

  • біль у горлі;
  • висип;
  • слабкість;
  • швидка стомлюваність;
  • неприємні відчуття у грудях;
  • відчуття нестачі повітря;
  • погіршення апетиту;
  • почуття занепокоєння;
  • свистячий звук під час вдиху.

У дітей також спостерігається короткочасна затримка дихання. Крім того, у дітей віком до 3 років може бути атипова симптоматика, тобто відсутній кашель та інші характерні симптоми кашлюку, що значно ускладнює своєчасну діагностику захворювання.

Сама собою хвороба кашлюк протікає без температури, оскільки бактерії цього виду не здатні проникати глибоко в тканини. Тим не менш, деякі пацієнти стикаються з симптомами лихоманки. Це свідчить про приєднання вторинної інфекції.

Симптоми кашлюку можуть відрізнятися залежно від віку пацієнта та стадії захворювання, тому важливо вчасно звернутися до лікаря для обстеження та встановлення точного діагнозу.

Діагностика

Діагностикою інфекційних захворювань займається інфекціоніст. Спочатку лікар опитує пацієнта для вивчення скарг та збору анамнезу. Результат огляду може свідчити про наявність інфекції дихальних шляхів, проте для встановлення діагнозу потрібне проведення інструментальних та лабораторних досліджень:

  1. Загальний аналіз крові. Лікар призначає це дослідження виявлення ознак гострої інфекції. Під час процедури фахівець обробляє шкіру пацієнта в області ліктьового згину антисептиком, накладає джгут та виробляє прокол вени для взяття невеликого зразка крові. Виявлення підвищеного рівня лейкоцитів в аналізі свідчить про наявність запального чи інфекційного процесу у організмі. Оскільки загальний аналіз крові не є специфічним для діагностики кашлюку, інфекціоніст використовує додаткові методи дослідження.
  2. Мазок слизової оболонки носоглотки. Лікар просить пацієнта широко відкрити рота і за допомогою спеціального тампона збирає матеріал для тесту. Проба тканин та слизу вирушає до лабораторії, де фахівці висівають збудника хвороби на живильне середовище. Бакпосів є інформативним методом дослідження, що дозволяє встановити тип збудника інфекції та підібрати найбільш ефективне лікування. Взяття мазка не викликає дискомфорту.
  3. Серологічний аналіз крові. Спеціалізовані дослідження дозволяють виявити у крові компоненти бактеріальної клітини чи антитіла, які організм виробляє протидії інфекції. Лікар проводить забір венозної крові та проводить тести з використанням реакції аглютинації або реакції непрямої гемаглютинації. Це дозволяє лікарю отримати достовірні лабораторні показники збудника в організмі пацієнта.
  4. Рентгенографія легень. Стандартне обстеження, що надає зображення внутрішніх органів, при якому пацієнту потрібно роздягнутися до пояса, зняти металеві прикраси та зайняти позицію близько до поверхні апарату. Під час цього процесу лікар отримує знімки легень у двох проекціях, що необхідно для виявлення пневмонії, ателектазу та інших серйозних ускладнень. Це обстеження є простим і безболісним.

У деяких випадках може знадобитися консультація невролога, пульмонолога або іншого фахівця для виявлення та лікування ускладнень.

Медикаментозне лікування кашлюку

Як лікувати кашлюк? Зазвичай для лікування кашлюку застосовуються антибіотики. Вони сприяють знищенню патогенних бактерій, тим самим зупиняють подальший розвиток та поширення хвороби.

Також призначають протиоклюшний імуноглобулін. Це засіб у формі розчину для ін'єкцій, що сприяє виробленню пасивного імунітету та знищенню бактерій.

Лікувати кашлюк народними методами в домашніх умовах не тільки неефективно, а й небезпечно. Це може призвести до ускладнень.

Профілактика кашлюку в Україні передбачає введення вакцини. Перше щеплення проводиться у віці 3, 4,5 та 6 місяців. Ревакцинація — у 1,5 роки та у 6-7 років. Дорослим вакцинацію не показано.

Увага! Дана інформація носить виключно інформаційний характер! При появі перших симптомів, необхідно негайно звернутися за консультацією до фахівця. Не варто займатися самолікуванням, тому що це небезпечно для вашого здоров'я. Наш сайт zdravica.ua не несе відповідальності за ті наслідки, які можуть виникнути внаслідок використання інформації, наданої на сторінці. НЕ ЗАЙМАЙТЕСЯ САМОЛІКУВАННЯМ! ЦЕ МОЖЕ БУТИ НЕБЕЗПЕЧНИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я!
Facebook
Viber
Telegram
Instagram
Зворотний дзвінок
Поставити запитання у чаті