Дерматит - симптоми та лікування захворювання
Дерматит - це сукупність захворювань шкірного покриву, які відрізняються запальним характером. Прояви дерматиту часто викликані контактом із подразниками або алергенами. Захворювання цієї групи не передаються від людини до людини, тому що не мають інфекційного характеру.
Причини виникнення дерматиту та фактори ризику
Причини появи захворювання можуть бути як зовнішніми (несприятливі фактори навколишнього середовища), так і внутрішніми (фактори самого організму, що провокують). Причиною виникнення шкірних хвороб часто стають алергічні реакції. Дерматитом можуть супроводжуватися аутоімунні патології, коли організм атакує власні клітини.
Розрізняють подразники фізичного та хімічного характеру. Фізичні подразники поєднують у собі температурний і світловий вплив на шкіру. До них також належить рентгенівське та радіоактивне опромінення. Хімічні подразники представлені лугами, кислотами та іншими реагентами, які здатні викликати запалення тканин і руйнування епідермісу. Крім контакту з перерахованими подразниками, провокуючим фактором для появи дерматиту є потрапляння в кров хворого алергенів.
Дерматит належить до однієї з найпоширеніших шкірних патологій і зустрічається в людей незалежно від їхньої статі або віку. Викликати його може прийом медичних препаратів, травми шкіри, хронічні захворювання, генетична схильність, дія патогенних мікроорганізмів, вплив навколишнього середовища.
Симптоми дерматиту та види захворювання
Ознаками дерматиту в загальному випадку стають запальні прояви на шкірі. Інтенсивність і тривалість симптомів, а також їхня різноманітність залежать від конкретного типу дерматиту, локалізації уражень. При слабкому прояві пацієнта може турбувати почервоніння ураженої ділянки шкіри. Почервоніння часто супроводжується поколюванням, печінням або свербінням. Для легкої форми дерматиту звичайним симптомом стає поява алергічного висипу. У важких випадках дерматит проявляється не тільки запальними процесами, а й вираженою набряклістю, появою рідких пухирів. Пацієнт скаржиться на нестерпний свербіж, сильно відчутні болі в області запалення. В іншому симптоми залежать від типу захворювання.
За характером і тривалістю перебігу виділяють три види дерматитів - гострий, хронічний, лускатий (або кірковий). Гострий дерматит виникає як реакція на подразник і швидко припиняється, коли контакт з ним був усунений. Хронічна форма дерматиту виникає після періодичних контактів із провокуючим фактором, проте зберігається тривалий час. Кірковий дерматит є підгострою формою захворювання.
Контактний дерматит супроводжується появою сверблячки та невеликих пухирців на шкірному покриві в місцях зіткнення з подразником. Поряд із зовнішніми проявами у пацієнта може спостерігатися загальне нездужання. Небезпека контактного дерматиту в тому, що ознаки захворювання можуть бути віддаленими за часом.
Атопічний дерматит, або нейродерміт, належить до аутоімунних захворювань. Ознаками хвороби стають запалені ділянки шкіри в районі носогубних складок, шиї, ліктьових, колінних згинів, а також пахвинної області. Ураження шкіри часто супроводжуються водянистим висипом. На місці розчісувань утворюються мокнучі рани, а потім скоринки, що супроводжується сильним свербінням. До характерних симптомів нейродерміту відносять сухість шкіри. Захворювання має хронічний характер, симптоми атопічного дерматиту можуть з'являтися і пропадати на період ремісії.
Себорейний дерматит відрізняється появою лускатих плям на шкірі, де зосереджена велика кількість сальних залоз. Такий дерматит з'являється на голові та на обличчі. Разом з ним у пацієнта відзначається лущення шкіри, поява лупи. Іноді паралельно на уражених ділянках шкіри випадає волосся через закупорювання сальних залоз.
Найчастіше дерматит з'являється в зоні природних складок — у ліктьовому і колінному згинах, у паховій зоні.
Діагностика дерматиту в медичному закладі
Діагностика дерматиту здійснюється дерматологом, який призначає:
-
загальний аналіз крові та мікроскопію;
-
алергічні проби;
-
гістологічні та бактеріологічні дослідження;
-
імунограми.
Профілактика дерматиту в дітей і дорослих
З метою профілактики необхідно ретельно стежити за харчуванням і гігієною тіла. Особливу групу ризику представляють люди з імунодефіцитом та ослабленим імунітетом, алергіями, хронічними, аутоімунними захворюваннями. Зменшити ймовірність появи шкірних захворювань допоможе збалансоване харчування та вживання достатньої кількості вітамінів і мінералів, повний захист органів дихання та кінцівок при роботі з хімічними реагентами, профілактика гормональних збоїв, помірне вживання антибіотиків.
Лікування дерматиту за допомогою препаратів
За відсутності правильного лікування дерматит може ускладнюватися приєднанням вторинної інфекції. Запущені форми захворювання можуть призводити до запальних процесів, а також до некрозу. Тому вибирати ліки від дерматиту самостійно не варто, а слід звернутися до профільного фахівця. Також для запобігання погіршенню стану пацієнта необхідно уникати контакту з факторами, що провокують дерматит. Серед таблеток від дерматиту виділяють антигістамінні препарати, які дозволяють зняти інтенсивність алергічних проявів, включаючи свербіж, почервоніння. Також фахівець може порекомендувати обробку уражених ділянок антисептичними розчинами та місцевими протизапальними засобами, які здатні усувати свербіж. Важливо пам'ятати, що терапія приносить максимальний ефект лише в поєднанні з дієтою, якщо дерматит викликаний харчовою алергією.