Кишковий дисбактеріоз
Відхилення у роботі травної системи можуть викликати різні фактори. Один з них – порушення мікрофлори. Даний стан називається дисбактеріозом кишечника, хоча і не їм. Це не окреме захворювання, тому в міжнародній класифікації окремого коду він не має. Може виникати у різному віці – як у дорослих, так і у немовлят.
Здоров'я кишкової флори підтримують лактобактерії, біфідобактерії, непатогенні типи кишкової палички. Говорячи про дисбаланс мікрофлори, йдеться про зміну кількості чи пропорцій корисних бактерій. Такий стан слід лікувати. Порушення співвідношення змінює біологічні можливості флори не на краще.
Причини кишкового дисбактеріозу
Причинами дисбактеріозу кишечника можуть бути як зовнішні фактори, так і внутрішні захворювання:
- незбалансоване та нерегулярне харчування;
- нервова перенапруга, стреси;
- хвороби ШКТ (гастрит, панкреатит, коліт);
- кишкові паразити;
- інфекції;
- імунодефіцитні стани, у тому числі викликані лікуванням онкологічних захворювань;
- антибактеріальна терапія (особливо приватна, тривала);
- тривале лікування гормонами, НПЗЗ;
- часті ГРВІ;
- вікові зміни.
Якщо виявлено дисбактеріоз кишечника, лікування є обов'язковим. Ігнорування проблеми призводить до недостатньої засвоюваності поживних речовин, застійних явищ, посилення дискомфорту.
Класифікація
Виходячи з характеру та інтенсивності уражень, класифікація включає декілька типів патології:
- Латентний (або компенсований). Відхилення у складі мікрофлори є. У цьому клінічні прояви незначні чи відсутні. Видимих змін у роботі організму немає.
- Субкомпенсований. Дисбіоз кишечника спричинив локальні ділянки запалення. Їхня площа часто невелика, обмежена.
- Декомпенсована. Тяжкий дисбаланс кишкових компонентів. Супроводжується різким зниженням імунітету. Є симптоми інтоксикації. Високий ризик ураження печінки, селезінки, інших паренхіматозних органів. Є загроза сепсису.
Дисбактеріоз кишечника – симптоми
Перші симптоми дисбактеріозу кишечника – відхилення у роботі травної системи. Це погіршення чи повна втрата апетиту. Можливі блювотні позиви, нудота. Нерідко є диспепсичні розлади – підвищене газоутворення, метеоризм. Пацієнти часто нарікають на появу металевого присмаку. Характерним є розлад стільця – як діарея, і складнощі з спорожненням. Можливе чергування цих явищ. Після відвідування туалету може зберігатись відчуття повного кишечника. Іноді з'являються скарги на болючі відчуття. Біль може бути різким або ниючим. У жінок порушення кишкової мікрофлори нерідко стає причиною вагінального дисбіозу, кандидозу. Інтимне здоров'я тісно пов'язане з мікробіомом ШКТ.
Разом із характерними симптомами дисбіозу кишечника можуть бути неспецифічні маркери. У тому числі – сухість шкірних покривів, часті заїди, висипання. Є скарги на головний біль, швидку стомлюваність, проблеми зі сном.
Слід зазначити, що вираженість клінічних проявів не має прямого зв'язку зі ступенем порушень мікрофлори. При незначних відхиленнях може бути виражена симптоматика, а серйозні порушення протікають практично безсимптомно.
Діагностика дисбіозу кишечника
Діагностика порушення включає комплексне обстеження. Насамперед, необхідно оцінити склад мікрофлори. Найбільш інформативний метод – шляхом прямого забору вмісту з використанням зонда. Так відбувається обстеження тонкого кишківника. Важливий аналіз на дисбактеріоз кишечника – бактеріологічне дослідження калу. Дослідження дозволяє перевірити вміст товстого кишківника.
У переліку аналізів також присутні ОАК, біохімія крові, ОАМ, тести навантаження, тест Шилінгу. Для уточнення діагнозу можуть бути проведені колоноскопія, рентген з контрастом, УЗД черевної порожнини.
Профілактика та дієта
Уникнути лікування дисбіозу кишечника допоможуть заходи профілактики. Насамперед, це контроль харчування. Раціон має бути збалансованим. З достатнім вмістом клітковини, кисломолочних продуктів, їжі рослинного та тваринного походження. За наявності хронічних захворювань необхідно проконсультуватися з профільним фахівцем.
Антибактеріальна терапія повинна проводитися строго за показаннями та під контролем лікаря. Під час лікування є обов'язковим прийом пробіотиків, пребіотиків.
Якщо виявлено дисбактеріоз кишечника, дієта спрямована на усунення подразнюючих слизових факторів. Це гострі та солоні страви, маринади, копчення, жирна та смажена їжа. Також слід виключити продукти, що провокують процеси бродіння, бобові, кондитерські та інші вироби з високим вмістом цукру. Порушення мікрофлори і так призводить до уповільнення засвоєння їжі. Не варто посилювати цей процес.
Медикаментозне лікування дисбактеріозу кишечника
При складанні схеми терапії важливо враховувати, що порушення мікрофлори – це самостійне захворювання. Картина дисбіозу може бути наслідком медикаментозної терапії (особливо антибіотиками). У цьому випадку основні препарати для лікування дисбактеріозу кишечника - лакто та біфідобактерії. У Здравиці можна замовити, наприклад, Біфідумбактерін, Лактімак форте, Пробіз, Лінекс, Лактіалі.
Специфічна терапія підбирається залежно від основного захворювання, яке спровокувало порушення. Це може бути протимікробна терапія, застосування кишкових та рослинних антисептиків. Застосовують при дисбактеріозі кишечника препарати з жовчогінною дією, ферменти.
Для зміцнення організму та нормалізації функціонування його систем призначають полівітамінні комплекси, імуномодулятори. Підбір терапії здійснює лікар!