Препарати, які застосовуються для лікування даного захворювання:
БЕПАНТЕН ВИТАДЖЕН ВИТАКСОН ВИТИЛИГО-КОНТУР ДЕРМАЗИН ДЕРМАЗОЛ СУДОКРЕМ

Вітиліго – опис, симптоми, профілактика та лікування

Оновлено:
15.06.2023
Перевірено

Вітиліго – це шкірне захворювання, яке супроводжується появою на шкірі безбарвних плям. Патологія спричиняє втрату нормального кольору шкіри. Депігментація зумовлена ​​відсутністю меланоцитів. Захворювання не загрожує життю, проте викликає підвищений ризик появи увеїту, отримання сонячних опіків і раку шкіри, а також несе негативні наслідки для психологічного стану хворого. Вітиліго не є заразним захворюванням.

Причини виникнення вітиліго та фактори ризику

На сьогодні справжні причини виникнення захворювання точно не встановлені. До основних факторів, що провокують знебарвлення ділянок шкіри, відносять аутоімунні захворювання, при яких руйнується меланін в організмі, спадковість, вплив тригерів. Пусковими умовами для вітиліго можуть стати отруєння, сонячні опіки, стрес, травми, отримані через хімікати або радіацію, а також ускладнення після інфекційних захворювань і хронічні захворювання внутрішніх органів. 

Високу небезпеку у вигляді провокування вітиліго відіграють деякі хімічні сполуки, такі як фенол. Цей хімікат, який входить до складу низки побутових засобів і фарби для волосся, здатний викликати аутоімунні порушення, що лежать в основі захворювання. Також небезпеку становлять формальдегідні смоли.

Експерти пов'язують появу вітиліго з порушеннями в роботі нервової та ендокринної систем. Однією з причин, що може призвести до захворювання, є нестача в організмі вітамінів і мінералів. Поява вітиліго може бути пов'язана з дефіцитом цинку та міді - речовин, які необхідні для підтримання здоров'я та нормального функціонування шкіри. Порушення балансу вітамінів і мінералів викликає окисні процеси та появу вільних радикалів. Вони, у свою чергу, зменшують вироблення організмом кератиноцитів і меланоцитів, які відповідають за пігментацію.

Важливу роль у появі та перебігу захворювання відіграє дисфункція нервової системи, часті стреси та наявність аутоімунних порушень, коли імунна система знищує меланоцити як чужорідні тіла. 

Захворювання зустрічається у людей будь-якого віку, проте часто вражає молодих пацієнтів. Перші ознаки вітиліго часто відзначають у віці до 20 років.

Симптоми вітиліго, основні ознаки

Основним симптомом вітиліго є виникнення на поверхні шкіри безбарвних плям з чітко окресленими межами, часто симетричними. Структура, рівень зволоження, рисунок шкіри при цьому не змінюються. Забарвлення плям може мати молочний колір і воно не змінюється, як у здорової шкіри, при засмазі.

При вітиліго плями схильні збільшуватися та зливатися. Вони можуть з'являтися на ділянках, найбільш схильних до впливу сонячних променів: обличчі, руках, ногах. У деяких випадках уражається шкіра промежини. Плями не зустрічаються на підошвах ніг і долонях. Іноді знебарвлені ділянки з'являються на сітківці, на слизовій оболонці рота та носа. У пацієнтів з вітиліго в деяких випадках спостерігається посивіння волосся в області уражених ділянок. В окремих випадках нормальний колір шкіри може повернутися.

Захворювання не супроводжується свербінням, болем або будь-якими дискомфортними відчуттями. Вітиліго не належить до заразних хвороб, тому не передається іншим людям. Незважаючи на легкість симптоматики, пацієнти з цією патологією відзначають погіршення якості життя через естетичні особливості та пригнічений психоемоційний стан.

Розрізняють два типи вітиліго, базуючись на симптомах захворювання:

  • Сегментарне вітиліго. Даний тип хвороби вражає одну частину тіла та може прогресувати протягом 1-2 років, після чого припиняє ріст. Виникає сегментарне вітиліго переважно у молодих людей.
  • Двостороннє вітиліго. Характеризується симетричною появою плям, що захоплюють великі ділянки шкіри. Є найпоширенішим типом захворювання.
  • Фокальне вітиліго. З'являється лише на одному або кількох ділянках шкіри. Цей тип захворювання зустрічається рідко.

Щоб визначити тип захворювання, необхідно пройти діагностику спеціаліста. Від виду вітиліго залежить метод, який буде найефективнішим.

Діагностика вітиліго в медичному закладі

Для діагностики вітиліго лікар здійснює первинний огляд пацієнта, вивчає його анамнез, виключає ймовірність того, що людина хворіє на інші дерматологічні захворювання, наприклад на висівковий лишай. Щоб поставити діагноз, фахівець може призначити аналізи крові, які допоможуть виявити аутоімунні захворювання та інші патології в організмі, а також біопсію зі знебарвлених ділянок шкіри. Додатково лікар може порадити пройти обстеження в офтальмолога на наявність увеїту.

Профілактика вітиліго в групах ризику хвороби

Для профілактики захворювання важливо уникати хронічних стресів і перевтоми. Рекомендується захищати шкіру сонцезахисними засобами від ультрафіолету, вживати необхідну кількість вітамінів і мінералів з їжею або у вигляді добавок. 

Лікування вітиліго - прогноз та особливості прийому лікарських засобів

У лікуванні вітиліго застосовують лазерну терапію та фотосенсибілізуючі препарати. При цьому захворюванні важливо стимулювати вироблення меланіну організмом. З цією метою застосовуються пігулки від вітиліго, мазі, розчини, механізм дії яких забезпечує підвищення чутливості до ультрафіолету. Серед ліків від вітиліго також знаходяться креми, що маскують, які допомагають зменшити ступінь виразності плям. Важливо застосовувати сонцезахисні засоби, тому що знебарвлені ділянки шкіри легко піддаються сонячним опікам.

Лікування вітиліго може покращити зовнішній вигляд шкіри та зупинити прогресування захворювання, проте не дозволить остаточно позбутися патології. Якщо медикаментозні методи виявилися неефективними, то може бути запропоновано хірургічне лікування.

Увага! Дана інформація носить виключно інформаційний характер! При появі перших симптомів, необхідно негайно звернутися за консультацією до фахівця. Не варто займатися самолікуванням, тому що це небезпечно для вашого здоров'я. Наш сайт zdravica.ua не несе відповідальності за ті наслідки, які можуть виникнути внаслідок використання інформації, наданої на сторінці. НЕ ЗАЙМАЙТЕСЯ САМОЛІКУВАННЯМ! ЦЕ МОЖЕ БУТИ НЕБЕЗПЕЧНИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я!
Facebook
Viber
Telegram
Instagram
Зворотний дзвінок
Поставити запитання у чаті