Екзема - симптоми захворювання, лікування препаратами
Екзема - це запальне захворювання шкіри, що протікає у хронічній або гострій формі. Хвороба має рецидивний характер. Проявляється захворювання у різних формах, за рахунок чого розрізняють ідіопатичну, мікробну, мікотичну, себорейну, дисгідротичну, професійну екземи. Окремо розглядають дитячу екзему. При грамотному виборі лікування вдається досягти стану ремісії.
Причини виникнення екземи та передумови появи захворювання
У сучасному світі механізми появи екземи не вивчені досконало, проте заведено вважати, що захворювання викликають кілька факторів. Хвороба має алергічну природу. Важливу роль у появі екземи відіграє спадковий фактор, збої в роботі імунної системи, наявність хронічних захворювань, часті стреси та нестабільний психоемоційний фон. Захворювання може виникнути на тлі порушень вироблення гормонів, при захворюваннях шлунково-кишкового тракту. Викликають екзему паразити та контакт з алергенами. До зовнішніх факторів появи захворювання також відносять підвищення або зниження температури довкілля.
Симптоми екземи та її відмінності від інших захворювань шкіри
Екзема може протікати у хронічній, а також у гострій формі. Захворювання має незаразну природу. Найчастіше симптоми екземи можуть зменшуватися влітку й активніше проявлятися взимку. Симптоми захворювання залежать від його форми:
-
Для ідіопатичної або істинної екземи характерна поява еритеми - почервоніння шкіри. Зміни супроводжуються свербінням високої інтенсивності, уражені місця можуть набрякати. При розчісуванні утворюються тріщини, всередину яких потрапляє інфекція, через що з'являються пухирці з рідиною. Сверблячка після цього посилюється. Після розкриття пухирців висипу та появи мокнучих ділянок утворюються кірки. Пошкоджена шкіра через постійне розчісування потовщується і грубіє.
-
Мікотична екзема проявляється у вигляді реакції на грибкові захворювання шкіри. Для неї властива поява висипань у вигляді пухирців. На відміну від більшості інших форм захворювання, мікотична екзема розвивається стрімко. При ній хвороба прогресує та захоплює все більше ділянок здорової шкіри. Відмінна риса мікотичної екземи - поява чітких меж уражених ділянок.
-
Мікробну екзему викликають стафілококи або стрептококи. Хвороба з'являється і на тлі ослабленого імунітету. Екзема цього типу часто проявляється у місцях ушкодження шкірних покривів. Вона може мати яскраво виражені осередки запалення, діаметр яких досягає від 1 до 3 см. Уражені ділянки шкіри нагноюються, червоніють і нерідко набрякають.
-
Себорейна екзема з'являється на волосистій частині голови. Її викликає наявність сухої чи жирної себореї. Ця форма захворювання може провокувати випадання волосся.
-
Дисгідротична екзема проявляється у вигляді дрібних пухирців на долонях або підошвах ніг, які лопаються та утворюють скоринки.
-
Варикозна екзема супроводжується утворенням висипу та виразок у людей із порушеннями кровообігу. Часто з'являється в районі гомілкостопу.
Екзема відрізняється від псоріазу наявністю пухирцевого висипу, який має вигляд пухирців. При розтині вони утворюють сухі скоринки. Для псоріазу характерна поява висипу у вигляді плям, покритих лусочками. Нейродерміт, на відміну від екземи, проявляється лущенням і почервонінням шкіри з її ущільненням, висип при цьому може бути відсутній.
У хворих на екзему спостерігається зниження захисних функцій організму, через що такі пацієнти часто схильні до інфекційних захворювань. Їхня наявність може посилити перебіг шкірної хвороби, тому лікування має бути комплексним і системним.
Діагностика екземи в медичному закладі
Для діагностики захворювання необхідно відвідати кількох фахівців, щоб отримати повну картину - дерматолога, ендокринолога, імунолога, гастроентеролога. Лікар може призначити мікробіологічне, алергологічне, імунологічне та біохімічне дослідження. Важливу роль відіграє збирання анамнезу пацієнта, а також проведення дерматоскопії. Для діагностики екземи призначаються аналізи калу, сечі та крові, дослідження імуноглобуліну у сироватці крові. В уточненні діагнозу можуть знадобитися алергопроби. При підборі схеми лікування фахівець враховує вік, стать і загальний стан пацієнта, ступінь ураження шкірних покривів, інтенсивність симптомів та їхню вираженість.
Профілактика екземи - рекомендації фахівців
У профілактиці екземи важливо дотримуватися гігієни. На регулярній основі потрібно застосовувати креми та мазі, які запобігають сухості шкіри. Оскільки до екземи схильні люди з алергічними реакціями, необхідно виключити з раціону продукти, які можуть спровокувати появу сверблячки. Оскільки утримуватися від сверблячки під час нападів дуже складно, варто отримати розгорнуті рекомендації фахівця щодо відповідних антигістамінних препаратів, які допоможуть купірувати цей стан. Важливо дотримуватися збалансованого харчування і включати до раціону продукти, багаті на вітаміни та мінерали, жирні насичені кислоти.
Лікування екземи за допомогою лікарських засобів
У лікуванні цього захворювання застосовують таблетки від екземи. Для усунення сверблячки, почервоніння та набряклості, які спричиняють дискомфорт і негативно позначаються на якості життя, використовують антигістамінні препарати. При хронічній формі можливе призначення глюкокортикостероїдних засобів, які знижують активність імунної системи та знімають запальні процеси. Як ліки від екземи застосовують місцеві засоби - креми та мазі, які допомагають зволожити шкіру, зняти запалення. При виражених набряках можливе призначення діуретиків. Самолікування екземи є неприпустимим — це може призвести до погіршення стану пацієнта, тому препарати повинен призначити лікар.