Пульпіт - опис

Оновлено:
02.02.2021
Перевірено

Пульпа - це внутрішня тканину зуба, яка містить судини і нерви, а також живить весь зуб і прилеглі тканини. Пульпіт - це запалення пульпи, що викликається стрептококами або стафілококами, що супроводжується сильним болем, запаленням частини зуба і щелепи, а також навколишніх тканин. Пульпіт складно пропустити або не помітити, його наслідки можуть бути досить серйозними, тому при першій же появі болю або дискомфорту, потрібно звертатися до лікаря. 

Пульпіт - опис і загальні дані

пульпіт зустрічається дуже часто, це одне з найбільш поширених наслідків і ознакою карієсу. Він виникає при запаленні пульпи. Причин може бути дуже багато, іноді це неправильна робота стоматолога або ж інфікування пульпи.

Є різні види пульпіту - гострий і хронічний. Гострий проходить дуже раптово, з'являється під час потрапляння інфекції в пульпу. Потім з'являється запалення, воно стає гнійним, рідина збирається в пульпарної камері і розвивається ексудат. Супроводжується гострим болем і тяжкістю, але іноді може протікати і безболісно. При тривалій відсутності лікування, гострий пульпіт може стати хронічним. 

Поширені причини появи пульпіту

Є кілька причин запалення пульпи, хоча зазвичай вони "накладаються". Найчастіші причини:

  • Карієс, який довгий час не лікується. Хвороботворні бактерії просто руйнують емаль зуба, переходять на дентин, а потім проникають в пульпу. Відбувається запалення пульпи, яка знаходиться прямо біля каріозної зони зуба. Якщо нічого не лікується, то процес переходить далі, поширюється на всю пульпу і на корінь зуба.
  • Під час лікування карієсу, стоматолог неправильно поставив пломбу. Інфекція потрапила всередину зуба, і продовжує розвиватися. 
  • Причиною може стати ангіна, яка з'явилася як слідства карієсу. Ті ж бактерії, які викликають запалення мигдалин, можуть викликати або істотно погіршити запалення пульпи, прискорити розвиток пульпіту.
  • Іноді причиною пульпіту може стати травмування зуба. Надколи, втрата коронки або пломби, удар або інші пошкодження зуба можуть стати причиною того, що всередині ротової порожнини з'являються хвороботворні бактерії. Вони ж потім потрапляють і в зуб.
  • Тривала дія гарячої води, високої температури, занадто холодних речовин, агресивних хімічних речовин і інших несприятливих умов.

Симптоми пульпіту і прояви

У цілому пульпіт має сильну симптоматику і його складно не помітити. Найголовніший і поширений симптом - біль в зубі. Вона досить сильна, пульсує і рідко стихає. Тривалість болю залежить від того, наскільки сильно вражена пульпа і як далеко пройшов запальний процес. На ранніх стадіях пульпіту біль може бути нетривалою, але через якийсь час все посилюється.

Особливо гостро відчувається дискомфорт під час їжі, прийому холодних або гарячих напоїв, впливу високих або низьких температур. Крім того, біль сильно відчувається, коли людина лягати, бо до зуба притікає більше крові, і збільшується запалення.

Якщо біль ігнорується тривалий час, не проводиться професійного лікування, то пульпіт переходить в хронічну форму і біль зменшується. Вона буде виникати періодично від дії високої температури, але всередині зуб буде поступово руйнуватися і продовжувати запалюватися. Крім того, такі процеси можуть поширитися і на інші зуби, викликати серйозні проблеми зі здоров'ям, запалення ротової порожнини, набрякання ясен, можуть стати причиною появи періодонтиту, інфікування мигдалин і інших органів.

Діагностика пульпіту від стоматолога

Під час прийому, стоматолог в першу чергу проводить опитування і збирає анамнез. Уточнюється, наскільки сильно відчувається біль і коли з'явилися больові відчуття, де саме болить, яка тривалість, коли вщухає.

Потім проводиться зовнішній огляд, зуб м'яко простукується спеціальними інструментами. Цей метод дозволяє помітити не тільки те, чи є біль в зубі, але і наявність карієсу всередині, ущільнення або розм'якшення пульпи, загальні стан ясен навколо.

Для більш точної діагностики призначається рентген, який показує стан внутрішньої частини зуба, тканин і каналу, а також області поширення запалення.

Іноді стоматолог рекомендує пройти електроодонтодіагностика, показання та реакція зуба на впливу електрики. Це допомагає проаналізувати, як працює нервова система і як зуб реагує. Найчастіше це дозволяє помітити прогресуючий карієс і руйнівні процеси всередині.

Правильна профілактика пульпіту

Профілактика пульпіту - це профілактика карієсу, правильний догляд за зубами і ротовою порожниною. Потрібно регулярно міняти зубну щітку, користуватися розчинами для полоскання рота, зубною ниткою. Два рази на рік потрібно відвідувати стоматолога для комплексного огляду, перевірки і професійного чищення. Крім того, потрібно правильно харчуватися, не зловживати солодким. 

Як виконується лікування пульпіту?

Таблетки від пульпіту і ліки від пульпіту призначаються лікарем. Він вибирає найбільш оптимальну в цьому випадку систему лікування і проводить необхідні процедури.

Уражену порожнину зуба обробляють спеціальною пастою, яка має протизапальну і регенерує ефектом, а через якийсь час ставлять постійну пломбу.

Самостійно позбутися пульпіту неможливо, ні таблетками, ні полосканням. Можна трохи зменшити біль, але поки стоматолог комплексно не видалить всі уражені ділянки і не знищить інфекцію, вона залишиться і буде продовжувати запалюються зуби. При першій же ознаці захворювання, потрібно звернеться до стоматолога!

Увага! Дана інформація носить виключно інформаційний характер! При появі перших симптомів, необхідно негайно звернутися за консультацією до фахівця. Не варто займатися самолікуванням, тому що це небезпечно для вашого здоров'я. Наш сайт zdravica.ua не несе відповідальності за ті наслідки, які можуть виникнути внаслідок використання інформації, наданої на сторінці. НЕ ЗАЙМАЙТЕСЯ САМОЛІКУВАННЯМ! ЦЕ МОЖЕ БУТИ НЕБЕЗПЕЧНИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я!
Facebook
Viber
Telegram
Instagram
Зворотний дзвінок
Поставити запитання у чаті