Пародонтит
Пародонтит — це запалення тканин, що підтримують зуби, що виникає через інфекцію. Захворювання починається з накопичення нальоту, а також наростання зубного каменю, що зрештою призводить до ураження ясен. На початкових етапах пародонтит може виявлятися ураженням ясен, що супроводжується почервонінням і набряком, а без належного лікування вона може розвинутися в більш серйозну форму, що зачіпає цемент зубів, а також кістку щелепи.
Чому виникає пародонтит: причини захворювання
Причини патології можна поділити на кілька груп. Розгляньмо кожну з них:
- Відсутність своєчасного лікування. Багато хто ігнорує лікування, вважаючи, що хворобливі відчуття пройдуть самі собою. Однак, без медичної допомоги запалення поступово вражає глибші тканини. Відсутність регулярних звернень до стоматолога для профілактики може призвести до серйозних хвороб, оскільки дрібні симптоми залишаються непоміченими, а інфекція в цей час накопичується, отже, поширюється.
- Проблеми з гігієною. Пародонтит у дітей, як і багатьох дорослих, виникає через недостатню або неправильну гігієну ротової порожнини. Залишки їжі та наліт на зубах живлять патогенне середовище, викликаючи запалення ясен. Якщо наліт не видаляється регулярно, він згодом твердне, тобто перетворюється на камінь, який вже не можна зняти в домашніх умовах. Він дратує ясна, що рано чи пізно призводить до запалення.
- Ослаблений імунітет. Організм людини має природні механізми захисту від інфекції, проте при зниженні імунної активності ці бар'єри слабшають, що робить ясна більш уразливими перед бактеріями.
Незалежно від причини, через яку виник цей стан, вона потребує особливої уваги, тобто своєчасного лікарського втручання.
Симптоми пародонтиту
Симптоми пародонтиту залежать від стадії: чим більш запущений стан, тим яскравішими і болючішими виявляються його ознаки.
На початковій стадії пародонтиту пацієнти можуть спостерігати кровоточивість ясен під час чищення, а також при вживанні твердої їжі. Це супроводжується запаленням, а також легким почервонінням тканин, що іноді викликає дискомфорт, особливо при жуванні.
При запущеному пародонтиті симптоми стають більш вираженими, а також болючими:
- виникає неприємний запах у ротовій порожнині;
- ясна опускаються, стають м'якими, а також втрачають пружність;
- зуби змінюють своє положення, а відстань між ними збільшується;
- зуби стають рухливішими і розхитуються;
- з'являється металевий смак.
За відсутності лікування патологія викликає випадання зубів через руйнування зубної зв'язки, яка утримує зуби в кісткових лунках.
Відмінність від пародонтозу
Пародонтоз та пародонтит — дві різні патології. Різниця пародонтозу та пародонтиту полягає в характері розвитку та вираженості симптомів. Пародонтит супроводжується гострими запальними стадіями, швидким розвитком, а також яскраво вираженою симптоматикою. Запалення прогресує відносно швидко, вражаючи спочатку тканину навколо зуба, а за відсутності лікування поширюється глибше.
Пародонтоз, навпаки, розвивається поступово і часто залишається непомітним упродовж багатьох років. Симптоми виражені слабко, а запалення, зазвичай, відсутні. Натомість ясна повільно атрофуються, що призводить до їх опущення, а також оголення шийок зубів. Пародонтоз зазвичай охоплює цілі ряди на обох щелепах, а не окремі зуби, як при пародонтиті.
Діагностика
Діагностика передбачає візит до стоматолога. Спочатку лікар уважно вислухає скарги, тобто збере анамнез, щоб зрозуміти, які симптоми турбують пацієнта. Після збирання інформації стоматолог проведе ретельний огляд ротової порожнини. У деяких випадках також призначають рентген при пародонтиті. На підставі цих даних та результатів огляду стоматолог зможе зробити висновок не тільки про наявність патології, а й про його форму, а також область поширення:
- Гострий пародонтит характеризується швидким розвитком запалення, вираженим болем, а також набряклістю.
- Хронічний пародонтит поступово розвивається, може протікати з періодичними загостреннями, часто без виражених симптомів на початкових стадіях.
- Гнійний пародонтит супроводжується утворенням гнійних виділень, може бути як гострим, так і хронічним.
- Локальний пародонтит — запалення обмежене кількома зубами.
- Генералізований пародонтит — охоплює значну частину зубного ряду чи всі зуби.
Крім того, для оцінки стану пацієнта враховується ступінь виразності симптомів, що дозволяє розробити адекватний план терапії.
Лікування запалення тканин пародонту
Як лікувати пародонтит? Лікування починається зі спеціалізованого чищення. Після процедури стоматолог-терапевт призначає медикаменти, включаючи антибіотики та антисептики. Вони допомагають знищити шкідливі мікроорганізми, а також підтримувати здоров'я ротової порожнини.
Хірургічні методи терапії
До хірургічного втручання вдаються тоді, коли медикаментозна терапія не дає результатів, тобто захворювання знаходиться на запущеній стадії.
Після первинного обстеження та чищення, якщо ознаки захворювання зберігаються, стоматолог може перейти до подальших дій. Спершу проводять висічення, яке дозволяє видалити запалені ділянки тканин. Далі може бути проведено промивання пародонтальних кишень антисептичними розчинами, що сприяє очищенню, а також дезінфекції уражених ділянок. У деяких випадках стоматолог-хірург може рекомендувати клаптеву операцію.
Після завершення хірургічного втручання стоматолог призначає пацієнтові медикаментозну терапію, яка може включати антибіотики для запобігання повторній інфекції та антисептичні засоби для прискорення процесу загоєння.
В онлайн-аптеці Здравиця є все для медикаментозної терапії, а також для підтримки ротової порожнини у здоровому стані, включаючи як лікувальні, так і доглядові засоби.
Ключові моменти
- Пародонтит — це патологічний стан тканин, при якому страждають ясна, що призводить до проблем із зубами, зв'язками та кістками.
- Причини пародонтиту включають ігнорування своєчасного лікування, погану гігієну ротової порожнини, а також ослаблений імунітет.
- Симптоми пародонтиту відрізняються. На ранніх етапах може спостерігатися кровоточивість ясен при чищенні зубів або під час їжі, а з прогресуванням захворювання з'являються неприємний запах з рота, опущення ясен, зміщення зубів, збільшення проміжків між ними, підвищена рухливість зубів та металевий присмак.
- Діагностика патології передбачає візит до стоматолога для огляду, а також збору анамнезу.
- Лікування пародонтиту включає медикаментозну терапію, яка починається з професійного чищення зубів, видалення нальоту та каміння, призначення антибіотиків та антисептиків для полоскання рота, а також застосування ряду хірургічних заходів із запущених випадків.