ІНСТРУКЦІЯ
для медичного застосування лікарського засобу
МУТАФЛОР
(MUTAFLOR)
Склад:
діюча речовина (біомаса)*: Escherichia coli штаму NISSLE 1917;
1 мл суспензії містить бактеріальну культуру з Escherichia coli штаму NISSLE 1917 108 КУО;
допоміжні речовини*: натрію хлорид, калію хлорид, магнію сульфат гептагідрат, кальцію хлорид, магнію хлорид гексагідрат, натрію гідроксид, 32 % розчин для доведення рН 7.0, вода очищена.
*Примітка. Кількість біомаси і сольового розчину залежить від кількості КУО в біомасі.
Лікарська форма. Суспензія оральна.
Основні фізико-хімічні властивості: злегка бежева, молочного відтінку, водяниста рідина з ледь солонуватим присмаком і характерним запахом.
Фармакотерапевтична група. Антидіарейні мікробні препарати. Код АТХ A07F А.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка.
Активною діючою речовиною є штам непатогенних бактерій, які належать до виду Escherichia coli (E. coli), у живій і здатній до розмноження формі: E. coli, штам NISSLE 1917. За допомогою спеціальних адгезивних органел (типу F-1A, F-1C та «кучерявих» фімбрій) штам має здатність прикріплюватися до слизової оболонки товстої кишки та утворювати мікроколонії у вигляді біоплівки. Завдяки наявності джгутиків бактеріям притаманна мобільність, що надає їм перевагу при заселенні товстого кишечнику. Ефекти препарату Мутафлор (E. coli штаму NISSLE 1917) було визначено в експериментах in vitro та in vivo, а також у клінічних дослідженнях. Були визначені такі ефекти та механізми дії.
Антимікробні властивості (антагонізм): E. coli, штам NISSLE 1917 формує антимікробні субстанції (мікроцини), які, з одного боку, відповідають за прямий антагонізм проти патогенів, а також за стійкість штаму, тривалість якої перевищує тривалість власне перорального призначення препарату. Крім того, штам має інгібуючий вплив на інвазію ентероінвазивних патогенів у слизову оболонку товстого кишечнику.
Стабілізація слизового бар’єру товстого кишечнику. В експериментах на клітинних культурах епітеліоцитів товстого кишечнику E. coli, штам NISSLE 1917 продемонстрував здатність стабілізувати бар’єрну функцію епітелію та нормалізувати підвищену проникність слизової оболонки кишки загалом. Таке зміцнення бар’єрної функції є наслідком стимуляції синтезу фіксуючого протеїну (ZO-2) та формуванні за його допомогою міцних міжклітинних контактів.
E. coli штаму NISSLE 1917 має імуномодулюючі властивості:
– у дослідженнях іn vitro та in vivo було продемонстровано, що імуномодулююча здатність
E. coli штаму NISSLE 1917 спрацьовує як на гуморальному, так і на клітинному рівні імунної системи у новонароджених дітей чи у хворих людей, у випадках зі здоровими імуномодулюючу ефективність виражено лише в незначній мірі.
1. Вплив на специфічну імунну систему:
У недоношених та доношених дітей після колонізації (заселення) кишечнику бактеріями
E. coli штаму NISSLE 1917 виявляли раннє підвищення імунокомпетенції, на що вказувало суттєве зростання рівнів IgA та IgM у фільтратах випорожнень та в сироватці. У протилежність цьому, зростання рівня IgG у сироватці не відбувається. Окремі дослідження підтверджують зростання рівня IgA у слині. Було встановлено, що пероральний прийом
E. coli штаму NISSLE 1917 є також стимулятором клітинно-опосередкованої імунної відповіді у недоношених дітей.
2. Вплив на неспецифічну імунну систему:
Досліди іn vitro та ex vivo виявили суттєве підвищення секреторної та цитотоксичної активності макрофагів. Окрім того, ex vivo було продемонстровано підвищення цитотоксичних властивостей макрофагів, спрямованих проти внутрішньоклітинних паразитів, а отже, і сильніший захист проти внутрішньоклітинних інфекційних агентів.
In vivo продемонстровано профілактичну дію при системних інфекціях.
У недоношених новонароджених завдяки пероральному прийому E. coli штам NISSLE 1917 також спостерігалось стимулювання неспецифічного природного імунітету.
Прокінетичні властивості. E. coli штаму NISSLE 1917 у ході метаболізму синтезує коротколанцюгові жирні кислоти, які необхідні для оптимального енергетичного балансу слизової оболонки товстої кишки. Вони стимулюють моторику кишки і кровоплин у її слизовій і посилюють всмоктування іонів натрію та хлору. Стимуляція моторики, яка, ймовірно, відбувається під дією оцтової кислоти бактеріального походження, відіграє важливу роль у лікуванні хронічних запорів.
Вплив на метаболізм. Штам, який міститься у препараті Мутафлор, бере участь у численних метаболічних процесах і здатен катаболізувати різні вуглеводи, цукрові спирти, амінокислоти та інші субстрати, споживаючи при цьому кисень. Анаеробне середовище у просвіті товстої кишки, створюване у такий спосіб, підтримується тривалий час, що є надзвичайно важливим для стабільності екосистеми кишечнику.
Фармакокінетика.
Оскільки активна діюча субстанція (E. coli штаму NISSLE 1917) компенсал, вона здатна заселяти кишечник як фізіологічна бактерія, не всмоктується, не метаболізується і виходить із кишечнику разом із випорожненнями.
Клінічні характеристики.
Показання.
– Профілактика патологічних колонізацій у кишечнику в новонароджених (у т.ч. недоношених);
– підвищення імунітету новонароджених (у т.ч. недоношених);
– діарея у дітей грудного та дошкільного віку, в тому числі при годуванні через зонд.
Протипоказання. Гіперчутливість до інгредієнтів препарату.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій. Антибіотики, які призначаються з метою впливу на грамнегативні бактерії, а також сульфаніламіди можуть знижувати ефективність препарату Мутафлор.
Особливості застосування. При лікуванні тяжких форм діареї суспензією Мутафлор необхідно проводити достатню регідратацію з метою профілактики та попередження ексикозу (зневоднення).
Застосування у період вагітності або годування груддю. Escherichia coli штам NISSLE 1917 – це бактерія-коменсал, яка є у кишечнику людини та не всмоктується, не впливає на перебіг вагітності і період годування груддю, тому застережень щодо застосування у ці періоди немає.
Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або іншими механізмами. Не виявлена.
Спосіб застосування та дози. Перед застосуванням збовтати! Суспензію можна накапати безпосередньо в рот із ампули, дітям грудного віку – перед питтям, дітям дошкільного віку – після прийому їжі.
Суспензію можна також вводити через назогастральний зонд.
Профілактика колонізації: новонароджені (у т.ч. недоношені) – 1 мл на добу протягом, як мінімум, 5 днів.
Підвищення імунітету новонароджених: 1-й тиждень життя – 1 раз на добу по 1 мл; 2-3-й тиждень – 3 рази на тиждень по 1 мл на добу.
Діарея: діти грудного та дошкільного віку – по 1 мл на добу протягом 1-3 днів.
При гострій діареї – по 1 мл на добу протягом 5 днів;
при затяжній діареї – по 1 мл на добу до 15 днів.
Діарея при годуванні через зонд: діти грудного та дошкільного віку – 1 раз на добу по 1-5 мл, до 5 днів залежно від періоду діареї. Після досягнення позитивних результатів лікування слід продовжувати ще декілька днів.
Діти. Суспензію Мутафлор застосовувати дітям грудного та дошкільного віку.
Передозування. Даних про передозування препарату немає.
Побічні реакції. Препарат добре переноситься. Можливі випадки виникнення небажаних ефектів.
З боку травного тракту: на початку терапії часто спостерігається здуття живота, що, як правило, проходить відразу після зниження дози. Вкрай рідко спостерігався біль у животі, нудота або блювання.
З боку шкіри: можливі алергічні реакції, включаючи кропив’янку, еритему, лущення шкіри.
Інфекції: описані поодинокі випадки розвитку сепсису у недоношених дітей, які народилися в дуже ранні терміни.
Термін придатності. 10 місяців.
Умови зберігання. Зберігати при температурі 2-8 °С в місцях недоступних для дітей.
Упаковка. Поліетиленові ампули по 1 мл, по 5 ампул вкладають у саше. Саше з 5 ампулами вкладають в упаковку.
По 25 ампул по 1 мл, вкладають в упаковку.
Категорія відпуску. За рецептом.
Виробник. Ардейфарм ГмбХ. / Ardeypharm GmbH.
Місцезнаходження виробника та його адреса місця провадження діяльності. Льорфельдштрассе, 20, 58313 Хердеке, Німеччина. / Loerfeldstrasse 20, 58313 Herdecke, Germany.