Препарати, які застосовуються для лікування даного захворювання:
УРОХОЛУМ

Сольовий діатез

Оновлено:
02.08.2021
Перевірено

Сольовий діатез - це патологія нирок, за якої спостерігається скупчення солей у цьому парному органі. Захворювання характеризується утворенням уратів, карбонатів, фосфатів, оксалатів, також можуть бути присутні інші сполуки. Це пов'язано з порушеннями обмінних процесів в організмі, що призводить до кристалізації цих речовин у нирках. Дане захворювання стає причиною утворення піску і каменів. Також воно може призвести до порушення функції нирок і до їх структурних змін.

До сольового діатезу схильні люди в будь-якому віці. Найчастіше він зустрічається у чоловіків, а 70-90% усіх випадків захворювання пов'язані з порушеннями кальцієвого обміну в організмі.

Причини виникнення сольового діатезу і фактори ризику

До факторів ризику відносяться люди зі спадковою схильністю до сольового діатезу. Вона обумовлена ферментопатією і функціональними порушеннями в роботі організму. Однією з причин, що не залежать від пацієнта, є патології сечовивідних шляхів. Кристалоутворювання в цьому випадку обумовлено порушеннями нормального відтоку урини. Сольовий діатез проявляється у пацієнтів, які страждають на хронічні запальні урологічні захворювання, а також мають спадковий пієлонефрит. Патології шлунково-кишкового тракту теж можуть спровокувати появу симптомів хвороби.

Нерідко патологічний стан є набутим. Його викликає неправильне харчування і порушення питного режиму. Передумовою до появи сольового діатезу є дефіцит однієї з форм вітаміну B6 - піридоксину, а також порушення обміну речовин. Захворювання може розвиватися у людей, які зловживають алкоголем. Сечокислий діатез викликає гіпервітаміноз, за якого надлишок деяких речовин кристалізується в урині. До решти причин захворювання відносять перенесені інфекційні захворювання та операції на кишечнику.

До сольового діатезу можуть призвести харчові звички людини. З цієї точки зору небезпеку становить захоплення шоколадом, шпинатом, томатами, кавою. Це може призводити до утворення оксалатів. Поява уратів у сечі пов'язана зі зловживанням алкоголем, а також з подагрою, іонізуючим опроміненням і лікарською нефропатією. Солі фосфатів частіше зустрічаються у вегетаріанців і людей, які харчуються переважно рослинною їжею, вживають натуральні нерозбавлені соки. Їхнє вироблення стимулюють порушення в роботі центральної нервової системи, надмірна кількість вітаміну D в організмі, інфекції, захворювання щитовидної залози.

Додаткову групу ризику становлять люди, які проживають у жаркому кліматі, а також ті, хто вживає мало рідини.

Симптоми сольового діатезу - на що варто вчасно звернути увагу

Хвороба часто може протікати безсимптомно. Виявити її в такому випадку можна лише за допомогою лабораторних досліджень. До основних ознак сольового діатезу відносять прискорене сечовипускання і біль у районі поперекового відділу. Пацієнт може скаржитися на болі й різі в області уретри, а також на печіння після сечовипускання. У нього можуть відзначати біль в області нирок. При сольовому діатезі часто підвищується температура тіла до субфебрильної. Під час загострення захворювання вона може ставати високою. Визначити наявність сольового діатезу можна за кольором сечі - вона стає темнішою, ніж зазвичай, у ній можуть бути присутніми включення крові й осад. Сеча може мати специфічний різкий запах. У пацієнта всі ці симптоми проявляються на тлі підвищеної стомлюваності й слабкості.

Перераховані ознаки можуть посилюватися залежно від зміни харчування. Хворобливі відчуття провокує вживання алкоголю, фізична активність. Якщо захворювання було запущено, наступним етапом стає розвиток сечокам'яної хвороби з наступним пошкодженням нефронів. Скупчення солей нерідко викликає у пацієнта ниркову кольку з болями різної інтенсивності. Також захворювання провокує розвиток хронічної інфекції сечовивідних шляхів. До сольового діатезу може приєднатися енурез, уретрит, цистит, пієлонефрит.

Діагностика сольового діатезу в медичній установі

Для діагностики захворювання необхідно провести лабораторні дослідження сечі та крові. Ключовими критеріями оцінки є наявність кристалів у сечі та зниження її антикристалоутворюючих властивостей, виявлення білка. Щоб поставити діагноз, фахівець може направити пацієнта на УЗД нирок і сечового міхура. Додатково лікарю буває необхідно отримати результати біохімічних тестів, а також рентген органів малого таза.

Профілактика сольового діатезу у груп ризику

Щоб уникнути утворення солей у нирках, експерти рекомендують дотримуватися збалансованого раціону, а також вчасно займатися лікуванням захворювань, які можуть стати причиною сольового діатезу. При схильності до утворення конкрементів необхідно виключити продукти з надлишком нутрієнтів, а також каву, алкоголь, міцний чай. Обмежують вживання білка. Основою для боротьби з відкладеннями стає прийом потрібної кількості води на добу і регулярне обстеження у фахівця. У профілактичних цілях лікар може порадити прийом рослинних діуретиків і мінеральної води.

Лікування сольового діатезу медикаментами

Лікування сольового діатезу полягає у нормалізації обмінних процесів в організмі. Для цього фахівець призначає дієту і рекомендує оптимальний для пацієнта режим дня. Серед ліків від сольового діатезу виділяють діуретики, протизапальні, спазмолітичні й болезаспокійливі засоби, антибіотики широкого спектра дії, вітамін B6, комплекс потрібних пацієнтові мінералів, загальнозміцнювальні засоби. Самолікування захворювання неприпустимо, оскільки вживати таблетки від сольового діатезу потрібно відповідно до точних рекомендацій лікаря.

Увага! Дана інформація носить виключно інформаційний характер! При появі перших симптомів, необхідно негайно звернутися за консультацією до фахівця. Не варто займатися самолікуванням, тому що це небезпечно для вашого здоров'я. Наш сайт zdravica.ua не несе відповідальності за ті наслідки, які можуть виникнути внаслідок використання інформації, наданої на сторінці. НЕ ЗАЙМАЙТЕСЯ САМОЛІКУВАННЯМ! ЦЕ МОЖЕ БУТИ НЕБЕЗПЕЧНИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я!