Синовіт
Що таке синовіт? Синовіт — це патологія, осередок якої зосереджується в синовіальній тканині, що прилягає до суглоба. Саме за рахунок її забезпечується продукування рідини, яка має значення для живлення суглобів. Якщо цієї рідини занадто багато і вона починається накопичуватися в суглобовій порожнині, виникає біль, набряки, аж до обмеження рухливості. Ці симптоми є першими дзвіночками синовіту.
Чому виникає синовіт: причини
Синовіт, у багатьох випадках, є наслідком інших патологій: дифузне склерозування сполучних тканин, туберкульоз, дитячий артрит невідомої етіології, деякі онкологічні процеси тощо. Крім того, існують інші фактори, що сприяють розвитку даної патології:
- травми суглобів;
- інфекції;
- ендокринні порушення;
- алергічні реакції;
- ревматологічні захворювання.
За статистикою, до синовіту схильні спортсмени та люди, які ведуть активний спосіб життя, які можуть отримати травми або регулярно зазнають надмірного навантаження. Крім того, у групі ризику люди похилого віку, які страждають від вікових змін.
Види та форми захворювання
Синовіт може протікати як у гострій, так і хронічній формі. Його причина може мати як інфекційний, так і неінфекційний характер. Якщо причина патології не в інфекції, тоді класифікація синовіту виглядає наступним чином:
- травматичний;
- алергічний;
- нейрогенний;
- ендокринний.
Синовіт може локалізуватися у різних місцях. Найчастіше діагностують синовіт тазостегнового суглоба та колінного суглоба. Синовіт тазостегнового суглоба є запаленням синовіальної тканини, яка вистилає суглобову порожнину тазостегнового суглоба, а синовіт колінного суглоба — це, відповідно, запалення, зосереджене на поверхні колінного суглоба. Не менш рідко зустрічається синовіт гомілковостопного суглоба, синовіт плечового суглоба, а також синовіт ліктьового суглоба. Будь-то синовіт коліна, гомілки, плеча, ліктя або іншої частини тіла патологія має схожий механізм розвитку і проявляється схожими симптомами.
Також важливо докладніше розглянути такі стани, як віллонодулярний та реактивний синовіт. Віллонодулярний синовіт супроводжується утворенням доброякісних новоутворень у синовіальній оболонці, що викликає біль, набряклість та зниження рухливості, особливо в ділянці колінного суглоба. Для лікування цього стану зазвичай потрібне хірургічне втручання для видалення пухлини та подальша реабілітація. Реактивний синовіт, на відміну від віллонодулярного, розвивається як відповідь організму на навколишні чинники, наприклад, травми. Він проявляється болем, набряками та обмеженням руху в суглобі, а лікування включає використання протизапальних препаратів та фізіотерапію.
Механізм розвитку
Синовіт розвивається внаслідок запалення. На початку цього процесу відбувається ушкодження синовіальної тканини, що запускає реакцію імунної системи. Активуються імунні клітини, такі як макрофаги та лімфоцити, які виділяють прозапальні цитокіни. Це призводить до розширення кровоносних судин та збільшення їх проникності, що дозволяє білим кров'яним клітинам проникати у уражені тканини. В результаті накопичується надлишкова синовіальна рідина, що викликає ряд характерних симптомів. Якщо синовіт не лікується, запалення може стати хронічним.
Симптоми синовіту
Симптоми синовіту виявляються по-різному. Все переважно залежить від форми перебігу захворювання.
При гострій формі синовіту спостерігаються:
- значне зниження рухливості;
- збільшення розміру суглоба;
- невелике підвищення температури тіла;
- зміни в анатомічній структурі суглоба.
При хронічній формі виникають:
- нехарактерна втома у хворих на суглоби;
- ниючий біль та почуття дискомфорту у хворому суглобі;
- періодична гіперпродукція синовіальної рідини.
Навіть, якщо прояви здаються незначними, важливо проконсультуватися з лікарем. Він проведе діагностику та призначить курс лікування, якщо це буде необхідно у вашому випадку.
Особливості перебігу захворювання у дітей
Синовіт у дітей найчастіше виникає внаслідок активного способу життя чи інтенсивних занять спортом. Незважаючи на це, клінічна картина захворювання у дітей нічим не відрізняється від симптомів, які спостерігаються у дорослих. Втім, як діагностика та лікування.
Чим небезпечний синовіт
Чим небезпечний синовіт? Синовіт, якщо його не лікувати, може становити серйозну загрозу здоров'ю суглобів і, загалом, комфорту життя. Внаслідок прогресування запального процесу можуть виникнути незворотні наслідки, включаючи руйнування суглобового хряща, деформацію суглобів, а також втрату їхньої функціональності.
Медикаментозне лікування синовіту
Курс лікування синовіту в гострій формі передбачає прийом знеболювальних та протизапальних препаратів, які допомагають полегшити гостру фазу захворювання. Вони можуть бути призначені як для перорального застосування, так і для місцевого застосування.
У разі лікування синовіту в хронічній формі потрібне застосування інгібіторів, зокрема кортикостероїдів. Вони здатні ефективно стабілізувати стан синовіальної оболонки, зменшуючи запалення та набряк.
В онлайн-аптеці Здравиця ви знайдете все, що потрібно для медикаментозного лікування синовіту. В асортименті великий вибір протизапальних препаратів у різних формах як перорального, так місцевого використання. Для ефективної терапії дотримуйтесь призначення лікаря та дотримуйтесь інструкцій щодо застосування кожного конкретного препарату.
Хірургічне втручання
Хірургічне втручання, наприклад, у ході лікування синовіту колінного суглоба стає необхідним, якщо ліки виявилися неефективними. У таких випадках хірурги проводять операції під загальним наркозом, однією з яких є артроскопія.
У більш запущених випадках, коли стан синовіальної оболонки значно погіршений, може знадобитися повне видалення цієї оболонки.
Профілактика
Синовіту можна запобігти, дотримуючись простих рекомендацій. Спортсменам важливо проводити розминку перед тренуваннями та змаганнями, що допомагає підготувати суглоби та знизити ризик травм. Людям із високим ризиком синовіту через професійну діяльність рекомендується частіше змінювати позу та робити перерви для відпочинку. Також варто уважно ставитися до будь-якого болю або дискомфорту в суглобах, щоб вчасно звернутися до фахівця.
Ключові моменти
- Синовіт — це запалення синовіальної мембрани, що покриває суглобові капсули.
- Причини синовіту різноманітні: травми суглобів, інфекції, ендокринні порушення, алергічні реакції, а також ревматологічні захворювання.
- Синовіт може протікати у гострій чи хронічній формах. Його природа може бути інфекційною та неінфекційною. Якщо причина патології не інфекція, це може бути травматичний, алергічний, нейрогенний або ендокринний синовіт.
- При синовіті спостерігаються почервоніння та набряк у ділянці суглоба, а також хворобливі відчуття, які стають більш вираженими під час руху. Крім того, може виникнути обмеження рухливості у суглобі.
- Лікування синовіту може бути як медикаментозним, так і хірургічним. Медикаментозна терапія передбачає прийом протизапальних та знеболювальних засобів, а для лікування хронічного синовіту призначають кортикостероїди, хірургічне втручання - артроскопія або повне видалення синовіальної оболонки.