Остеохондроз - передумови до появи, симптоми, профілактика та лікування
Остеохондроз - це захворювання хребта, при якому відзначаються дегенеративні зміни у хрящовій тканині та реактивні процеси в тканинах, що оточують міжхребетні диски. Хвороба може також стосуватися не тільки шийного, грудного, поперекового відділу хребта, а й тазостегнових і колінних суглобів.
Остеохондроз характеризується рядом дегенеративно-дистрофічних змін, які зачіпають хребетний стовп, переважно хрящові тканини. В результаті цих процесів змінюється структура хребців і міжхребцевих дисків, що негативно позначається на їхній функціональності. При цьому м'язи, які відповідають за стабілізацію хребта, можуть навантажуватися нерівномірно і спазмуватися. Остеохондроз вимагає корекції та правильно підібраного лікування.
Причини виникнення остеохондрозу та фактори ризику
Причинами остеохондрозу є статичні та динамічні перевантаження, які повторюються регулярно. Поява захворювання може бути пов'язана з неправильним положенням хребта під час сну, під час переміщення вантажів, під час сидячої роботи або при ходьбі. До остеохондрозу може призвести частий підйом вантажів. Захворювання може виникати при неправильних навантаженнях під час занять спортом і фізичною культурою. Зіткнутися з остеохондрозом можна при роботі, яка вимагає швидкого і частого розвороту або згинання тулуба. Вікові зміни і травми можуть також стати причиною для розвитку патологічного стану. Викликають дегенеративні процеси в хребцях і міжхребцевих дисках вібрації.
Важливим фактором, який впливає на розвиток захворювання, є якість харчування. У щоденному раціоні повинні бути присутніми всі нутрієнти, необхідні для нормального функціонування хребта: кальцій, тіамін, вітамін A, вітамін D3. Передумовою до розвитку захворювання може стати зневоднення. Необхідно враховувати, що в групі ризику по захворюваності остеохондрозом знаходяться люди з надмірною вагою, ті, хто має сидячу або, навпаки, важку фізичну роботу.
Симптоми остеохондрозу та ознаки захворювання
Остеохондроз на ранніх стадіях може не супроводжуватися істотними ознаками, які дозволили б виявити це захворювання. У міру прогресування він супроводжується болями в спині різної інтенсивності, онімінням кінцівок, зниженням рухливості хребта, спазмами м'язів спини. При остеохондрозі шийного відділу можуть спостерігатися болі в серці, запаморочення, головний біль, болі в плечовому суглобі або в руці. Відзначається скутість у рухах шиї, через що людина не може повноцінно повертати голову. Шийний остеохондроз може провокувати погіршення зору і слуху при запущеному перебігу стану.
Скарги на погіршення самопочуття можуть бути постійними та періодичними, інтенсивність прояву симптомів залежить від ряду факторів - переважно від положення тіла і фізичних навантажень. При прогресуванні захворювання відзначається поява постійного ниючого болю в спині, а також помітне погіршення рухливості. У пацієнта може бути значне оніміння в руці або нозі, яке супроводжується обмеженням її рухливості. Даний симптом не можна ігнорувати, оскільки він нерідко свідчить про руйнування міжхребцевого диска і наявність грижі. Тому при інтенсивних больових відчуттях необхідно терміново звернутися за допомогою до лікаря.
При остеохондрозі грудного відділу хребта у пацієнта можуть бути болі по всій грудній клітці, які нерідко віддають в область серця. Остеохондроз поперекового відділу характеризується болями в тазовому відділі.
Діагностика остеохондрозу в медичному закладі
Діагностика остеохондрозу здійснюється лікарем-неврологом, який вивчає скарги пацієнта і проводить неврологічний огляд. Спеціаліст може призначити проведення МРТ і КТ, щоб встановити локалізацію і ступінь пошкодження, а при порушенні загального кровотоку може призначатися ультразвукове дуплексне сканування. Рентгенівські знімки в порівнянні з перерахованими методами, як правило, менш ефективні.
Профілактика остеохондрозу у груп ризику
Надійним способом захисту від остеохондрозу служить правильна постава. Регулярні заняття фізичною культурою з індивідуально підібраним навантаженням допоможуть забезпечити функціональність хребта, зміцнити не тільки його, а й прилеглі до нього м'язи. Щоб убезпечити себе від цього захворювання, слід ретельно стежити за положенням тіла сидячи, стоячи або уві сні. Необхідно уникати нерівномірних і несиметричних навантажень, а для сну не варто вибирати занадто великі чи маленькі подушки. Профілактика остеохондрозу здійснюється і за рахунок лікувальної гімнастики, яка дозволить зміцнити м'язи тіла.
Важливим фактором у боротьбі за здоровий хребет служить харчування і вживання достатньої кількості рідини щодня. Слід уникати продуктів, в яких є багато "порожніх" калорій, а також консерванти і синтетичні добавки, що здатні уповільнювати метаболізм. Оптимальним варіантом раціону при остеохондрозі є варена або приготована на пару їжа.
Лікування остеохондрозу за допомогою ліків
Для лікування захворювання застосовується лікувальний масаж, гімнастика. Лікар може порекомендувати таблетки від остеохондрозу, які допоможуть зняти больові відчуття. Серед них присутні нестероїдні протизапальні засоби, вітаміни групи B, а також міорелаксанти. Серед ліків від остеохондрозу часто присутні хондропротектори. За рахунок застосування цих засобів знижується тонус мускулатури, зникають спазми, усуваються больові відчуття, викликані защемленням нервових корінців. Застосовувати препарати необхідно після консультації з лікарем.