Препарати, які застосовуються для лікування даного захворювання:
ЛУЦЕТАМ НЕЙРО-НОРМ НООТРОПИЛ ОЛАТРОПИЛ ПИРАЦЕТАМ РИСПАКСОЛ РИССЕТ ТИОЦЕТАМ ФЕЗАМ

Дислексія - ознаки захворювання, лікування, діагностика і профілактика

Оновлено:
15.06.2023
Перевірено

Дислексія - це порушення здатності до навчання, яке виражається у розладі навичок читання. Через нього людина не може правильно розпізнавати букви та символи, тому не може вловити суть прочитаного, з труднощами пише під диктування. Дислексія відноситься до одних із найпоширеніших розладів у дітей. Вона зустрічається у 5-10% школярів.

Причини виникнення дислексії та фактори ризику

Причинами дислексії є недостатня сформованість психічних функцій або їхній розпад. Основною передумовою до розвитку захворювання є вроджені чи набуті порушення в структурі нервової системи мозку, яка відповідає за розумові здібності. Вони знаходять своє вираження в тому, що дані, які людина сприймає візуально, неузгоджені з тією інформацією, яка надходить при цьому процесі в мозок. Таким чином, у людини з дислексією процеси розуміння можуть займати набагато більше часу.

У більшості випадків на дане захворювання страждають діти. При коригуванні стану і своєчасному зверненні до фахівців негативні наслідки даного розладу можна звести до нуля. Якщо дислексія не була виявлена і скоригована в ранньому віці, вона зберігається у дорослої людини. Наслідками захворювання можуть стати різні проблеми - труднощі розуміння досліджуваного матеріалу, малий словниковий запас. 

Дислексія може виникати у дорослої людини як наслідок ураження кори головного мозку. Порушення з'являється незалежно від рівня інтелекту, освіти, мотивації до вивчення нового матеріалу. Дислексія зустрічається серед 5-17 % дорослого населення.

Передумовою до появи дислексії є внутрішньоутробне ушкодження центральної нервової системи. Причинами таких пошкоджень можуть стати гіпоксія, токсичний вплив, перенесені інфекції, а також генетичний фактор. У дорослому віці дислексію можуть викликати інсульт і черепно-мозкові травми, які провокують ураження кори головного мозку. При втраті зору, пам'яті, запамороченнях і головному болі дислексія у вигляді утруднення при підборі слів супроводжує пухлини лівої півкулі мозку. 

Симптоми дислексії та ознаки захворювання

Дислексія ділиться на три основні типи, кожен з яких проявляється своїм набором симптомів. Більшість дислексиків зустрічається з усіма цими ознаками в слабкій або вираженій формі. Діснемкінезією називають розлад, при якому людина не може засвоїти інформацію, як правильно писати букви. Симптомом даного типу дислексії є написання букв задом наперед. При дисфонії у пацієнта спостерігаються труднощі зі сприйняттям слів на слух. Вони також супроводжуються труднощами з вимовою слів і з розумінням значення незнайомих слів. Дізедезія є третім типом дислексії, який виражається в порушенні формування візуальних образів. При даному типі розладів у людини спостерігається нездатність розпізнавати або розуміти слова, а також труднощі з розпізнаванням слів за звуками.

При дислексії у дитини та дорослого можуть виникати проблеми з вирішенням математичних завдань, із запам'ятовуванням і читанням загалом. Дане порушення викликає нездатність чітко переказувати в усній і письмовій формі історії. У дорослих з дислексією спостерігаються проблеми з розумінням ідіоматичних виразів, жартів. Дислексики у будь-якому віці відчувають труднощі з концентрацією, сприйняттям, пам'яттю. У них можуть бути присутніми проблеми з соціальною адаптацією. Разом з ознаками дислексії у пацієнта можуть бути симптоми депресивного або тривожного розладу. 

Діагностика дислексії в медичній установі

Діагностика захворювання здійснюється комплексно, залежно від віку пацієнта і причин, які спричинили дислексію. Фахівцями, які займаються діагностикою дислексії, є лікар-невролог і логопед, психолог. Для постановки діагнозу необхідно зібрати детальний анамнез і вивчити передумови до появи порушень. До ходу обстеження включається перевірка навичок читання і письма. Отримані результати зіставляються з віком і інтелектуальним розвитком пацієнта.

Профілактика дислексії - рекомендовані заходи щодо запобігання захворюванню

Профілактика дислексії у дитини повинна здійснюватися на етапі прегравідарної підготовки під час планування вагітності. Майбутній матері необхідно убезпечити себе від вживання речовин, здатних призвести до токсичного отруєння, - алкоголю, наркотиків, сигарет. Також важливо запобігти інфекційним захворюванням або вчасно звернутися до лікаря для їх лікування. Для профілактики дислексії у дітей важливо уникати надмірних навчальних навантажень, неблагополучного оточення, дефіциту спілкування, важливо проводити своєчасну корекцію навичок читання.

Лікування дислексії за допомогою лікарських засобів

Корекція і терапія дислексії включають комплекс методів, які спрямовані на виправлення патологій мови і читання. Курс лікування складається індивідуально залежно від специфіки конкретної ситуації. Незважаючи на те, що конкретних ліків від дислексії немає, фахівець може призначити для деяких випадків медикаментозну терапію. До неї включають специфічні таблетки від дислексії, які підвищують швидкість і точність читання, впливаючи на пізнавальні функції мозку і пам'ять. Складаються корекційні програми, завданням яких є тренування читання і розуміння тексту, збільшення словникового запасу. Доза ліків розраховується індивідуально залежно від параметрів пацієнта, супутніх захворювань з урахуванням усіх протипоказань. Важливо враховувати, що самостійний вибір ліків неприпустимий. Терапія повинна здійснюватися під контролем фахівця.

 
Увага! Дана інформація носить виключно інформаційний характер! При появі перших симптомів, необхідно негайно звернутися за консультацією до фахівця. Не варто займатися самолікуванням, тому що це небезпечно для вашого здоров'я. Наш сайт zdravica.ua не несе відповідальності за ті наслідки, які можуть виникнути внаслідок використання інформації, наданої на сторінці. НЕ ЗАЙМАЙТЕСЯ САМОЛІКУВАННЯМ! ЦЕ МОЖЕ БУТИ НЕБЕЗПЕЧНИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я!
Facebook
Viber
Telegram
Instagram
Зворотний дзвінок
Поставити запитання у чаті