Контузія - опис
Що таке контузія?
Контузія - це окремий вид поразки всього організму, який з'являється під час непрямого впливу на тіло людини в цілому або його значні ділянки. У більшості випадків контузія проявляється після вибухової хвилі.
Сьогодні в залежності від форми прояву призначають три види контузії:
- Загальна (виникає після ударів).
- Важка (сильні пошкодження механічного характеру, які несуть за собою проблеми в процесі роботи окремих органів людини або тканин).
- Також буває контузія ока і контузія головного мозку (ці два види є найпоширенішими).
Причини виникнення контузії
Основною причиною появи контузії є травматичне впливу ззовні на організм людини. Такий вплив може бути наслідком досить великого удару, вибухової хвилі, різких змін атмосферного тиску і ін. Також загальна контузія може виникнути після падіння з висоти, під час удару об поверхню води і при завалах великою вагою (наприклад, піском, камінням і т.д .).
Симптоми контузії
Ознаками даної захворюваності можуть бути:
- Втрата свідомості.
- Головний біль розпирала характеру.
- Часті запаморочення.
- Нудота і навіть блювання.
- Забудькуватість, втрата пам'яті.
- Підвищений артеріальний тиск.
- Часте серцебиття і частий пульс.
- Погіршення зору і проблеми, пов'язані з роботою зорових органів.
У разі, якщо була отримана важка контузія, на ряду з цією хворобою можуть з'явитися і інші. Наприклад, при сильних травмах спостерігаються переломи кісток, струс, закриті черепно-мозкові травми, ушкодження і розриви внутрішніх органів.
Діагностика контузії
Контузія - захворювання досить серйозне, тому в першу чергу необхідно звернутися до лікаря за допомогою. Так, потрібно отримати консультацію у невропатолога, а пізніше у окуліста. Лікар, який буде займатися вашим лікуванням, повинен буде зібрати анамнез (карта хворого, історії хвороб) і провести огляд. Після первинного огляду, призначаються конкретні діагностичні процедури. Це може бути офтальмоскопия, ультразвукова діагностика, рентген, комп'ютерна томографії, тонометрія та інше.
Профілактика контузії
Профілактика контузії складається всього лише з одного пункту - дотримуватися всіх правил безпеки в місцях, де є підвищений ризик отримання травм. Якщо ж стався нещасний випадок і ви відчули симптоми контузії, негайно зверніться до лікаря. Ні в якому разі не займайтеся самолікуванням!
Лікування контузії
У більшості випадків при підтвердженні діагнозу призначають такі таблетки від контузії:
- Вобензим.
- Троксевазин.
- Долгит.
Препарати від контузії є прикладами і можуть не підійти для вашого лікування. Для точного призначення препаратів зверніться за консультацією до лікаря.
Лікування контузії - це не багатоетапний процес, воно має лише одну мету, яка полягає в підтримці і збереженні всіх життєвих функцій людини в той час, поки він знаходиться без свідомості після отримання конкретних травм. Необхідно знати, що контужені люди, що знаходяться без свідомості, дуже безпорадні, адже можуть захлинутися навіть у калюжі дуже маленьких розмірів. Тому до приїзду медиків за ними повинен бути контроль.
В першу чергу, хворого розміщують горілиць. Якщо буде виявлено факт порушення роботи дихальної системи, терміново проводять процедуру штучного дихання. Для цього потрібно перевірити, що в ротовій порожнині і в носі немає сторонніх предметів, які могли з'явитися, наприклад, після вибуху або під час падіння (пісок, каміння, земля і тд.). Бувають ситуація, коли під час контузії щелепи людини щільно стискаються, а розтиснути їх стає складно. Однак це потрібно. У такому випадку можна використовувати підручні матеріали (ніж, палиця і ін.). Потім необхідно очистити ротову порожнину і носоглотку від забруднень. Для цього шматок тканини намотують на палець і ретельно все вичищають. Після чого безпосередньо переходять до штучного дихання за допомогою техніки "рот в рот". Таку процедуру проводять або до того, як контужений прийде в себе, або ж до приїзду медиків.
Постраждалого від контузії відразу ж госпіталізують (проте це не стосується контузії, отриманої в легкій формі). Лікування легкого ступеня хвороби може відбуватися вдома, приймаючи ліки, виписані лікарем, і дотримуючись спеціального курсу лікування. Решта форми контузії вимагають стаціонарного лікування під постійним наглядом. Основна умова - це постільний режим. Для середньої форми контузії лікування триває від 1 до 3 тижнів, для важкої довше в залежності від стану самого пацієнта. Крім того, лікар може призначити для лікування снодійні та седативні препарати.