Препарати, які застосовуються для лікування даного захворювання:
ВИТРУМ ГЕМАТОГЕН ГЛУТОКСИМ МЕТИЛПРЕДНИЗОЛОН ЭМАВЕЙЛ ЭПОБИОКРИН

Анемія - симптоми та лікування

Оновлено:
05.01.2022
Перевірено

Анемія - це захворювання, яке характеризується зниженим рівнем еритроцитів у крові. За рахунок цієї особливості погіршується насичення киснем тканин, що призводить до гіпоксії. Виражається патологія зниженим гемоглобіном у крові, оскільки він відповідає за доставку кисню тканинам. При цьому нормальні рівні його вмісту визначаються відповідно до статі й віку. Анемія зустрічається частіше у жінок, літніх людей, підлітків. 

Захворювання є поширеним, від нього потерпає чверть населення планети. Для даної патології характерна зміна не тільки кількості еритроцитів, а і їхньої форми. При цьому зниження кількості еритроцитів та їхня деформація не є обов'язковими ознаками анемії, однак при ній завжди знижується гемоглобін. Щорічний приріст анемій у світі становить 6 %, при цьому велику частку з цих випадків становлять діти.

Причини виникнення анемії та фактори ризику

Причиною появи анемії в більшості випадків стає брак заліза в організмі. Стан може бути викликаний трьома факторами в сукупності - нестачею мікроелемента, його посиленою витратою і високою потребою організму в залізі. Нестача заліза виникає через незбалансоване харчування, в якому немає достатньої кількості м'яса. Найбільше до анемії схильні люди, які регулярно недоїдають, вагітні, вегетаріанці та вегани, немовлята на штучному вигодовуванні, літні люди. Причиною нестачі заліза можуть бути кровотечі - носові, стоматологічні, внутрішні - маткові, гемороїдальні, шлункові, кишкові, ниркові, а також геморагічні діатези і регулярне донорство. Брак заліза провокує одноманітне меню з малим вмістом білка і заліза - раціон, в якому відсутнє або присутнє у невеликій кількості червоне м'ясо. Анемія також може розвиватися через патології, які перешкоджають засвоюваності заліза - такі як гастрит з атрофією слизової, дуоденіт, ентерит, різні форми колітів.

Причиною анемії може стати також нестача вітаміну B12, який необхідний для утворення еритроцитів. Розрізняють також ще один вид анемії - фолієводефіцитна, яка розвивається при недостатньому надходженні в організм вітаміну B9 або при його надмірній витраті.

Залежно від типу анемії розрізняють типи порушень утворення еритроцитів. Для таласемії характерне зниження швидкості синтезу гемоглобіну, який утворюється неповноцінним і неправильно сформованим. При цьому еритроцити мають форму мішені. Для серповидноклітинної анемії характерна поява еритроцитів неправильної форми. Дефектні еритроцити у вигляді серпа руйнують один одного і сприяють згущенню крові, підвищують її в'язкість і небезпечні тим, що закупорюють капіляри. 

Симптоми анемії та ознаки захворювання

Ознаки анемії різноманітні й включають загальні симптоми для всіх її типів. До них відносять головний біль, запаморочення, появу перед очима "мушок". Хвороба часто супроводжується підвищеним серцебиттям і задишкою, пацієнт може відчувати у вухах шум або дзвін. Його можуть супроводжувати різкі перепади настрою і загальна м'язова слабкість. При анемії можуть спостерігатися блідість, сухість та лущення шкірних покривів. Пацієнт із даним захворюванням схильний до втоми, його працездатність знижується. Характерним симптомом анемії, спричиненої нестачею заліза, є поява заїд в куточках рота - тріщин, які можуть погано гоїтися. Стан супроводжується січенням і випаданням волосся, розшаруванням нігтів і появою на них смужок. У пацієнта можуть раптово змінитися смакові вподобання, з'являється бажання їсти крейду. Ще однією особливістю залізодефіцитної анемії є зниження артеріального тиску і схильність до непритомності. 

Анемія, викликана нестачею вітаміну B12, виражається в поколюванні та онімінні пальців. Пацієнт може відчувати скутість рухів. При нестачі цього вітаміну спостерігається жовтизна шкіри, у людини стає хиткою хода.

При нестачі фолієвої кислоти у пацієнта відзначаються проблеми з пережовуванням і ковтанням їжі. Може розвиватися непереносимість кислих продуктів. Слизові оболонки кишечника при нестачі фолію атрофуються.

Для однієї з найважчих форм захворювання - гіпопластичної анемії - характерна кровоточивість ясен разом з утворенням виразок у порожнині рота. Пацієнт може помічати появу синців на шкірному покриві, скаржитися на постійну втому, тахікардію.

Діагностика анемії в медичній установі

Діагностика анемії здійснюється на основі загального і біохімічного аналізу крові. Додатково лікарям може знадобитися проведення ЕКГ, фіброгастроскопії, колоноскопії, УЗД серця.

Профілактика анемії - рекомендовані заходи щодо запобігання захворюванню

Профілактика стану здійснюється за рахунок повноцінного харчування з нормальною кількістю білка. Пацієнту зі схильністю до анемії необхідна регулярна щорічна здача крові на аналізи, своєчасне лікування захворювань, які провокують крововтрату. За призначенням лікаря допускається прийом препаратів заліза, проте самостійно робити цього категорично не рекомендується через важкі побічні ефекти. 

Лікування анемії за допомогою лікарських засобів

Терапія стану здійснюється комплексно, вона виконується не тільки за рахунок медикаментозних засобів, а й завдяки підбору правильного раціону, багатого на білок і залізо. Вибір ліків від анемії залежить від причин, які викликали дефіцит тих чи інших речовин в організмі. При залізодефіцитній формі призначають введення в організм додаткових доз мікроелемента. Прийом таблеток від анемії з залізом може бути корисний тільки в разі, якщо травна система пацієнта може засвоювати речовину. Альтернативою може стати внутрішньовенне введення сполук заліза.

 
Увага! Дана інформація носить виключно інформаційний характер! При появі перших симптомів, необхідно негайно звернутися за консультацією до фахівця. Не варто займатися самолікуванням, тому що це небезпечно для вашого здоров'я. Наш сайт zdravica.ua не несе відповідальності за ті наслідки, які можуть виникнути внаслідок використання інформації, наданої на сторінці. НЕ ЗАЙМАЙТЕСЯ САМОЛІКУВАННЯМ! ЦЕ МОЖЕ БУТИ НЕБЕЗПЕЧНИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я!
Facebook
Viber
Telegram
Instagram
Зворотний дзвінок
Поставити запитання у чаті