Препарати, які застосовуються для лікування даного захворювання:
ВАЛЕРИАНА ГАЛОПЕРИДОЛ МЕЛИССА ФЛУОКСЕТИН

Синдром Туретта - профілактика та лікування захворювання

Оновлено:
15.06.2023
Перевірено

Синдром Туретта - це захворювання нервової системи, яке викликане дисбалансом у роботі мозку. Хвороба здатна передаватися спадково. Синдром Туретта відноситься до генетичних захворювань. Найчастіше симптоми хвороби проявляються в дитячому віці, при цьому вона рідше зустрічається у жінок, ніж у чоловіків. Нині патогенез захворювання не є до кінця зрозумілим. Причиною захворювання вважається підвищене вироблення дофамінів в організмі або підвищена чутливість нервових рецепторів до даної речовини.

Причини виникнення синдрому Туретта і фактори ризику

Причиною появи синдрому Туретта є спадкова схильність, яка виражається нейропсихіатричними порушеннями. Попри генетичний характер, захворювання може швидше проявлятися під впливом різних факторів. Виділяють кілька причин, які сприяють розвитку хвороби: інфекції, при яких сильно підвищується температура, стрес, прийом психотропних речовин, інтоксикація. До розвитку синдрому Туретта призводять важкі отруєння, психічні травми, неправильний прийом ліків, включаючи їх передозування. Передумовами до появи захворювання у дитини є різні перинатальні чинники, в тому числі сильний токсикоз на ранніх стадіях вагітності, шкідливі звички, захворювання з високою температурою у матері, недоношеність, гіпоксія.

Симптоми синдрому Туретта - особливості

Захворювання характеризується тіками різної природи - моторними і вербальними. Синдром Туретта виражається цілим комплексом мимовільних рефлекторних рухів - посмикуванням в області обличчя, шиї, плечей. Тіки при даній хворобі є одноманітними і швидкими, вони не ритмічні. 

Серед проявів захворювання можуть бути моргання очима, рухи язика і губ, покашлювання, посвист, закидання голови і торкання предметів. У легкій формі тіки можуть пригнічуватися хворим. Всупереч усталеній в суспільстві думці, синдром Туретта не обов'язково супроводжується мимовільною лайкою. Вживання нецензурних виразів зустрічається досить рідко, такий симптом характерний не тільки для синдрому Туретта, а й для інших розладів - наприклад, для шизофренії. Для пацієнта з даним синдромом найчастіше вокальні тіки можуть обмежуватися мимовільним свистом, повторенням слів.

При синдромі Туретта тіки можуть мати періодичний характер і навіть проявлятися сезонно. Починають проявлятися дані ознаки в дитячому віці та в міру дорослішання нерідко стають менш вираженими або зовсім зникають. Якщо симптоми захворювання не зникли, пацієнти повинні отримати необхідну допомогу від фахівців, завдяки якій стає можливим контролювати тіки в присутності інших людей. Захворювання приносить значний дискомфорт дітям, адже провокує дратівливість, тривожність, імпульсивність, погіршення концентрації та уваги. У хворого нерідко відзначаються синдром нав'язливих думок, обсесивно-компульсивний розлад. Пацієнт може страждати на емоційну нестійкість, при цьому вираженість тіків загострюється при стресових ситуаціях. У деяких випадках захворювання супроводжується депресією. При повному спокої тіки стають менш інтенсивними і вираженими. У важких випадках, коли тіки турбують пацієнта хронічно і проявляються постійно, у людини можуть з'явитися різні порушення психіки.

Механізм діагностики синдрому Туретта

Для діагностики синдрому Туретта фахівцю необхідно ознайомитися зі скаргами пацієнта, вивчити його анамнез. Щоб поставити діагноз, лікарю необхідно виключити інші можливі причини появи тіків. При діагностиці та диференціації синдрому Туретта має значення тривалість симптомів. Про наявність захворювання можна судити в тому випадку, якщо його ознаки проявляються не менше року. Щоб встановити наявність захворювання, немає потреби у спеціальних тестах і дослідженнях. Лікарю достатньо вивчити клінічну картину хвороби пацієнта, однак при підозрі на вторинні причини тіків він може призначити дообстеження. У деяких випадках фахівцеві необхідно виключити органічні ураження мозку та епілепсію. На підставі отриманої інформації фахівець вибирає оптимальний варіант терапії.

Профілактика синдрому Туретта у дітей і дорослих

Запобігти появі синдрому Туретта допоможе здоровий спосіб життя, правильне харчування і прийом необхідних доз магнію та вітамінів групи B. На сьогодні спеціальні рекомендації, які допомогли б запобігти появі захворювання, відсутні. Необхідно враховувати, що сильний вплив на ймовірність появи синдрому Туретта надає стан матері та плоду під час вагітності. Також на можливі прояви цієї хвороби може вплинути ослаблення організму, стреси, імунні та інфекційні захворювання.

Лікування синдрому Туретта за допомогою лікарських засобів

Підбір таблеток від синдрому Туретта повинен виконуватися лише під контролем лікаря. Необхідно пам'ятати, що захворювання не відноситься до виліковних розладів, тому позбутися його пацієнт не може. За рахунок цього терапія даного стану спрямована на поліпшення якості життя людини. Ключовим моментом у лікуванні синдрому Туретта є психотерапія, яка поєднується з лікарськими засобами. Допомога на базі медикаментозних засобів призначається при стані, який заважає нормальному життю людини. Як ліки від синдрому Туретта призначають протисудомні медикаменти, засоби, що блокують або знижують дофамін, заспокійливі препарати, які допомагають знизити тривожність і дратівливість пацієнта. Важливо пам'ятати, що застосовувати препарати самостійно не можна - самолікування може бути небезпечним для здоров'я пацієнта.

 
Увага! Дана інформація носить виключно інформаційний характер! При появі перших симптомів, необхідно негайно звернутися за консультацією до фахівця. Не варто займатися самолікуванням, тому що це небезпечно для вашого здоров'я. Наш сайт zdravica.ua не несе відповідальності за ті наслідки, які можуть виникнути внаслідок використання інформації, наданої на сторінці. НЕ ЗАЙМАЙТЕСЯ САМОЛІКУВАННЯМ! ЦЕ МОЖЕ БУТИ НЕБЕЗПЕЧНИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я!
Facebook
Viber
Telegram
Instagram
Зворотний дзвінок
Поставити запитання у чаті