Препарати, які застосовуються для лікування даного захворювання:
АЗИМЕД АКВА МАРИС АКСЕФ БРОНХО-МУНАЛ ВОЛЬТАРЕН ГЕКСАЛИЗ ГИВАЛЕКС ДАЛАЦИН ЗИНАЦЕФ ЗИННАТ ИСЛА-МИНТ ИСМИЖЕН КАМЕТОН

Фарингіт

Оновлено:
03.09.2021
Перевірено

Фарингіт - це захворювання, яке характеризується запаленням в області слизових оболонок гортані. Разом з нею запальний процес зачіпає горло, небо, нерідко лімфатичні вузли. Захворювання має властивість переходити в хронічну форму, якщо не було вжито заходів по його своєчасного лікування. Запальний процес обумовлений поширенням патогенів на слизовій оболонці, які нерідко зачіпають м'які тканини. Лікування неускладнених форм триває від 5 до 7 днів, хронічний фарингіт підлягає тривалої терапії під контролем у лікаря.

Причини виникнення фарингіту і групи ризику

Причинами появи фарингіту найчастіше стають бактерії і віруси, які знаходяться в організмі через інфекційних захворювань і ГРВІ. З цієї причини під загрозою знаходяться люди, які часто страждають захворюваннями вуха, горла і носа, а також ті, у кого ослаблений імунітет. Також дана особливість пояснює те, що пік появи фарингіту часто пов'язаний з весняним і зимовим періодом, коли людина може страждати від нестачі вітамінів і відбувається сезонна перебудова організму Авітаміноз і гіповітаміноз стають причинами того, що створюється сприятлива для поширення патогенів в організмі середу.

До інших причин появи фарингіту можна віднести переохолодження організму, вживання дуже холодних або гострих, кислих напоїв та їжі. Разом з інфекціями верхніх дихальних шляхів збудником даного запального процесу можуть служити стрептококи, стафілококи, віруси кору і краснухи, пневмококи, хламідії, різні РНК-віруси. Запалення гортані може виникнути через проблеми шлунково-кишкового тракту, які супроводжуються рефлюксом, печією, грижею.

Фарингіт може бути викликаний гормональним дисбалансом в організмі і різними захворюваннями ендокринної системи. Підвищує ризик розвитку даного захворювання ожиріння, цукровий діабет, гіпотеріоз. 

Передумовою для захворювання стають індивідуальні особливості організму - такі, як деформування носової перегородки. Провокують захворювання перенесені травми носа. Фарингіт може бути професійним захворюванням у груп людей, які відчувають регулярні навантаження на голосовий апарат.

Зовнішнім фактором, який сприяє розвитку захворювання, служить забруднене повітря і робота з токсичними речовинами.

Фарингіт часто з'являється у тих людей, які страждають на хронічний тонзиліт, карієс, ринітом, гайморитом, а також у пацієнтів, які перенесли тонзиллектомію. До захворювання може призвести утруднене носове дихання.

Симптоми фарингіту, ознаки захворювання

Для всіх видів захворювання загальними є такі ознаки фарингіту, як біль в горлі, закладеність вух, утруднене ковтання, невелике підвищення температури, неприємний запах з рота. При хронічній формі захворювання підвищена температура може бути відсутнім, при гострому запальному процесі вона досягає значень вище 38 ℃. Може виникати відчуття нудоти і відзначаються позиви до блювоти. Поява фарингіту провокує загальне нездужання, слабкість, втома, запаморочення, жар, озноб. У пацієнта можуть з'явитися біль і шум у вухах. При гучних звуках вони можуть посилюватися. Спостерігається сів голос або короткочасна його втрата.

При катаральному фарингіті гортань набрякає і набуває червонуватого відтінку. Симптоми супроводжуються першением в горлі і покахикуванням. Для гнійної гострої форми характерно поява виразок з гнійними масами. Атрофічна форма фарингіту порушує ковтальні функції. Гранулезний фарингіт характеризується появою невеликих горбків на слизовій оболонці гортані на тлі сверблячки і відчуття лоскоту в горлі. При будь-яких з цих симптомів варто своєчасно звернутися до лікаря.

Діагностика фарингіту в медичній установі

Для діагностики фарингіту фахівця необхідно провести фарингоскопію і аналіз мазків зі слизової глотки, який дозволяє визначити збудника захворювання. Лікар призначає лабораторне дослідження сечі і крові, рентгенографію або КТ навколоносових пазух, дентальні знімки. Для коректного лікування фахівця потрібно встановити первинний осередок інфекції. З цією метою він призначає необхідні додаткові дослідження. У них можуть включатися обстеження, які дозволяють виявити хронічні інфекції, алергічні реакції, зниження імунітету. 

Профілактика фарингіту і заходи щодо попередження захворювання

Періодичний огляд у ЛОР-спеціаліста, своєчасне лікування інфекційних та вірусних захворювань, правильне харчування і гігієна порожнини рота - частина необхідних профілактичних заходів проти фарингіту. Для запобігання його появи важливо зміцнювати імунітет і стежити за тим, щоб в міжсезоння раціон включав необхідні вітаміни і мінерали, інші корисні речовини. Слід враховувати, що захворювання, викликане інфекцією, заразно для оточуючих, тому хворому потрібно виділити ті речі, якими він користується, тримати дистанцію. Це допоможе виключити зараження контактно-побутовим та повітряно-крапельним шляхом.

Лікування фарингіту лікарськими засобами

Для лікування захворювання застосовують таблетки від фарингіту в складі комплексної терапії. Вона спрямована на усунення симптомів захворювання і запального процесу. Разом з ліками від фарингіту лікар призначить засоби, які допоможуть усунути причину його появи. Залежно від форми захворювання і особливостей організму пацієнта, фахівець складає рекомендації з прийому протизапальних, антигістамінних, протикашльових, противірусних препаратів. У деяких випадках лікар рекомендує антибіотики. Варто пам'ятати, що на період лікування необхідно відмовитися від продуктів, які подразнюють слизові оболонки гортані і горла - таких, як алкоголь, газовані напої, кислі, гострі і солоні страви.

Увага! Дана інформація носить виключно інформаційний характер! При появі перших симптомів, необхідно негайно звернутися за консультацією до фахівця. Не варто займатися самолікуванням, тому що це небезпечно для вашого здоров'я. Наш сайт zdravica.ua не несе відповідальності за ті наслідки, які можуть виникнути внаслідок використання інформації, наданої на сторінці. НЕ ЗАЙМАЙТЕСЯ САМОЛІКУВАННЯМ! ЦЕ МОЖЕ БУТИ НЕБЕЗПЕЧНИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я!