Епідемічний паротит: опис захворювання
Епідемічний паротит — це захворювання, яке відрізняється вірусним походженням. Його особливістю є ураження залоз, які знаходяться в привушній зоні. Інфекційна хвороба супроводжується запальним процесом, що зачіпає слинні залози. Також захворювання здатне пригнічувати нервову систему людини й призводити до інтоксикації організму. Епідемічний паротит відрізняється візуальними проявами у вигляді набряклості обличчя, тому в народі захворювання отримало специфічну назву — свинка. Даний недуга відрізняється високою сприйнятливістю, тому його лікування має відбуватися невідкладно.
Які причини виникнення епідемічного паротиту?
В якості головної причини, яка призводить до виникнення захворювання, виступає вірус Paramyxoviridae. Хвороба здатна передаватися повітряно-крапельним шляхом, тому є висока ймовірність зараження в момент рукостискання або розмови. Якщо вірус потрапляє на слизову оболонку, то починається активне розмноження патогенних організмів, які потім проникають у систему кровообігу. В результаті вірус вражає весь організм, а запалення спостерігається в привушній області. Крім залоз, локалізованих у даній зоні, можуть бути уражені й інші залози, наприклад, щитовидна або підшлункова.
Основні симптоми епідемічного паротиту
Епідемічний паротит відрізняється гострим перебігом. Ознаки представлені різким збільшенням температури тіла, яка може досягати 40 градусів. Дана температура підтримується на протязі 7 днів. Потім організм стабілізується, але пацієнт продовжує стикатися зі слабкістю, ознобом, збільшенням слинних і вушних залоз, які демонструють ознаки припухлості. Контакт з залозами викликає больові відчуття. У пацієнта погіршується апетит, також можуть бути виявлені:
- безсоння;
- головні болі;
- прискорений пульс;
- посилене потовиділення.
Як відбувається діагностика епідемічного паротиту?
Діагностувати епідемічний паротит дозволяють сучасні методи. Пацієнту дуже важливо звернутися до лікаря відразу після виявлення первинних симптомів захворювання. Під час відвідування лікаря проводиться огляд і призначаються дослідження, які дозволять підтвердити діагноз і перейти до лікування захворювання. В лабораторних умовах виконують такі тести:
- аналіз крові;
- аналіз ліквору;
- ПЛР-дослідження;
- ІФА;
- РСК.
Можуть знадобитися додаткові процедури, необхідність в яких встановлює тільки лікар. Оглядом займається інфекціоніст, який повинен перевірити пацієнта на наявність паратонзилярного абсцесу, мононуклеозу і дифтерії.
Як відбувається лікування епідемічного паротиту?
Епідемічний паротит лікують в амбулаторних умовах, якщо мова йде про нескладну форму захворювання. Госпіталізація потрібна тільки в тому випадку, якщо пацієнт зіткнувся з ускладненнями. Висока температура тіла передбачає суворий постільний режим. Ліки від епідемічного паротиту призначає тільки лікар, який відмінно знає особливості хвороби та може підібрати комплекс препаратів відповідно до стану пацієнта. Пацієнтам слід відмовитися від ідеї самолікування, так як воно може стати причиною неприємних наслідків. Під час догляду за хворим потрібне ретельне очищення ротової порожнини і зубів, рясне пиття.
Таблетки від епідемічного паротиту представлені різними жарознижувальними препаратами. Їх слід приймати в разі, коли температура тіла підвищується до 38 градусів. Серед інших методів лікування слід виділити:
- УФО-лампу;
- УВЧ-терапію;
- дезінтоксикаційну терапію.
Для лікування захворювання потрібно забезпечити ізоляцію пацієнта на термін до 10 діб. Приміщення, де знаходиться хворий, має ретельно й регулярно провітрюватися. Для особистого користування використовується окремий набір посуду і засобів гігієни. Дітям до 10 років, які раніше не хворіли на паротит, призначають карантин на 3 тижні.
Правильна профілактика епідемічного паротиту
Епідемічний паротит потребує правильної профілактики, що допоможе знизити ймовірність появи хвороби. Ключовим моментом залишається своєчасна вакцинація дитини. Щеплення роблять у віці 12 місяців, після чого повторюють процедуру у віці 6 років. Вакцинація довела свою високу продуктивність, дозволяючи знизити не тільки частоту випадків хвороби, а й мінімізувати тяжкість симптомів у випадку інфікування. Сучасна медицина дозволяє виконати екстрену вакцинацію не тільки дітей, а й дорослих. Для цього буде потрібно пройти серологічний скринінг.