Препарати, які застосовуються для лікування даного захворювання:
БЕКЛАЗОН БЕРОДУАЛ БЕРОТЕК ВЕНТОЛИН НЕОФИЛЛИН САЛЬБУТАМОЛ ЭУФИЛЛИН

Бронхіальна астма

Оновлено:
03.01.2024
Перевірено

Низький рівень екології, безліч подразників та інших факторів призводять до розвитку дихальних проблем. Одне з найпоширеніших захворювань, що зустрічається навіть у маленьких дітей – бронхіальна астма.

Що таке бронхіальна астма

Бронхіальна астма – це хронічне захворювання, при якому запалюються дихальні шляхи, а бронхи стають особливо чутливими до різних подразників. Основними симптомами астми є напади задишки, утруднене дихання, почуття тяжкості у грудях та кашель.

Запальний процес провокує звуження та спазмування бронхів, збільшення кількості слизу, що призводить до утруднення вільного проходження повітря. Якщо хворобу не лікувати, вона набуває хронічної форми.

Причини

Бронхіальна астма у дітей та дорослих виникає внаслідок складної взаємодії генетичних та зовнішніх факторів. Серед основних причин:

  1. Спадковість. Наявність близьких родичів із захворюваннями дихальних шляхів, алергіями чи іншими подібними станами.
  2. Алергічні реакції. Вплив алергенів (пилок, кліщі, пил, тварини, пліснява та інші подразники) провокує реакцію у відповідь організму, що в свою чергу викликає астматичні ознаки.
  3. Інфекції дихальних шляхів. Вірусні інфекції, особливо тяжкого перебігу у дітей.
  4. Куріння. Тютюновий дим, особливо у ранньому дитинстві, підвищує ризик розвитку патологій дихальних шляхів.

Тривалий контакт з хімічними речовинами, пасивне куріння в дитинстві, проживання в районах з високим рівнем забруднення повітря багаторазово підвищують ризик розвитку астми.

Класифікація бронхіальної астми

Степені тяжкості астми та їх особливості:

  1. Бронхіальна астма 1 ступеня – це інтермітуючий, легкий ступінь. Симптоми виникають рідше двох разів на тиждень, а нічні напади – всього один-два рази на місяць.
  2. Бронхіальна астма 2 ступеня – це помірна стійка патологія. Симптоми виявляються щодня. Нічні напади виникають частіше, ніж раз на тиждень, але не кожен день.
  3. Бронхіальна астма 3 ступеня – важка персистуюча бронхіальна астма. Симптоми виявляються щодня із частими нічними нападами.
  4. Бронхіальна астма 4 ступеня – дуже тяжка патологія з вираженими симптомами. Вимагає більш потужних бронходилататорів та протизапальних препаратів.

Види астматичної хвороби:

  1. Алергічна. Напади виникають у відповідь на контакт з алергенами. Симптоми алергічної форми захворювання аналогічні до інших типів.
  2. Неалергічна (раптова). Симптоми провокує фізична активність, стрес або інфекції.
  3. Професійна. Виникає внаслідок постійного впливу на організм шкідливих речовин на робочому місці.
  4. Еозинофільна. Характеризується високим рівнем еозинофілів у бронхіальному секреті.

У кожної людини хвороба проявляється індивідуально, тому лікування має бути адаптоване під стан та конкретні потреби пацієнта.

Як проявляється астма: симптоми та ознаки

Симптоми бронхіальної астми у дорослих та дітей:

  • сухий болісний кашель уночі, рано вранці, після фізичної активності;
  • свистяче дихання, хрипи;
  • відчуття тяжкості в грудях;
  • посилення кашлю у відповідь на тригери (дим, алергени, застуда);
  • неефективність звичайних ліків.

Симптоми бронхіальної астми змінюються під впливом лікування. Стан пацієнтів із цим захворюванням може періодично покращуватись або, навпаки, погіршуватися.

Методи діагностики

Діагностика цього захворювання включає методи для оцінки симптомів, функції дихання та виявлення факторів, що сприяють захворюванню:

  1. Медичний огляд та анамнез. Лікар уточнює симптоми та фактори, що погіршують стан.
  2. Функціональні тести дихання. Проводять спірометрію та пікфлоуметрію.
  3. Проба із бронходилататорами. Перед тестами дихання просять використовувати інгалятор із бронходилататором – покращення результатів після нього вказує на астму.
  4. Імунологічні тести. Потрібні для виявлення алергенів, вплив яких викликає алергічну симптоматику та посилює картину захворювання.
  5. Моніторинг добової варіабельності симптомів.

Діагноз встановлюється на основі комплексної оцінки результатів цих методів та обліку клінічної картини захворювання. Далі призначається лікування алергічної астми чи астматичної хвороби іншого встановленого типу.

Профілактика та прогноз

Щоб попередити лікування бронхіальної патології у майбутньому, передбачено профілактику:

  • виключення тригерів, які потенційно провокують напади;
  • зменшення впливу подразників (тютюновий дим, дим від багаття, хімічні речовини);
  • навчання пацієнтів використанню спірометра для самомоніторингу;
  • фізична активність та здоровий спосіб життя.

При чіткому контролі та суворому дотриманні рекомендацій лікаря прогноз бронхіальної астми позитивний.

Медикаментозне лікування астми

Препарати для лікування бронхіальної астми покликані зняти запалення та полегшити дихання пацієнта. Можуть призначатися різні форми ліків - таблетки, спрей, балончик з дексаметазоном чи іншою речовиною. Конкретна терапевтична схема залежить від тяжкості бронхіальної астми.

Лікарі використовують такі засоби:

  1. Протизапальні препарати (інгаляційні кортикостероїди, лейкотрієнові рецепторні антагоністи). Знижують запалення в дихальних шляхах, запобігають нападам задишки при бронхіальній астмі.
  2. Бронходилататори (бета-агоністи, антимускаринові препарати). Розширюють бронхи, сприяючи прохідності повітря, зменшують вироблення слизу.
  3. Комбіновані препарати. Об'єднують компоненти протизапальної та бронходилататорної терапії для покращення контролю симптомів.

В особливо гострих ситуаціях можуть бути призначені найсильніші швидкодіючі ліки. Для термінового полегшення яскраво виражених симптомів та нападів широко використовуються короткодіючі бета-агоністи. Загалом лікування цієї хвороби підбирається суворо індивідуально з урахуванням стану пацієнта, ступеня тяжкості, сили та частоти прояву симптомів.

Увага! Дана інформація носить виключно інформаційний характер! При появі перших симптомів, необхідно негайно звернутися за консультацією до фахівця. Не варто займатися самолікуванням, тому що це небезпечно для вашого здоров'я. Наш сайт zdravica.ua не несе відповідальності за ті наслідки, які можуть виникнути внаслідок використання інформації, наданої на сторінці. НЕ ЗАЙМАЙТЕСЯ САМОЛІКУВАННЯМ! ЦЕ МОЖЕ БУТИ НЕБЕЗПЕЧНИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я!
Facebook
Viber
Telegram
Instagram
Зворотний дзвінок
Поставити запитання у чаті