Препарати, які застосовуються для лікування даного захворювання:
ДЕКСАМЕТАЗОН МЕТИПРЕД

Увеїт: опис захворювання, причини, профілактика і лікування

Оновлено:
04.05.2021
Перевірено

Увеїт - це запалення, яке локалізується у внутрішній судинній оболонці ока. Захворювання може охоплювати всю оболонку або її частини. Розрізняють декілька його типів залежно від місця, де з'явилося запалення - передній, середній і задній увеїт, а також панувеїт. Дане захворювання може бути викликано інфекціями або мати неінфекційну природу.

Причини виникнення увеїту і групи ризику

До виникнення увеїту може призводити герпесвірусна інфекція або вірус вітряної віспи, цитомегаловірус, токсоплазмоз. Передумовою для появи захворювання може служити сифіліс, туберкульоз, розсіяний склероз, спондилоартропатія, ідіопатичний артрит. Викликати його можуть також грибки або паразитарний фактор.

Увеїт нерідко з'являється після травми, а також в післяопераційний період. Його неінфекційне походження часто буває неясним, тому захворювання може виникнути як наслідок інших хвороб або в якості аутоімунної відповіді. Це виникає в тому випадку, коли організмом власні клітини сприймаються за сторонні, в процесі чого для їх блокування відбувається імунна реакція, яка зачіпає склоподібний гель.

Факторами ризику для появи увеїту стають інфекційні, вірусні, імунодефіцитні та аутоімунні стани. У групі людей, особливо схильних до захворювання, перебувають особи, які страждають від запальних процесів у суглобах, кишечнику і на шкірі. Одним із таких захворювань є псоріаз. 

Доведено, що в групі ризику знаходяться люди з позитивним результатом на HLA-B27. Даний антиген відповідає за схильність до аутоімунних захворювань. Ще однією причиною захворювання може стати проникаюче пошкодження ока і післяопераційний період. Найчастіше увеїт зустрічається в осіб старше 40 років.

Симптоми увеїту: як розпізнати захворювання вчасно

Симптомами увеїту стають біль в оці, відчуття затуманення зору, почервоніння очей, погіршення зору, поява плаваючих помутнінь, рясне сльозовиділення. Увеїт проявляється почервонінням ока. Хворий може відчувати світлобоязнь та різі в очах. Через агрегації запальних клітин зір ускладнюється «сніговими пластівцями», які заважають нормально бачити. При передньому увеїті у пацієнта спостерігається неправильна форма зіниці та її звуження, а також уповільнена реакція на світло. У хворого може з'явитися легкий набряк повік, при цьому спостерігається важкість при відкриванні очей.

Необхідно враховувати, що деякі типи увеїту можуть тривалий час розвиватися безсимптомно. В першу чергу це характерно для середнього увеїту, при якому пацієнт не відчуває болю в очах, проте може бачити плаваючі точки або пластівці. По мірі прогресування захворювання людина втрачає гостроту зору, а хвороба може виявлятися випадково. Тому для профілактики захворювання необхідно періодично відвідувати офтальмолога.

Діагностика увеїту фахівцями

Для постановки діагнозу офтальмологами використовуються кілька методів обстеження. В діагностиці увеїту вирішальну роль відіграє збір анамнезу та огляд пацієнта. Застосовується вивчення ока щілинною лампою і офтальмоскопія. Також фахівець може направити на УЗД очного яблука. Фахівець може призначити аналіз крові та експрес-діагностику сифілісу, щоб виключити ряд захворювань. Якщо у людини увеїт рецидивний, необхідне комплексне обстеження, яке дозволить виявити інфекційні або аутоімунні захворювання. 

Після того, як буде встановлена причина увеїту, його лікування проводиться разом з лікуванням системного захворювання. Фахівцями застосовуються як консервативні методи терапії, так і хірургічне втручання, якщо захворювання запущено.

Як необхідно проводити профілактику увеїту у дорослих і дітей

Всі типи увеїту зустрічаються як у дорослих, так і в дітей. Для профілактики захворювання потрібно берегти очі від пошкоджень і негайно звертатися до лікаря при їх травмі. Людям, що страждають від аутоімунних захворювань, необхідно ретельно стежити за здоров'ям очей. Варто вчасно усувати алергічні реакції й особливу увагу приділяти лікуванню вірусних та інфекційних захворювань. Необхідно ретельно мити руки перед тим, як торкатися обличчя. Додатковим заходом для профілактики захворювання є зміцнення імунітету. 

Лікування увеїту медикаментозними засобами: чи можна вилікувати захворювання самостійно

Лікування увеїту, щоб уникнути ускладнень, повинно повністю контролюватися кваліфікованим лікарем. Необхідно усвідомлювати всю складність захворювання, так як запущені стани і самолікування можуть спровокувати глибоку й безповоротну втрату зору. Ліки від увеїту різноманітні - в них входять кортикостероїдні і протизапальні препарати, антибактеріальні засоби, в деяких випадках - імуносупресори та антигістамінні препарати. Вони можуть використовуватися у вигляді крапель місцевої дії. Разом з ними застосовують таблетки від увеїту для зменшення болю, набряків, почервоніння очей. 

В якості інших засобів консервативної терапії застосовують внутрішньовенні ін'єкції та нестероїдні протизапальні препарати. З їхньою допомогою знижуються больові відчуття і запальна реакція. Також лікар може призначити засоби, спрямовані на профілактику формування спайок райдужної оболонки з оточуючими структурами.

Прийом лікарських засобів спрямований не тільки на зниження симптомів захворювання - лікар підбирає препарати для усунення першопричини увеїту. Також він рекомендує реабілітаційні заходи для профілактики рецидивів. Своєчасне лікування дозволяє відновити зір і внутрішні структури ока за відносно короткий період. Пацієнтам, які страждають від цього захворювання, потрібно відповідально виконувати рекомендації фахівця, щоб знизити ймовірність рецидиву.

Увага! Дана інформація носить виключно інформаційний характер! При появі перших симптомів, необхідно негайно звернутися за консультацією до фахівця. Не варто займатися самолікуванням, тому що це небезпечно для вашого здоров'я. Наш сайт zdravica.ua не несе відповідальності за ті наслідки, які можуть виникнути внаслідок використання інформації, наданої на сторінці. НЕ ЗАЙМАЙТЕСЯ САМОЛІКУВАННЯМ! ЦЕ МОЖЕ БУТИ НЕБЕЗПЕЧНИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я!
Facebook
Viber
Telegram
Instagram
Зворотний дзвінок
Поставити запитання у чаті