Вегето-судинна дістонія
Дисфункція нервової системи проявляється широким спектром розладів. До цього переліку входять як фізичний дискомфорт, і психоемоційні порушення. Описує комплекс таких симптомів термін вегетосудинна дистонія. Це не самостійне захворювання чи діагноз, а комплекс патологічних процесів.
Першими з'являються психологічні розлади (пригніченість, почуття втоми, тривожність). Надалі відхилення у роботі вегетативної нервової системи відбивається на роботі органів дихання, серця, гормональному фоні, функціонуванні печінки та нирок.
Причини ВСД
Вегетативні порушення можуть бути спричинені як соматичними захворюваннями, так і впливом зовнішніх факторів.
Часті причини вегетосудинної дистонії:
- хронічний стресовий стан або спонтанний, але сильне потрясіння;
- коливання гормонального фону (підлітки, під час вагітності, клімаксу);
- психічні відхилення, хвороби нервової системи;
- фізична та/або емоційна перевтома;
- генетична схильність;
- травми голови, у тому числі при пологах, у дітей;
- ендокринні порушення;
- незбалансоване харчування, часте споживання енергетиків, тонізуючих напоїв;
- алкогольна залежність, прийом наркотичних засобів (дестабілізують стан нервової системи).
У деяких ситуаціях можуть спровокувати вегетосудинну дистонію ліків. У цьому переліку медикаменти з кофеїном та ефедрином, оральні контрацептиви, засоби для розширення бронхіальних альвеол. Чинником ризику є хронічні захворювання (гіпертонія, ішемічна хвороба).
Ознаки вегетосудинної дистонії
Вегетативна система пов'язана з усіма органами, тому перелік проявів ВСД різноманітний. Можливі симптоми вегетосудинної дистонії:
- Порушення з боку ШКТ – нудота, блювання, відчуття печіння у шлунку, метеоризм, болючість та почуття тяжкості в животі, погіршення апетиту.
- Зменшення або збільшення артеріального тиску. У другому випадку йдеться про ВСД за гіпертонічним типом. Якщо мають місце стрибки як у бік збільшення, так і зменшення показників, говорять про змішаний тип патології.
- Невротичні розлади – апатія, дратівливість, тривожність, панічні атаки, швидка стомлюваність.
- Порушення терморегуляції – підвищена температура тіла, стабільний субфебриліт, який не відноситься до інфекцій чи запалення. Жар у сфері обличчя.
- Кардіальний тип ВСД характеризується скаргами на роботу серця – біль у грудях, прискорений чи навпаки рідкісний пульс. Можливі непритомності, відчуття нестачі повітря.
- Проблеми зі сном, запаморочення, часті головні болі.
- Можливі зміни кольору шкірних покривів від блідості до синюшного відтінку.
- Зниження сексуальної функції (відсутність збудження, неможливість досягнення оргазму).
Виразність ознак вегетосудинної дистонії залежить від тяжкості патології – легкої, середньої чи важкої.
Можливі ускладнення
Відсутність терапії посилює порушення, що почалися. Патологічні процеси посилюються, залучаючи нові органи. Терапія спрямована на пом'якшення симптоматики та усунення факторів, що викликають дисфункцію ВНС (соматичні захворювання, психічні розлади).
Можливий наслідок вегетосудинної дистонії – це стійка гіпертензія, що погано піддається корекції. Підвищується ризик кардіоміопатії, діабету другого типу, інсульту, інфаркту. Можуть розвинутися жовчнокам'яна або сечокам'яна хвороба. Надмірна збудливість ВНС порушує імунні механізми захисту.
Діагностика
Незважаючи на те, вегетосудинна дистонія – це не хвороба, пускати стан на самоплив не можна. Лікування починається з діагностики. На прийомі лікар вивчає скарги, анамнез, періодичність та специфіку симптомів.
Обстеження пацієнта включає проведення дихальних тестів, УЗД органів черевної порожнини, судин, серця. Також проводиться ЕКГ. Лабораторна діагностика включає ОАК, біохімію крові, перевірку гормонального тла, аутоімунних маркерів.
Профілактика
Зменшити ймовірність лікування вегетосудинної дистонії допоможуть заходи профілактики. Це рекомендації, спрямовані на оздоровлення та зміцнення організму. Комплексний підхід включає складання збалансованого раціону, дотримання режиму сну та відпочинку. Важливий фактор здоров'я – достатня фізична активність. Намагайтеся зменшити психоемоційну напругу. Відмовтеся по можливості від шкідливих звичок. Чи небезпечна вегетосудинна дистонія? За відсутності лікування та контролю способу життя – так.
Медикаментозне лікування вегетосудинної дистонії
Схема лікування ВСД підбирається індивідуально за результатами обстеження та специфіки симптоматики. У терапії стану можуть бути задіяні:
- Адаптогени (елеутерокок, женьшень, гінгко білоба).
- Нейролептики. Знижують тривожність та підвищену збудливість. У Здравиці можна придбати такі препарати, як Кветірон, Еглоніл, Кветіксол.
- Бета-адреноблокатори. Захищають серце від дії адреналіну та норадреналіну, знижують артеріальний тиск. Такі препарати при вегетосудинній дистонії допомагають уникнути адренергічного кризу. Призначають у разі пароксизмальних порушень.
- Засоби антиаритмічної дії (Панангін, Пропанорм, Карведилол).
- Ноотропи. Необхідні для синтезу РНК та білкових сполук у ЦНС. Ефективні представники цієї групи – Фезам, Нейроцитин, Когнум.
- Антидепресанти. Призначають при вираженій астенічній або депресивній симптоматиці. Застосовують таблетки від вегетосудинної дистонії трициклічної групи (з кломіпраміном, іміпраміном, амітриптиліном). Можуть призначатися блокатори зворотного захоплення серотоніну (Флуоксетин, Золофт, Ципраміл).
Для підтримки організму та нормалізації обмінних процесів рекомендовано вітамінні комплекси. Перед прийомом вітамінів рекомендовано перевірку дефіцитів.