Хвороба Альцгеймера – симптоми, групи ризику, лікування захворювання

Оновлено:
05.01.2022
Перевірено

Хвороба Альцгеймера – це захворювання нервової системи, яке призводить до деменції. Характеризується поступовим, повільним розвитком, у ході якого знижуються розумові здібності пацієнта, з'являються розлади особистості. 

Причини хвороби Альцгеймера у людей похилого віку та молоді

Найбільш часті ознаки хвороби Альцгеймера спостерігаються у пацієнтів похилого віку старше 65 років, але хвороба може зустрічатися і в молодих людей. На сьогодні достеменно причини виникнення цієї патології не досліджені. Виділяють дві теорії про передумови появи захворювання нервової системи:

  • Порушення у роботі головного мозку та нервової системи провокує зниження ацетилхоліну в мозку. Ця речовина виступає нейромедіатором, який регулює процеси навчання та пам'яті.

  • До деменції призводить відкладення у тканинах пептидів — речовин, що є залишками амінокислот. Через це конструкції з бета-амілоїдних пептидів на запущених стадіях розвитку захворювання є токсичними агрегаціями, які покривають мозок бляшками і завдають шкоди нервовим клітинам.

До основних причин розвитку хвороби Альцгеймера відносять вік, травми голови, спадковість, нестачу сну та нездоровий спосіб життя.

Симптоми хвороби Альцгеймера та перші ознаки хвороби

Ключовими ознаками хвороби Альцгеймера є прогресуюче зниження розумових здібностей, погіршення пам’яті. У пацієнта спостерігаються значні труднощі в мові - він починає невиразно розмовляти, слабо формулювати свої думки, також з'являються зміни у поведінці. Супроводжують хворобу Альцгеймера розлади особистості та втрата практичних навичок. Пацієнт втрачає здатність самостійно одягатися, виконувати прості побутові завдання. У міру розвитку захворювання людина стає схильною до апатії. Разом зі втратою інтересу до життя у пацієнта виникають значні складнощі з інтерпретацією інформації, яку повідомляють люди, що його оточують. Хворий стає неуважним.

Сукупність негативних проявів захворювання часто призводить до появи агресії, занепокоєння пацієнта. Людина з хворобою Альцгеймера може перебувати в пригніченому стані, проте її настрій часто схильний різко змінюватися. Розрізняють чотири стадії прогресування захворювання. На першій стадії в пацієнта помітно порушується пам'ять і виникають значні складнощі у навчанні, які супроводжуються відсутністю зосередженості й абстрактного мислення. На цьому етапі людина стає неуважною, у неї явно відзначається байдужість до того, що відбувається навколо. Навколишні можуть відзначити проблеми з координацією пацієнта та труднощами орієнтації у просторі. На другій стадії до перелічених симптомів приєднується значне погіршення тактильних, зорових, слухових відчуттів. Разом із порушеннями координації та моторики пацієнт відчуває труднощі в мовленні. На третій стадії хвороби Альцгеймера стан хворого значно погіршується, він втрачає здатність впізнавати рідних і близьких. До четвертої стадії пацієнт повністю залежить від сторонньої підтримки - не може самостійно рухатися, втрачає мовні функції.

Діагностика хвороби Альцгеймера в медичному закладі

Лікуванням хвороби Альцгеймера займається профільний лікар — невролог. Для діагностики патології використовуються апаратні та інструментальні методики. Спеціаліст призначає магнітно-резонансну томографію, УЗД щитовидної залози, комп'ютерну томографію, електроенцефалографію, електрокардіографію. Додатково лікарю можуть знадобитися інші дослідження, включаючи нейропсихологічні тести, а також лабораторні аналізи крові та гормонів. Для оцінки стану пацієнта проводиться повний неврологічний огляд та дослідження іншими профільними фахівцями — лікарями-ендокринологами, психіатром.

Профілактика хвороби Альцгеймера в групах ризику

Важливу роль у профілактиці захворювання відводять правильному харчуванню, нормальному режиму дня, тренуванню розумових здібностей, помірній фізичній активності. Щоб уникнути хвороби Альцгеймера, важливо вчасно відмовитися від шкідливих звичок і ретельно відстежувати стан серцево-судинної системи. Також слід стежити за достатнім рівнем вітаміну D в організмі. Регулярні фізичні вправи дозволяють захистити від деструктивних змін гіпокамп - структурний відділ головного мозку, який перш за все страждає від деменції. Для запобігання хворобі Альцгеймера важливо захищати голову від травм і відмовитися від видів спорту, де такі травми є регулярними.

Лікування хвороби Альцгеймера медичними препаратами

Лікування хвороби Альцгеймера в сучасних умовах є недосяжним завданням. Проте терапія захворювання спрямована на те, щоб уповільнити прогресування патології та дати пацієнтові жити нормальним життям. Як ліки від хвороби Альцгеймера на ранніх стадіях її розвитку застосовують інгібітори холінестерази та інші препарати, що сприяють збереженню розумових здібностей пацієнта. За рахунок застосування цих засобів у головному мозку зберігається необхідна кількість ацетилхоліну. Також лікар може призначити NMDA-антагоністи та нейролептики, які забезпечують нормальне функціонування головного мозку. Курс терапії препаратами призначається для полегшення проявів хвороби та стримування її розвитку.

Як таблетки від хвороби Альцгеймера застосовують антидепресанти, які сприяють поліпшенню емоційного фону хворого, особливо при схильності до агресивної поведінки. Препарати для кожного пацієнта призначаються індивідуально - приймати їх самостійно не можна, оскільки це може призвести до негативних наслідків.

 
Увага! Дана інформація носить виключно інформаційний характер! При появі перших симптомів, необхідно негайно звернутися за консультацією до фахівця. Не варто займатися самолікуванням, тому що це небезпечно для вашого здоров'я. Наш сайт zdravica.ua не несе відповідальності за ті наслідки, які можуть виникнути внаслідок використання інформації, наданої на сторінці. НЕ ЗАЙМАЙТЕСЯ САМОЛІКУВАННЯМ! ЦЕ МОЖЕ БУТИ НЕБЕЗПЕЧНИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я!