Дисциркуляторна енцефалопатія
Дисциркуляторна енцефалопатія - це захворювання мозкової тканини, пов'язане з її органічними змінами. В її перебігу виділяють три стадії, кожна з яких характеризується поступовим наростанням симптомів. Захворювання протікає з супутніми судинно-мозковими розладами, які викликають когнітивні та психоемоційні порушення аж до повної втрати працездатності та соціальної адаптації.
Причини виникнення дисциркуляторної енцефалопатії
Причинами дисциркуляторної енцефалопатії можуть стати захворювання, які порушують нормальне насичення крові киснем. До них відносяться атеросклероз, остеохондроз, цукровий діабет, захворювання нирок, гіпертонія, аритмія, патології хребта, при яких порушується кровопостачання артерій, а також черепно-мозкові травми. Провокують дисциркуляторну енцефалопатію вроджені ангіопатії. До факторів ризику відносять вегетосудинну дистонію. Залежно від характеру захворювання виділяють кілька типів дисциркуляторної енцефалопатії - гіпертонічну, атеросклеротичну та змішану.
Симптоми та ознаки дисциркуляторної енцефалопатії
На ранньому етапі дисциркуляторна енцефалопатія може виражатися головним болем, шумом у вухах, запамороченням, підвищеною втомлюваністю, зниженням уваги. Для першої стадії захворювання характерні нестійкість при ходьбі і порушення сну, також пацієнт може скаржитися на погіршення пам'яті та пізнавальних функцій.
На другій стадії до перерахованих симптомів приєднуються більш чіткі ознаки захворювання. Сюди відноситься уповільнення психічних процесів, значне погіршення пам'яті та концентрації, проявляється помітна нестійкість при ходьбі, може початися прискорене сечовипускання у нічний час. На цьому етапі пацієнт ще може обслуговувати себе, проте його працездатність істотно знижується.
Симптоми третьої стадії дисциркуляторної енцефалопатії - це наслідок погіршення всіх перерахованих симптомів - у пацієнта спостерігається розвиток тяжкої або середньої деменції, з'являються поведінкові порушення, втрачається соціальна адаптація, виникає нетримання сечі. Для третьої стадії характерна поява агресії та розгальмування пацієнта. Людина поступово втрачає здатність обслуговувати себе й потребує сторонньої допомоги.
Необхідно пам'ятати, що дане захворювання характеризується порушенням роботи судин. Їхній просвіт звужується, тому для кровопостачання мозку на початковому етапі судини значно розширюються. У міру прогресування дисциркуляторної енцефалопатії компенсаторний механізм не справляється з нормалізацією кровообігу в тканинах мозку, через що вони відчувають кисневе голодування. Потім порушуються функції нейронів, після чого може настати інсульт. Тому варто приділити увагу діагностиці захворювання на ранніх етапах, коли симптоми недостатньо добре виражені.
Діагностика дисциркуляторної енцефалопатії в медичній установі
Поставити діагноз пацієнту фахівець може після низки досліджень, куди входить загальний і біохімічний аналіз крові, МРТ головного мозку, ангіографія судин головного мозку та шиї, електрокардіографія, холтерівський моніторинг, ехокардіографія. Необхідну кількість досліджень лікар встановлює, спираючись на стан пацієнта. Додатково фахівець може дати направлення до окуліста, кардіолога та ендокринолога.
Профілактика дисциркуляторної енцефалопатії та запобігання їй
Для запобігання захворюванню людям із групи ризику потрібно проходити профілактичні огляди з метою своєчасного виявлення будь-яких порушень кровопостачання головного мозку. Не допустити захворювання допоможе правильний режим дня, збалансоване здорове харчування, регулярні прогулянки на свіжому повітрі, а також відмова від шкідливих звичок і перевантажень. Необхідно стежити за рівнем холестерину і глюкози в крові. Також експерти рекомендують підтримувати вагу тіла в нормі й проявляти помірну фізичну активність. Уникнути захворювання допоможе своєчасне лікування захворювань серцево-судинної системи. При цьому варто мінімізувати вживання солі в їжу.
Лікування дисциркуляторної енцефалопатії препаратами
Терапія за допомогою лікарських препаратів - одна з основних складових лікування дисциркуляторної енцефалопатії. При виборі медикаментів для пацієнта фахівцю необхідно підібрати засоби, які допоможуть повернути в нормальне русло кровопостачання головного мозку. З цією метою лікар може прописати таблетки від дисциркуляторної енцефалопатії, які дозволяють нормалізувати артеріальний тиск. Також підбирають препарати для поліпшення метаболізму клітин головного мозку, зниження рівня холестерину в крові. Разом з цим фахівець визначає необхідність проведення хірургічної корекції для відновлення нормального кровотоку в уражених судинах. Лікар складає індивідуальні рекомендації щодо режиму дня, зниження ваги, масажу, фізіотерапевтичних процедур. Спеціаліст визначає необхідність спеціальних вправ.
Призначити ліки від дисциркуляторної енцефалопатії може тільки лікар після детального дослідження стану пацієнта. Вживати будь-які таблетки без рекомендацій компетентного фахівця не можна - це може викликати погіршення стану пацієнта. Перевіряти свій стан здоров'я регулярно необхідно тим людям, які страждають на судинні захворювання - від вегетосудинної дистонії до остеохондрозу і цукрового діабету. Потрібно враховувати, що на ранніх стадіях хвороба піддається лікуванню, проте на пізніх етапах починаються незворотні зміни, прогресування яких лише можна сповільнити за допомогою терапії.