Препарати, які застосовуються для лікування даного захворювання:
НИКОТИНОВАЯ КИСЛОТА

Пелагра

Оновлено:
28.02.2021
Перевірено

Пелагра — це захворювання, обумовлене нестачею нікотинової кислоти й триптофану. Це порушення є одним із видів авітамінозу, при якому організм недоотримує збалансованого харчування або не засвоює необхідні речовини. Також пелагра може виникати при надлишку лейцину в організмі.

Пелагра: причини захворювання, симптоми, профілактика та лікування

Основною причиною пелагри стає погане, незбалансоване харчування і дефіцит в організмі вітамінів групи B. Захворювання може з'явитися, якщо в раціоні відсутні (або присутні в малій кількості) білкові продукти, злакові, зелені овочі. Одноманітна їжа, багата крохмалистими продуктами, теж часто призводить до пелагри, тому ця хвороба поширена в бідних країнах. Ще одним фактором ризику стає карциноїдний синдром. Карциноїдні пухлини споживають триптофан, викликаючи його дефіцит.

Не рідкість, коли пелагра починає розвиватися у людей, які страждають на алкоголізм, так як їхня печінка перестає виконувати свої функції. Крім того, алкоголь заважає засвоєнню вітамінів організмом. Також у групі ризику знаходяться ті, хто любить солодощі. Необхідно враховувати, що вживання алкоголю та великої кількості вуглеводів збільшує потребу організму у вітамінах групи B, особливо B3.

Причини появи пелагри: через що може розвиватися захворювання

Причиною захворювання можуть стати порушення в роботі шлунково-кишкового тракту, які заважають організму засвоювати корисні речовини. Хвороба може розвиватися на тлі виразки і гастроентеритів. До групи ризику входять пацієнти, які страждають гіперацидним гастритом.

До пелагри можуть призвести часті стреси й хронічна фізична перевтома, особливо при недостатньому харчуванні. Пелагра може розвиватися через ураження шкіри ультрафіолетовим випромінюванням — наприклад, при зловживанні солярієм. Також підвищується потреба у вітамінах після перенесених інфекційних захворювань або в період вагітності, лактації. 

Як виявляється захворювання: симптоми пелагри

Головним зовнішнім симптомом пелагри є дерматит. Захворювання на ранніх стадіях викликає почервоніння, яке локалізується на обличчі, передпліччях, кистях рук. У дітей пелагра може викликати почервоніння язика. З перебігом захворювання уражені місця стають червоними й набряклими, пошкоджена шкіра відшаровується. З посиленням хвороби утворюються червоно-коричневі пухирі, після їх розтину залишаються виразки або ерозії. Хвороба провокує висипання на обличчі, шиї, руках і ногах, які переходять в гіперпігментовані ділянки, які лущаться. Ще однією ознакою пелагри є виразки слизових оболонок і язика. Запалення слизової в кишечнику провокує діарею, так як утворюється велика кількість рідини. 

Через брак нікотинової кислоти — вітаміну B6 — у хворих розвивається деменція. Ця речовина бере безпосередню участь у формуванні оболонок нейронів мозку. Якщо нікотинової кислоти не вистачає, порушується механізм передачі імпульсів у головному мозку. Прогресуюче недоумство без лікування та поповнення вітаміну B6 може призвести до смерті через 5-8 років.

Брак триптофану й вітамінів призводить до підвищення рівня цукру в крові. Також пелагра знижує вироблення статевих гормонів, тироксину, інсуліну, кортизолу. Дефіцит гормонів, у свою чергу, провокує порушення в роботі ендокринної системи. Захворювання може викликати анемію, атеросклероз, гіперглікемію, поліневрит, коросту.

Для хворих на пелагру характерні підвищена стомлюваність, втома, слабкість, сонливість, депресія, дратівливість. Виникає м'язовий гіпертонус, оніміння кінцівок. У хворих може підвищуватися температура тіла і настає затьмарення свідомості. На важких стадіях пелагри починаються галюцинації, з'являється стан психозу. Без лікування хвороба прогресує, призводить до ускладнень у вигляді цинги, інфаркту міокарда, інсульту, а потім до смерті.

Діагностика пелагри: до якого фахівця потрібно звертатися

З підозрою на пелагру пацієнти звертаються до декількох фахівців — дерматолога, гастроентеролога, психіатра і невролога. Щоб встановити захворювання, лікар призначає комплексну діагностику:

  • огляд хворого — визначення зовнішніх проявів дерматиту, його характерних ознак;
  • вивчення анамнезу хворого — для виключення ряду інших захворювань, які мають схожі зовнішні прояви;
  • опитування — виявлення таких провокуючих чинників, як дефіцит харчування, зловживання алкоголем;
  • біохімічний аналіз крові — для дослідження відбирають кров і сечу хворого. На пелагру вказує дефіцит триптофану, зниження концентрації НАД і НАДФ.

Після детального обстеження призначається комплексне лікування, нерідко в стаціонарі.

Профілактика пелагри і превентивні заходи проти захворювання

Для попередження пелагри необхідно включати в раціон продукти, багаті вітамінами В3 (РР), В1, В2, В6, В12 і білком. Потрібно подбати про регулярний повноцінний відпочинок, уникати по можливості зайвих фізичних навантажень і стресів. Необхідно систематично проходити обстеження крові, особливо хворим з патологіями шлунково-кишкового тракту, вагітним і годуючим. На консультації у лікаря можна отримати рекомендації щодо профілактичного прийому вітамінних комплексів.

Методи лікування пелагри

Після діагностики та диференціації даного захворювання лікар призначає комплексне лікування. До нього входить медикаментозна терапія — таблетки від пелагри та інші засоби, що ліквідують нестачу вітамінів і амінокислот в організмі. Часто хворому призначається стаціонарне лікування під наглядом фахівців. Тим, хто страждає від пелагри, необхідний спокій для мобілізації захисних сил. Також знадобиться спеціальна дієта з високою калорійністю та значним вмістом корисних макро- і мікроелементів. Лікар призначає вітамінотерапію, підбираючи індивідуальне дозування. На пізніх стадіях застосовується переливання крові. Важливо враховувати, що самостійно вибирати й вживати ліки від пелагри не можна. Це захворювання є складним, викликає незворотні зміни та вимагає серйозних лікувальних заходів.

Увага! Дана інформація носить виключно інформаційний характер! При появі перших симптомів, необхідно негайно звернутися за консультацією до фахівця. Не варто займатися самолікуванням, тому що це небезпечно для вашого здоров'я. Наш сайт zdravica.ua не несе відповідальності за ті наслідки, які можуть виникнути внаслідок використання інформації, наданої на сторінці. НЕ ЗАЙМАЙТЕСЯ САМОЛІКУВАННЯМ! ЦЕ МОЖЕ БУТИ НЕБЕЗПЕЧНИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я!
Facebook
Viber
Telegram
Instagram
Зворотний дзвінок
Поставити запитання у чаті