Препарати, які застосовуються для лікування даного захворювання:
ГЕВИРАН ГЕРПЕВИР ГРОПРИНОЗИН ЗОВИРАКС ИЗОПРИНОЗИН ЛАФЕРОН НОВІРИН Парацетамол ПИАРОН

Вітрянка (вітряна віспа) - симптоми, лікування захворювання

Оновлено:
15.06.2023
Перевірено

Вітряна віспа, або вітрянка - це інфекційне захворювання. Хвороба має вкрай заразний характер і передається повітряно-крапельним шляхом, найчастіше виникає у дітей. Захворювання може бути викликане герпес-вірусом 3 типу. У більшості випадків хвороба протікає без ускладнень - вони виникають у 5-6% пацієнтів, переважно у дорослих. Вітрянка може спровокувати ускладнення у вигляді пневмонії, бронхітів. Однак найчастіше дане захворювання стає причиною появи рубців у місцях, де був висип, через бактеріальні ураження шкіри.

Особливість вітряної віспи полягає в тому, що її збудник варицелла зостер залишається в спінальних гангліях протягом усього життя. За рахунок цього носій вірусу найчастіше захищений від рецидиву вітряної віспи, проте при повторній активації варицелла зостер є причиною оперізуючого лишаю.

Причини виникнення вітрянки у дітей і дорослих

Причиною появи захворювання стає герпес-вірус варицелла зостер, який є дуже заразним і легко передається повітряно-крапельним шляхом. Також вітряна віспа передається трансплацентарно - від матері до дитини, тому існує ризик внутрішньоутробного інфікування на вітрянку. Заразитися вірусом можна через перебування в одному приміщенні з хворою людиною. Передається вітрянка і через торкання здорової людини до вмісту пухирців на шкірі у пацієнта. У зовнішньому середовищі вірус нестійкий, тому зараження через речі відбувається досить рідко. Основну небезпеку становить поширення вірусу через повітря, особливо через вентиляцію - він може передаватися на відстані до 20 м.

При інфікуванні на вітрянку пацієнт стає заразним вже за 1-2 дні до появи специфічної висипки. Він може бути джерелом вірусів ще 5 днів після того, як на шкірі з'явиться останній пухирець з рідиною. Таким чином, пацієнт з вітрянкою в цілому залишається заразним протягом 2 тижнів. Інкубаційний період становить 7-21 день. Варто враховувати: незважаючи на невисоку тривалість життя збудника, яка досягає 10 хвилин, при попаданні на слизові він викликає вітрянку практично з 100%-ною вірогідністю. У групі ризику із захворюваності на вітряну віспу знаходяться особи з ослабленим імунітетом, з цукровим діабетом, з аутоімунними захворюваннями, вагітні та діти.

Симптоми вітрянки і перші ознаки захворювання

Ознаками захворювання є лихоманка, загальне нездужання, головний і м'язовий біль. У хворого відзначаються симптоми інтоксикації. Потім на шкірі з'являється висип у вигляді дрібних пухирців, заповнених рідиною. Їхній появі передує гіперемія і набряклість ділянок, де потім будуть з'являтися пухирці. Вони покривають більшу частину тіла, включаючи слизові оболонки. Висипання переважно локалізуються в області обличчя, в тому числі на волосистій частині голови і на очах, а також на тулубі, верхніх кінцівках. На ногах і в паховій області пухирці з'являються рідше, їх часто в цих місцях менше. У деяких випадках у пацієнта немає підвищення температури, а відразу з'являються висипання. Пухирці швидко лопаються, через що на шкірі утворюються виразки, які необхідно обробляти антисептичними і бактерицидними засобами, щоб запобігти приєднанню вторинної інфекції. Після загоєння на місці ран утворюються скориночки, які повинні відпасти самостійно, інакше у хворого можуть залишитися шрами. Потрапити в рани бактерії можуть через розчісування, оскільки поява висипу супроводжується свербінням. Це обумовлює необхідність носити в період захворювання бавовняний одяг, не застосовувати мило. У рідкісних випадках висип може бути відсутнім, для діагностики вітряної віспи в даній ситуації необхідні додаткові дослідження.

Найчастіше на вітрянку хворіють діти у віці від 4 до 6 років. У них захворювання нерідко протікає в м'якій формі. Найважче переносять вітряну віспу підлітки й дорослі, що не перехворіли в дитинстві.

Діагностика вітряної віспи у медичному закладі

Необхідно пам'ятати, що вірус вітряної віспи в деяких випадках може викликати ускладнення у дітей та дорослих. Серед них - запальні захворювання серця, нирок, легенів, неврити, флегмони, абсцес, сепсис. При наявності різних супутніх захворювань вітрянка може протікати важко. Тому, щоб уникнути ускладнень, варто звернутися до фахівця, який проведе діагностику. Для постановки діагнозу лікарю досить первинного огляду пацієнта, а також диференціальної діагностики вітряної віспи з іншими захворюваннями, які супроводжуються висипаннями - в тому числі з алергією, укусами комах, дерматитами, ускладненими формами корости. Щоб отримати точний діагноз, фахівцю необхідно отримати аналіз крові й вмісту пухирців.

Способи профілактики вітряної віспи

Вірус вітряної віспи не володіє високою стійкістю до навколишнього середовища. Знезаразити від нього приміщення можна за допомогою ультрафіолету або високої температури. Хворого слід негайно ізолювати, в дитячих установах при виявленні одиничного випадку захворювання необхідний карантин. В якості ефективної профілактики захворювання використовується вакцинація.

Лікування вітрянки за допомогою медикаментів

У загальних випадках, коли вітряна віспа протікає без ускладнень, використовується симптоматичне лікування. Застосовуються таблетки від вітрянки, переважно противірусні засоби. Фахівець може призначити антигістамінні препарати для зовнішнього і внутрішнього застосування. У продромальний період використовуються жарознижувальні ліки від вітряної віспи, які забезпечують поліпшення загального самопочуття. Важливу роль відіграє місцева терапія, завдання якої полягає у швидкому загоєнні ран без рубців і шрамів. Необхідно приймати ліки тільки за рекомендацією лікаря в рамках індивідуальної програми лікування вітряної віспи.

 
Увага! Дана інформація носить виключно інформаційний характер! При появі перших симптомів, необхідно негайно звернутися за консультацією до фахівця. Не варто займатися самолікуванням, тому що це небезпечно для вашого здоров'я. Наш сайт zdravica.ua не несе відповідальності за ті наслідки, які можуть виникнути внаслідок використання інформації, наданої на сторінці. НЕ ЗАЙМАЙТЕСЯ САМОЛІКУВАННЯМ! ЦЕ МОЖЕ БУТИ НЕБЕЗПЕЧНИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я!
Facebook
Viber
Telegram
Instagram
Зворотний дзвінок
Поставити запитання у чаті