Краснуха

Оновлено:
04.12.2024
Перевірено

Поява червоних плям на шкірі по всьому тілу, підвищення температури та загальна слабкість можуть бути ознакою інфекційного захворювання. Корова краснуха часто зустрічається у дитячому віці, але нею можуть заразитися і дорослі. Крім візуальних проявів, захворювання може супроводжуватися внутрішніми патогенними процесами, які важливо своєчасно виявити та усунути.

Загальні відомості

Краснуха – це вірусне інфекційне захворювання, що протікає як у гострій, так і безсимптомній формі. Найбільш поширена краснуха у дітей, але на неї можуть хворіти і дорослі. Це одне із захворювань, разове перенесення якого дає довічний імунітет. Тому як профілактика активно застосовується вакцинація в дитячому віці.

Основною ознакою хвороби є червоний висип, схожий на коровий і скарлатинний, але зі своїми особливостями. Часто супроводжується свербінням, ознобом, подразненням шкіри. Вона не вимагає спеціального лікування та проходить самостійно протягом декількох днів. Діагноз краснухи у дорослих та причини висипу у дитини може поставити лікар на основі огляду.

Захворювання спровоковане агресивним вірусом, який активно поширюється від носія протягом тривалого часу. Тому краснуху важливо вчасно діагностувати та ізолювати пацієнта до повного одужання.

Причини

Збудником захворювання є РНК-вірус, який поширюється повітряно-краплинним шляхом. Їм легко заразитись при близькому контакті з носієм. Тривалий інкубаційний період вірусу призводить до того, що він може поширювати його за 7 днів до появи перших шкірних почервонінь. Людина залишається небезпечною протягом двох тижнів з моменту утворення висипу.

У деяких пацієнтів захворювання проходить безсимптомно, при цьому вони є активними розповсюджувачами вірусу.

Симптоми краснухи

Інтенсивність системних симптомів при краснусі у вигляді лихоманки, риніту, почервоніння горла суворо індивідуальна. Загальне нездужання може тривати від 1 до 5 днів.

Симптоми краснухи у дорослих включають:

  • аденопатію – запалення шийних, потиличних та завушних лімфовузлів;
  • субфебрильну температуру;
  • ломоту в тілі, слабкість;
  • артритний біль;
  • кон'юнктивіт;
  • почервоніння горла;
  • риніт.

Висип може вразити все тіло або окрему ділянку, утримуватися до 2 днів. Початок краснухи супроводжується запаленням горла. Діти симптоми краснухи протікають легше, може бути невираженими. При цьому висипка виникає на обличчі та шиї, інтенсивно поширюючись по всьому тілу. Червоні плями зникають протягом 5 днів.

Лікування

Учені не створили препарату, ніж лікувати краснуху. При захворюванні застосовуються симптоматичні препарати, спрямовані на нормалізацію температури тіла, підвищення тонусу організму, його опірності інфекції. , льодяники. сиропів, прогрівання, інгаляцій.

Зараженого пацієнта рекомендується ізолювати від контакту з оточуючими, особливо нещепленими особами або тими, хто не переніс захворювання у дитинстві.

Профілактика

Основний метод профілактики краснухи – це вакцинація. Її проводять у дитячому віці у два етапи:

  • у віці від 1 року до 1,5 років вводиться перша доза;
  • у період від 4 до 6 років вводиться друга доза препарату.

Також застосовується протокол вакцинування зі стартом віком до 1 року. Препарат створює стійкий імунітет до захворювання, ефективний у 100% випадків. Антитіла зберігаються в організмі протягом усього життя людини, запобігаючи повторному зараженню.

Неприщепленим жінкам, які планують вагітність, рекомендують вакцинацію за 4 тижні до можливого зачаття. Додатково знадобиться серологічне тестування на визначення вироблення антитіл.

Часті питання

Лікування краснухи не передбачає специфічних прийомів та обходиться симптоматичною терапією загального характеру. Але рідкість захворювання викликає невпевненість та сумніви у багатьох пацієнтів щодо своїх подальших дій.

Як передається краснуха?

Передача вірусу відбувається повітряно-краплинним шляхом. Заразитися можна від людини, що кашляє або чхає, що знаходиться поруч.

Як виглядає краснуха?

Характерна ознака краснухи – висип червоного або рожевого відтінку. Плями округлої форми можуть виникнути на будь-якій частині тіла вже через 48 годин після появи загальних симптомів краснухи та поступово поширитися по всьому шкірному покриву.

Як відрізнити краснуху від кору?

Висип при краснусі тримається від кількох годин до 2 діб. На відміну від кору плями не зливаються в єдиний масив. Загальні симптоми інтоксикації також легше.

Ключові моменти

  • Краснуха – це вірусна інфекція, що належить до групи енцифалітів. Вона викликає загальне нездужання і висипання на шкірі.
  • Збудником краснухи є РНК-вірус, яким можна заразитися, перебуваючи поблизу носія, особливо при кашлі та чханні останнього.
  • Протікання хвороби суворо індивідуально. може супроводжуватись яскраво вираженими системними симптомами або протікати безсимптомно.
  • Інкубаційний період захворювання становить 15-24 дні.
  • Краснуха не вимагає спеціального лікування, передбачає ситуативне усунення симптомів та ізоляцію пацієнта з метою запобігання поширенню інфекції.
  • Єдиний спосіб профілактики краснухи – своєчасна вакцинація, що проводиться переважно у дитячому віці.
  • Особливо небезпечне захворювання для жінок фертильного віку, які планують вагітність, оскільки загрожує порушенням розвитку плода аж до мимовільного аборту.
Увага! Дана інформація носить виключно інформаційний характер! При появі перших симптомів, необхідно негайно звернутися за консультацією до фахівця. Не варто займатися самолікуванням, тому що це небезпечно для вашого здоров'я. Наш сайт zdravica.ua не несе відповідальності за ті наслідки, які можуть виникнути внаслідок використання інформації, наданої на сторінці. НЕ ЗАЙМАЙТЕСЯ САМОЛІКУВАННЯМ! ЦЕ МОЖЕ БУТИ НЕБЕЗПЕЧНИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я!
Отсканировать штрихкод