Препарати, які застосовуються для лікування даного захворювання:
АЛЬФАРЕКИН ИЗОПРИНОЗИН ИНОЗИН ПРАНОБЕКС НОВІРИН НОРМОМЕД

Кір

Оновлено:
03.04.2024
Перевірено

Що таке кір і чим небезпечний

Кір — це високоінфекційне вірусне захворювання, яке викликається вірусом Morbillivirus. Як передається кір? Вона передається повітряно-краплинним шляхом від людини до людини. У повітрі вірус може перебувати протягом кількох годин. Він викликає запальне ураження верхніх дихальних шляхів.

Чим небезпечний кір? Кір може призвести до серйозних ускладнень, особливо у маленьких дітей та людей з ослабленою імунною системою. Основні ускладнення кору включають пневмонію (запалення легень), енцефаліт (запалення мозку), а також інші серйозні проблеми, такі як сальпінгіт (запалення яєчників) у жінок або очні ускладнення, включаючи кератит та кератокон'юнктивіт.

Причини захворювання

Єдиним збудником кору є вірус. Його переносник — людина. Вірус виділяється з повітрям, що видихається, а також з мокротинням. Разом з потоками повітря він переноситься на великі відстані. Ризик зараження після контакту з хворим дуже високий. Однак, одного разу перенісши хворобу, повторне зараження відбувається вкрай рідко.

Інкубаційний період триває від 7 до 17 днів. За цей час вірус встигає поширитися по всьому організму, включаючи шлунково-кишковий тракт, дихальну та нервову системи.

Класифікація та шляхи зараження

Кір класифікуються за кількома критеріями, зокрема враховується клінічна картина, тяжкість патологічного процесу, особливості перебігу та наявність ускладнень.

Хвороба кір може мати типовий та атиповий характер. Типова форма характеризується яскраво вираженою симптоматикою, зокрема високою температурою, кашлем, нежиттю, висипом тощо. Атипова форма на відміну від типової включає більш легкі, майже непомітні прояви, які можуть бути помилково прийняті за інші респіраторні інфекції.

Хвороба може протікати по-різному — у легкій формі, коли симптоми незначні і часто можуть бути непізнані, у середній формі, коли проявляються типові ознаки кору, такі як висипання та лихоманка, а також у тяжкій формі, коли виникають тяжкі наслідки кору, такі як пневмонія або запалення мозку, аж до летального результату.

Чим відрізняється кір від вітрянки

Кір та вітрянка — це дві різні інфекційні хвороби, що викликаються різними вірусами і проявляються різними симптомами. Ось основні відмінності між ними:

  1. Причина. Кір викликається вірусом — Morbillivirus, а вітрянка — Varicella zoster virus.
  2. Симптоми. Кір супроводжується високою температурою, кашлем, нежитем, кон'юнктивітом (запаленням очей), а також характерним червоним висипом, що починається за вухами і поширюється на обличчя, шию і тулуб. Вітрянка проявляється у вигляді прищів на тілі, які сверблять. На початковій стадії може протікати без температури, потім супроводжується лихоманкою, стомлюваністю та загальним нездужанням.
  3. Період інкубації. Кір — від 7 до 14 днів, вітрянка — від 10 до 21 дня.

Різницю вітрянки та кору нелегко встановити самостійно. Для встановлення точного діагнозу варто звернутися за консультацією до лікаря.

Як починається кір: симптоми

Як починається кір? Залежно від періоду захворювання вона може проявлятися по-різному. Перші симптоми кору нагадують застуду - нежить, відчуття набряклості, захриплість голосу, кашель тощо. Пізніше приєднуються специфічніші прояви:

  • висока температура;
  • світлобоязнь;
  • застій крові та лімфи;
  • білі плями з почервонінням по контуру;
  • відсутність апетиту;
  • нудота;
  • блювота;
  • діарея;
  • дратівливість;
  • гіперреакція.

У дорослих симптоми кору зазвичай виявляються яскравіше і інтенсивніше, ніж у дітей. Доросла форма захворювання часто супроводжується важкими ускладненнями, такими як запалення легень, менінгіт та енцефаліт.

Діагностика

Діагностика передбачає огляд хворого, аналіз симптомів та проведення лабораторних досліджень:

  • загальний аналіз крові для оцінки запальних процесів та загального стану пацієнта;
  • бактеріологічне дослідження для виявлення збудника та його чутливості до антибіотиків;
  • серологічний аналіз крові для визначення наявності специфічних антитіл до вірусу;
  • аналіз крові на антитіла для підтвердження імунітету до кору або активної інфекції;
  • імуноферментний аналіз для більш точного визначення концентрації антитіл до вірусу та моніторингу динаміки захворювання кору.

Цей комплексний підхід дозволяє достовірно діагностувати кір та визначити курс лікування для пацієнта.

Профілактика

Вакцинація проти кору — найбільш ефективний спосіб профілактики цього захворювання. В Україні щеплення ставлять у дитячому віці відповідно до рекомендацій національних програм імунізації.

У разі підтвердженого випадку кору важливо ізолювати хворого від здорових людей, щоб запобігти поширенню інфекції. Контактні особи також знаходяться в зоні ризику та можуть бути заразними.

Регулярне миття рук з милом, особливо після контакту з потенційно інфекційними поверхнями або людьми, також допомагає знизити ризик зараження.

У періоди спалахів або в регіонах з високим рівнем захворюваності може знадобитися соціальне дистанціювання та носіння масок для зниження ризику передачі інфекції.

Медикаментозне лікування кору

Медикаментозне лікування кору спрямоване на полегшення симптомів та підтримання організму під час боротьби з інфекцією.

Як лікувати кір? На даний момент немає специфічних противірусних препаратів від кору. Пацієнтам рекомендують:

  • дотримуватися постільного режиму;
  • полоскати рот содовим розчином;
  • обробляти очі та губи;
  • пити багато води;
  • дотримуватися дієти;
  • приймати жарознижувальні, антигістамінні, протикашльові та інші симптоматичні препарати.

Слід пам'ятати, що лікувати кір повинен лікар, який завжди може порекомендувати додаткові заходи підтримки та лікування залежно від тяжкості симптомів та загального стану пацієнта.

Увага! Дана інформація носить виключно інформаційний характер! При появі перших симптомів, необхідно негайно звернутися за консультацією до фахівця. Не варто займатися самолікуванням, тому що це небезпечно для вашого здоров'я. Наш сайт zdravica.ua не несе відповідальності за ті наслідки, які можуть виникнути внаслідок використання інформації, наданої на сторінці. НЕ ЗАЙМАЙТЕСЯ САМОЛІКУВАННЯМ! ЦЕ МОЖЕ БУТИ НЕБЕЗПЕЧНИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я!
Facebook
Viber
Telegram
Instagram
Зворотний дзвінок
Поставити запитання у чаті