Препарати, які застосовуються для лікування даного захворювання:
БИ-СЕПТ БИСЕПТОЛ ДОКСИЦИКЛИН ЛЕВОМИЦЕТИН РИФАМПИЦИН

Бруцельоз

Оновлено:
03.04.2024
Перевірено

Бруцельоз — що це?

Бруцельозна інфекція, лихоманка Мальти або бруцельоз — це інфекційне захворювання, яке викликається бактеріями роду Brucella, що характеризуються різним ступенем патогенності.

Хвороба діагностується не так часто в порівнянні з іншими інфекційними хворобами. Однак через пізню діагностику є високий ризик розвитку ускладнень — ендокардит, міокардит, перикардит, орхіт, пієлонефрит, менінгіт, спондиліт, перитоніт, абсцес спинного мозку тощо.

Причини бруцельозу

Переважно від бруцельозу страждають жителі сільської місцевості, а також ті, хто працює на фермах чи заводах з переробки тваринної продукції, зокрема м'яса, молока тощо. Річ у тім, що це бактерії здатні вражати різні види тварин як диких, так і домашніх. Людина може заразитися контактним, фекально-оральним, повітряно-краплинним, вертикальним та артифікаційним шляхом.

Бруцели дуже заразні. Вони проникають в організм через мікротравми на шкірі або слизових оболонках у кров, а потім розносяться по всьому організму, вражаючи тканини, зокрема лімфоїдну, нервову та кісткову.

У довкіллі вони можуть існувати більше двох місяців, у термічно необробленому м'ясі — 3 місяці, у сирому молоці — трохи більше 1 місяця, а в сирі — до 12 місяців. При низьких температурах ці бактерії не гинуть, а при кип'ятінні — гинуть одразу ж.

Симптоми

З моменту зараження до прояву перших ознак хвороби проходить від 5 днів до кількох місяців. У середньому період інкубації триває 2 тижні.

Спершу пацієнт може відчути головний біль, слабкість, підвищення температури тіла, озноб, біль у суглобах, а також з'являться проблеми зі стулом. Найчастіше хвороба настає поступово — пацієнта турбує легке нездужання. Згодом симптоми стають все більш вираженими:

  • зниження апетиту;
  • стрімка втрата ваги;
  • спрага;
  • біль у животі;
  • блювота;
  • діарея;
  • запори;
  • порушення сну;
  • збільшення печінки та/або селезінки;
  • емоційна нестійкість;
  • підвищена пітливість;
  • астенія.

Не так часто з'являється висипання при бруцельозі, а також інші ураження шкіри — вузлувата еритема, абсцеси та паннікуліт.

Бруцельоз особливо небезпечний для вагітних жінок, оскільки значно зростає ризик викидня.

У гострій формі симптоми бруцельозу не залишають хворих кілька місяців, а у хронічній можуть супроводжувати пацієнта роками.

Діагностика

Діагностика бруцельозу має на увазі комплексний підхід до дослідження організму пацієнта.

Спершу лікар проводить фізикальне обстеження, щоб виявити у пацієнта ознаки інфекції, такі як лихоманка, слабкість, біль у суглобах, головний біль, втрата ваги тощо.

Наступним етапом є здавання аналізів на бруцельоз, тобто лабораторні дослідження, зокрема загальний, біохімічний та серологічний аналізи крові. Вони дозволяють виявити зміни в організмі, спровоковані патогенними бактеріями.

У деяких випадках проводять рентгенографію. Рентгенівські знімки можуть бути використані для виявлення ознак ураження кісток або суглобів, які характерні для хронічної форми хвороби.

Коли є складнощі з діагностуванням або коли потрібне підтвердження діагнозу, додатково можуть провести біопсію тканин, зокрема кісток або лімфатичних вузлів.

Діагностика бруцельозу — досить складне завдання через різноманітність його клінічних проявів та схожості з іншими захворюваннями. Тому інтегрований підхід, що включає різні методи, часто необхідний для постановки точного діагнозу.

Медикаментозне лікування бруцельозу

Медикаментозне лікування бруцельозу має на меті — якнайшвидше взяти гору над захворюванням для запобігання ускладненням та рецидивам.

Первинний метод лікування бруцельозу, як і багатьох інших інфекційних захворювань, ґрунтується на застосуванні антибіотиків. Зазвичай використовуються комбінації ліків, щоб досягти максимальної ефективності та скоротити до мінімуму ймовірність розвитку резистентності до них.

Лікування бруцельозу зазвичай потребує тривалого курсу прийому антибіотиків, як правило, від кількох тижнів до кількох місяців. Тривалість курсу залежить від тяжкості захворювання, її форми та реакції на терапію.

Після завершення курсу антибіотиків важливо провести контрольне обстеження, щоб переконатися у повному зникненні інфекції. Це зазвичай лабораторні тести, зокрема аналізи крові на наявність антитіл до бруцелів.

У деяких випадках може знадобитися підтримуюча терапія для полегшення симптомів, таких як біль у суглобах або лихоманка. Це може включати прийом знеболювальних препаратів.

Лікування бруцельозу вимагає суворого дотримання інструкцій лікаря та повного завершення курсу антибіотиків, щоб запобігти рецидивам та розвитку ускладнень.

Деяким пацієнтам може знадобитися відновна терапія після хвороби, зокрема ЛФК, фізіотерапія та навіть хірургічне втручання для корекції порушень з боку опорно-рухового апарату.

Як вилікувати назавжди бруцельоз

Бруцельоз піддається лікуванню. Своєчасна терапія дає добрі результати. Якось впоравшись із цією тяжкою хворобою, у пацієнтів виникає питання, як лікувати бруцельоз назавжди. Однак ніколи не можна виключити повторне зараження. Це пов'язано з тим, що бруцельоз поширений серед тварин.

Тому профілактичні заходи відіграють важливу роль у запобіганні бруцельозу:

  • знезараження молочної продукції шляхом теплової обробки;
  • вживання тільки повністю приготовленого м'яса;
  • профілактична вакцинація свійських тварин;
  • прийом антибіотиків для профілактики особам з високим ризиком зараження;

Загалом регулярні профілактичні огляди дозволяють контролювати інфекційні захворювання. Вони допомагають виявляти інфекцію на ранніх стадіях, запобігати її передачі, що важливо для підтримки колективного імунітету в суспільстві.

Увага! Дана інформація носить виключно інформаційний характер! При появі перших симптомів, необхідно негайно звернутися за консультацією до фахівця. Не варто займатися самолікуванням, тому що це небезпечно для вашого здоров'я. Наш сайт zdravica.ua не несе відповідальності за ті наслідки, які можуть виникнути внаслідок використання інформації, наданої на сторінці. НЕ ЗАЙМАЙТЕСЯ САМОЛІКУВАННЯМ! ЦЕ МОЖЕ БУТИ НЕБЕЗПЕЧНИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я!