Препарати, які застосовуються для лікування даного захворювання:
ВИТАМИН С ДЕРИВА ДОКСИЦИКЛИН ЭЛИДЕЛ ЭФФЕЗЕЛ

Розацеа

Оновлено:
03.01.2024
Перевірено

«Рожеві вугри» досі є об'єктом вивчення лікарів-дерматологів. Хвороба залишається не до кінця зрозумілою, а тому способи боротьби з нею мають потенціал у розвитку ефективності. Хоча механізми виникнення розацеа ще не виявлено, деякі дані вже відомі, а ліки знайдені.

Що таке розацеа

Розцеа – це хронічне шкірне захворювання, яке зазвичай проявляється червоними плямами на обличчі, розширеними кровоносними судинами, папулами (запаленими ділянками шкіри) та пустулами (гнійними висипаннями). Цей стан може також впливати на очі, викликаючи подразнення та сухість. 

Причини розацеа все ще в процесі визначення, проте фахівці встановили взаємозв'язок між патологією та деякими провокуючими факторами. Серед останніх:

 • гостра їжа;
 • вживання чаю, кави;
 • коричний альдегід, що міститься в цитрусових, шоколаді, помідорах;
 • патології ШКТ, спричинені бактеріями хелікобактер пілорі;
 • перенесений демодекоз;
 • спадкова схильність;
 • надмірна дія сонячних променів.

Під впливом несприятливих факторів шкіра продукує надмірну кількість запальних білків і захворювання прогресує.

Класифікація захворювання

Залежно від форми розацеа лікування відрізнятиметься. Серед основних видів виділяють:

 1. Ерітематозно-телеангіектатична. Досить легка форма розацеа, що характеризується червоними плямами на шкірі, розширеними судинами та іноді набряклістю. Часто протікає без папул та пустул.
 2. Папуло-пустульозна форма розацеа. Передбачає запалені папули (червоні ділянки) та пустули (гнійні висипання). Шкіра може бути червоною, запаленою та роздратованою.
 3. Фіматозна розацеа. Характеризується потовщенням шкіри, особливо на носі (ринофіма) або інших областях обличчя, збільшенням розміру сальних залоз.
 4. Стероїдна розацеа. Виникає при тривалому використанні глюкокортикостероїдних препаратів на обличчі. Це не самостійне захворювання, а скоріше стан, спричинений використанням гормональних мазей або кремів.

Розрізняють такі стадії розвитку захворювання:

 1. Легка початкова стадія. Червоні плями, еритема, інколи судинні зміни.
 2. Помірна друга стадія. Поява папул та пустул, збільшення запалення.
 3. Тяжка третя стадія. Більше виражені запалені зміни, утворення рубців, тканинна гіперплазія.

Лікування відрізняється залежно від ступеня тяжкості та домінуючих симптомів.

Як проявляється розацеа – симптоми

Якщо з'явилися ознаки розацеа, необхідно терміново звернутися до дерматолога та почати лікувати захворювання. Основні симптоми захворювання:

 1. Ерітема. Постійне або тимчасове почервоніння шкіри найчастіше, проявляється розацеа на обличчі.
 2. Телеангіектазії. Розширення дрібних кровоносних судин (купероз) на шкірі, поява червоних чи синюшних ліній.
 3. Папули та пустули. Запалені ділянки шкіри з опухлими ділянками та гнійними висипаннями.
 4. Сухість, відчуття стягнутості шкіри.
 5. Фімоз. Потовщення шкіри, як правило, на носі, груба текстура шкірного покриву.

З'являється також чутливість до косметичних засобів, інших речовин, зовнішніх впливів.

Діагностика

Діагностика допомагає виявити захворювання та розпочати правильне лікування розацеа відповідно до її типу. Лікар оглядає уражені ділянки, збирає анамнез, уточнює тривалість симптомів, які їх фактори провокують. За потреби проводиться дерматоскопія, біопсія, тести на алергію. Після встановлення діагнозу лікар може запропонувати пацієнтові індивідуальний план лікування, включаючи медикаментозну терапію, косметичні процедури та рекомендації щодо догляду.

Профілактика та дієта

Основу профілактики розацеа становлять правильне харчування та грамотний догляд за шкірою.

Дієта при розацеа обмежує вживання гострих продуктів, прянощів, кави, спиртних напоїв. Рекомендовано їсти більше їжі з високим вмістом антиоксидантів, пити достатню кількість води. Пацієнтам слід вести щоденник харчування, щоб відстежувати продукти, що провокують загострення.

Профілактика також передбачає різні засоби від розацеа – сонцезахисна косметика з високим вмістом фільтрів, м'які тоніки акнестоп з щадним складом, аптечний зволожуючий крем від розацеа.

Може знадобитися додатковий косметологічний догляд при розацеа – плазмоліфтинг, дарсонваль, фототерапія, карбокситерапія. Для зменшення почервоніння, телеангіектазій та інших судинних змін може бути призначений лазерний вплив.

Відомо, що група ризику переважно складається із світлошкірих жінок 30-50 років. Пацієнтки також страждають на ендокринні, імунні, судинні патології та захворювання шлунково-кишкового тракту.

Щоб мінімізувати ризик захворювання, необхідно користуватися сонцезахисними засобами навіть у похмуру погоду. Якісний догляд, спеціально підібраний для вас косметологом, мінімум стресу, різноманітне здорове харчування та регулярні медичні огляди - запорука вашого здоров'я та чистої красивої шкіри.

Медикаментозне лікування розацеа

Препарати для лікування розацеа сильно відрізняються. Схема терапії залежить від ступеня тяжкості симптомів та форми захворювання. Лікар може призначити:

 1. Топічні препарати. Азелаїнова кислота, Елідел, а також Саліцилова кислота дозволяють зменшити запалення, перешкоджають розмноженню бактерій.
 2. Системні антибіотики. Найпоширеніші таблетки при розацеа – доксициклін, а мазь від розацеа найчастіше тетрациклінова. Вони допомагають контролювати інфекційний запальний процес.
 3. Таблетки від розацеа при судинних змінах. Лікар може рекомендувати ретинол чи інші місцеві ретиноїди.
 4. Емоленти. Креми та лосьйони для зволоження шкіри, покращення її бар'єрної функції.
 5. Протизапальні препарати. У період загострення для короткочасного зняття запалення призначаються засоби з глюкокортикостероїдами.

Також рекомендується приймати вітаміни при розацеа, особливо корисний вітамін С. Загалом лікування патології спрямоване на зменшення запалення, контроль судинних змін, а також полегшення інших симптомів

Увага! Дана інформація носить виключно інформаційний характер! При появі перших симптомів, необхідно негайно звернутися за консультацією до фахівця. Не варто займатися самолікуванням, тому що це небезпечно для вашого здоров'я. Наш сайт zdravica.ua не несе відповідальності за ті наслідки, які можуть виникнути внаслідок використання інформації, наданої на сторінці. НЕ ЗАЙМАЙТЕСЯ САМОЛІКУВАННЯМ! ЦЕ МОЖЕ БУТИ НЕБЕЗПЕЧНИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я!
Facebook
Viber
Telegram
Instagram
Зворотний дзвінок
Поставити запитання у чаті