Препарати, які застосовуються для лікування даного захворювання:
АЛЬФАРЕКИН АМАНТИН ВАЛАВИР ВАЛЬТРЕКС ВИТАКСОН ГЕРПЕВИР ЗОВИРАКС КЕЛТИКАН

Оперізуючий лишай

Оновлено:
28.05.2021
Перевірено

Симптоми оперізувального лишаю - діагностика і лікування

Оперізувальний лишай - захворювання, яке має інфекційну природу. Його збудником є вірус вітряної віспи. Тому дане захворювання виникає у тих, хто переніс вітряну віспу, бо вірус залишається в організмі й локалізується в спинномозкових корінцях. При активації він вражає шкірні покриви через периферичні нерви в області міжхребцевих нервових вузлів, де знаходиться вірус у латентному стані.

Причини виникнення оперізувального лишаю і фактори ризику

Виникнення оперізувального лишаю можливо лише у тих, хто перехворів на вітряну віспу. Після цього вірус залишається в організмі й зберігає неактивність, поки не з'являються сприятливі умови. Провокують оперізувальний лишай такі фактори, як зниження імунітету, переохолодження чи перегрівання, тривала інсоляція, інфекційні, вірусні захворювання, стресові й депресивні стани, онкозахворювання, курс хіміотерапії, ВІЛ, вагітність, лікування імунодепресантами або кортикостероїдними препаратами, алкоголізм, наркоманія, трансплантація органів, оперативне втручання, похилий вік. Найчастіше саме останній фактор викликає захворювання, тому в основній групі ризику знаходяться особи старше 60 років. Частота рецидивів захворювання становить не більше 5% перехворілих оперізувальним лишаєм. Більшість людей, які перенесли вітрянку, не стикаються з даним захворюванням.

Симптоми оперізувального лишаю - самодіагностика захворювання

Для оперізувального лишаю характерні такі ознаки, як поява висипань, які схожі на висипання при вітряній віспі. Уражена ділянка може виглядати як широка смуга з одного боку тіла, проте вона може покривати велику площу шкіри. Висипання складаються з рідких пухирів, на уражених місцях збільшується чутливість. Перед появою висипань уражена ділянка може почервоніти, на ній спостерігаються незначні больові відчуття. Це може тривати близько тижня на тлі погіршення самопочуття, збільшення лімфовузлів. Може підійматися температура. Протягом тижня формуються бульбашки, наповнені прозорою рідиною. За період від кількох днів до кількох тижнів на них утворюються скориночки, які згодом відпадають. Симптоми тривають від 2 до 4 тижнів.

Висипання при оперізувальному лишаї можуть вражати як шкіру тіла, так і шкіру обличчя. Уражена ділянка зачіпає область трійчастого нерва, може вражати очі, лоб, тім'яну ділянку. Також захворювання може з'явитися в області вуха. При ураженні в даній області у пацієнта може відзначатися втрата смаку. Також даний вид оперізувального герпесу при несвоєчасному лікуванні провокує параліч лицьового м'яза, нервів.

Для людей похилого віку з діабетом може бути характерна гангренозна форма оперізуючого лишаю. При ній у пацієнта спостерігається велике ураження шкірних покривів з некротизацією, виникає ризик сепсису. Загоєння уражених ділянок залишає після себе глибокі шрами. Пацієнтам потрібна невідкладна медична допомога, самолікування неприпустиме.

Діагностика оперізувального лишаю в медичній установі

Для діагностики лікарю може знадобитися лише зовнішній огляд пацієнта, однак, щоб підтвердити діагноз, призначають ряд клінічних досліджень - загальний і біохімічний аналіз крові, ІФА-діагностику, ПЛР-тести. Лабораторні аналізи можуть призначати при атиповій формі захворювання. При яскраво вираженій зовнішній симптоматиці поставити діагноз не буде важко.

Профілактика оперізувального лишаю - як уникнути хвороби

Щоб не зіткнутися з оперізувальним лишаєм, потрібно пам'ятати, що захворювання має інфекційну природу й передається контактним і повітряно-крапельним шляхом. Заразитися вірусом можуть люди, які не хворіли на вітряну віспу. Для тих, хто переніс вітряну віспу, необхідно мінімізувати фактори появи захворювання - не допускати зниження імунітету, уникати переохолодження або перегріву. При перших ознаках захворювання не рекомендується по можливості змочувати уражені ділянки водою і не використовувати мило з мочалкою при гігієнічних процедурах. Якщо оперізуючий лишай з'явився на шкірі тіла, необхідно використовувати тільки бавовняну білизну.

Лікування оперізувального лишаю медичними препаратами

Щоб вилікувати захворювання, лікар призначає препарати, які допомагають усунути симптоми оперізувального лишаю, а також антибіотики. Спеціаліст підбирає оптимальну схему лікування, грунтуючись на даних про супутні захворювання.

Для усунення симптомів можуть використовуватися препарати для заспокоєння центральної нервової системи. Застосовуються місцеві ліки від оперізувального лишаю - мазі, які допомагають усунути запалення. При загостренні захворювання лікар може призначати глюкокортикостероїдні засоби. Також лікар призначає противірусні препарати, які швидко усувають висипання та пухирі, стримують їх поширення, знижують інтенсивність больових відчуттів. При сильних болях лікар може порекомендувати прийом ліків, які усувають больовий синдром. Таблетки від оперізувального лишаю можуть застосовуватися в якості допоміжних засобів. Фахівець може прописати настої з лікарських рослин, які мають антисептичні властивості. Також застосовують протисудомні препарати.

Пам'ятайте, що оперізувальний лишай - захворювання, яке може бути наслідком більш серйозних патологій організму. Не рекомендується займатися самолікуванням - неправильний підбір і прийом препаратів може спровокувати ускладнення і побічні ефекти. Крім того, необхідно враховувати загальний стан організму, щоб уникнути небажаних наслідків після лікування. При перших ознаках захворювання зверніться до лікаря, щоб він підібрав індивідуальну схему прийому ліків від оперізуючого лишаю. Молодим людям медикаментозна підтримка часто не потрібна - найчастіше лікування потребують літні люди і пацієнти з хронічними захворюваннями.

Увага! Дана інформація носить виключно інформаційний характер! При появі перших симптомів, необхідно негайно звернутися за консультацією до фахівця. Не варто займатися самолікуванням, тому що це небезпечно для вашого здоров'я. Наш сайт zdravica.ua не несе відповідальності за ті наслідки, які можуть виникнути внаслідок використання інформації, наданої на сторінці. НЕ ЗАЙМАЙТЕСЯ САМОЛІКУВАННЯМ! ЦЕ МОЖЕ БУТИ НЕБЕЗПЕЧНИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я!
Facebook
Viber
Telegram
Instagram
Зворотний дзвінок
Поставити запитання у чаті