Препарати, які застосовуються для лікування даного захворювання:
АКСЕФ ВИНИЛИН ДАЛАЦИН ИЛОН ЛИНКОМИЦИН МЕТРОЛАВИН ХЛОРОФІЛІПТ ЦЕФОДОКС

Фурункульоз: опис, симптоми, діагностика та лікування захворювання

Оновлено:
01.09.2023
Перевірено

Фурункульоз - це запальний процес, який локалізується в області волосяного мішечка шкірного покриву. Він характеризується неприємними і болючими відчуттями в ураженій області, почервонінням, гнійним скупченням з чорною точкою в центрі запалення.

Причини виникнення фурункульозу і фактори ризику

Причинами появи фурункульозу можуть слугувати різні чинники. До запального процесу призводить недотримання правил особистої гігієни, забруднення шкіри, мікротравми, порушення в роботі сальних і потових залоз. Нерідко причиною появи фурункулів стає незручний одяг, який постійно натирає шкіру, а також садна та пошкодження, що не були оброблені. Ризик виникнення захворювання вище у людей, які страждають на ендокринні захворювання, в тому числі на цукровий діабет. Також фурункульоз може супроводжувати ВІЛ, туберкульоз, гепатит, ожиріння. Передумовою для появи фурункулів може стати авітаміноз. Захворювання може початися після переохолодження або тривалого прийому імуносупресорів. До появи фурункулів нерідко призводить підвищене потовиділення.

Як розпізнати захворювання: симптоми фурункульозу

Симптомами фурункульозу є запальні процеси гнійно-некротичного характеру, в які залучені волосяні фолікули, сполучні тканини, сальні залози. Розміри таких уражень можуть варіюватися від 0,5 до 3 см. Запалення супроводжується легким свербінням, поколюванням, появою наривів і виділень на 1-2 добу, при доторканні до цієї ділянки шкіри виникають хворобливі відчуття. На вершині нариву утворюється чорна точка в центрі. 

Після того як гній накопичиться у великому обсязі, нарив проривається. Стрижень повністю видаляється разом із залишками волосини через кілька діб. Потім очищена рана заростає сполучною тканиною і утворюється шрам. Набряк і біль поступово зникають по мірі загоєння шкіри. 

Під час розвитку захворювання пацієнт може відчувати пульсації на місці запалення. Також фурункульоз нерідко супроводжується ознаками загальної інтоксикації - погіршенням самопочуття, нудотою, блювотою, підвищенням температури, діареєю, головним болем. 

Захворювання може бути гострим або хронічним. У гострій фазі фурункульоз характеризується одним або декількома висипаннями на тлі загального нездужання і підвищення температури. Хронічна форма розвивається при ослабленому імунітеті. Запущене захворювання може спровокувати зараження крові, тому до його лікування необхідно підходити відповідально і відразу звернутися до лікаря після виявлення симптомів. Не можна розкривати фурункул самостійно, так як це може спровокувати зараження здорової шкіри. Якщо гнійник відкрився самостійно, потрібно обережно прибрати гній і обробити шкіру навколо рани перекисом водню. Після контакту з фурункулом на руки потрібно наносити антисептик. Також можна обробляти руки антибактеріальним милом.

Діагностика фурункульозу і методи визначення захворювання

Фурункульоз є запальним захворюванням, тому при підозрі на нього необхідно звернутися до лікаря. Самолікування в такому випадку неприйнятно, тому що фурункули можуть поширюватися на здорові тканини. Запущена хвороба може спровокувати карбункули - гнійні ураження декількох волосяних цибулин із сальними залозами одночасно. У процес втягується навколишня шкіра, сполучна тканина й підшкірна клітковина. Особливо небезпечно займатися самолікуванням, якщо фурункул з'явився в області носа або вуха. У такому випадку потрібно негайно звернутися за допомогою до отоларинголога. Фахівець призначить риноскопію або отоскопію. Ще однією небезпечною локалізацією фурункулів є носогубний трикутник. При появі запалення в цьому місці потрібно негайно звернутися за допомогою до фахівця.

Щоб уникнути зараження шкіри, необхідно отримати кваліфіковану допомогу і правильно встановити характер захворювання. З цією метою фахівець може призначити загальний аналіз сечі та крові, біохімічний аналіз крові, аналіз крові на цукор і вміст гормонів. Опціонально лікар призначає МРТ та УЗД органів черевної порожнини, якщо є відповідні показання. Разом з цим проводиться бактеріологічний аналіз гнійного вмісту, щоб визначити збудника захворювання. Після цього фахівець призначить схему лікування фурункульозу - хірургічним шляхом або консервативними методами. 

Профілактика фурункульозу і звички, яких слід уникати

Людям з проблемною шкірою необхідно використовувати спеціальні косметичні засоби, які знижують ризик запалення фолікулів. Також варто ретельно стежити за станом імунної та ендокринної систем. Уберегтися від фурункульозу допоможе збалансоване харчування і прийом необхідних вітамінів при гіповітамінозі.

З метою профілактики захворювання необхідно регулярно здійснювати гігієнічні процедури. Потрібно акуратно видаляти забруднення з шкіри, використовуючи при цьому антибактеріальне мило та інші відповідні засоби. При будь-яких пошкодженнях шкіри ці місця необхідно обробляти. 

Лікування фурункульозу медикаментами

Консервативне лікування фурункульозу включає різні категорії препаратів, які спрямовані на знезараження і регенерацію ураженої ділянки шкіри. Також застосовуються антигістамінні й антибактеріальні лікарські засоби. Якщо у пацієнта спостерігаються симптоми інтоксикації, призначаються відповідні препарати симптоматичної терапії (таблетки від проносу, протиблювотні, жарознижуючі і т.д.). Для лікування захворювання використовують таблетки від фурункульозу - засоби пролонгованої дії, спрямовані на зменшення запалення. Можуть використовуватися місцеві препарати - мазі та креми з антибіотиками. Потрібно пам'ятати, що самостійно вибирати ліки від фурункульозу не можна, тому що необхідно встановити причину хвороби і скласти ефективний план лікування. Зробити це може тільки кваліфікований лікар. Запущений фурункульоз нерідко стає причиною абсцесів, флегмон, ураження судин, сепсису та інших важких станів. Самолікування може погіршити стан, так як деякі препарати мають сильні побічні дії.

Увага! Дана інформація носить виключно інформаційний характер! При появі перших симптомів, необхідно негайно звернутися за консультацією до фахівця. Не варто займатися самолікуванням, тому що це небезпечно для вашого здоров'я. Наш сайт zdravica.ua не несе відповідальності за ті наслідки, які можуть виникнути внаслідок використання інформації, наданої на сторінці. НЕ ЗАЙМАЙТЕСЯ САМОЛІКУВАННЯМ! ЦЕ МОЖЕ БУТИ НЕБЕЗПЕЧНИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я!