Препарати, які застосовуються для лікування даного захворювання:
АЗИТРАЛ БАНЕОЦИН ДЕКАСАН ДОКЦЕФ МЕТРОЛАВИН МЕФЕНАТ ЦЕФОДОКС

Карбункул: опис

Оновлено:
17.02.2021
Перевірено

Карбункул — це один з видів дерматологічних захворювань, який характеризується запальними процесами на шкірних покривах і гнійно-некротичним ураженням сальних залоз і волосяних фолікулів. Крім того, патологія поширюється на підшкірну клітковину й шкіру.

Поверхня шкіри в тому місці, де спостерігається ураження, стає пружною, а сам інфільтрат набуває напівкулястої форми. Центр запалення стає синюшним, а при натисканні пацієнт відчуває локальну хворобливість.

Таке шкірне захворювання може зустрічатися абсолютно у всіх, незалежно від віку людини. Проте найчастіше воно спостерігається у підлітків і молоді, причому здебільшого у чоловіків. Представниці прекрасної статі рідше піддаються такій хворобі.

Основні причини виникнення карбункула

Як правило, карбункул може виникати на поверхні шкіри в тому місці, де раніше був фурункул в занедбаному його вигляді. Особливо це проявляється в тому випадку, якщо у пацієнта знижений імунітет, що провокує активне прогресування запалення.

Крім того, існує цілий ряд причин, які також можуть стати підставою появи карбункула. Серед них можна виділити наступні фактори:

  • недотримання правил особистої гігієни, сильне забруднення шкірного покриву або його пошкодження;
  • загальна слабкість організму через нестачу вітамінів або неправильне харчування;
  • виникнення запалення після перенесеного важкого інфекційного захворювання;
  • на тлі важких хронічних захворювань, таких як гастрит, нефрит, коліт та інші;
  • порушення обміну речовин в організмі, ожиріння або цукровий діабет;
  • погана переносимість зміни температур — різкого похолодання або сильного перегрівання;
  • функціональні порушення центральної нервової системи;
  • надлишок фізичних навантажень.

Крім того, виникнення карбункула може бути викликано деякими збудниками: кишковою паличкою, стафілококом, ентерококом, стрептококом або протеєм, що належать до роду ентеробактерій.

Як визначити симптоми карбункула

Визначаючи карбункул, варто звернути увагу, що виникнути він може практично скрізь, але найчастіше локалізується на шкірному покриві шийного відділу, на попереку або в області між лопатками.

Перебіг захворювання відрізняється поступовим розвитком і плавним переходом з однієї стадії в іншу. Спочатку під шкірою утворюються щільні окремі вузлики, які згодом зливаються і перетворюються в єдине утворення кулястої форми. Через 2-3 дні в центрі карбункула з'являється так званий стрижень, де навколо відмерлої м'язової тканини прогресує поширення гнійного вмісту. З цього моменту пацієнт починає фіксувати підвищення температури тіла.

До загальної симптоматики патології також можна віднести й такі ознаки:

  • підвищена температура тіла, яка може досягати позначки в 40 градусів;
  • відчуття значної інтоксикації;
  • виникнення нудоти і блювоти;
  • головні болі, що не припиняються протягом довгого часу;
  • втрата апетиту;
  • загальне нездужання і відчуття слабкості.

Як проводиться діагностика карбункула

Для того щоб визначити наявність виникнення карбункула на шкірі, потрібен лише зовнішній огляд, який не викликає ускладнень. Більш складним є процес виявлення того, що послужило збудником захворювання. Це можна зробити виключно в медичному закладі.

Оглянувши пацієнта, лікар призначає проведення бактеріологічного дослідження гною, який береться з рани, а також загального аналізу сечі та крові. Лише в такому випадку, отримавши результати досліджень, можна буде призначити ефективні препарати, націлені на знищення бактерій і попередження їхнього розповсюдження по організму.

Крім того, може знадобитися огляд і інших фахівців за наявності супутніх захворювань. Наприклад, консультація ендокринолога знадобиться, якщо пацієнт страждає на цукровий діабет.

Як проводиться профілактика карбункула

Щоб уникнути гнійних запалень шкірного покриву і його подальшого поширення по організму, можна проводити ряд профілактичних заходів. Головним з них є постійне підтримання чистоти тіла і неухильне дотримання правил особистої гігієни, так як забруднення шкіри в значних масштабах є однією з основних причин виникнення карбункула.

Відмінними способами профілактики запалення є ведення здорового способу життя і правильне харчування, яке сприятливо впливає на весь організм в цілому. Не варто забувати і про підтримку імунітету, так як його зниження провокує виникнення як карбункула, так і інших захворювань.

Ще однією з підстав нагноєння шкірного покриву вважається тертя ділянок шкіри одягом, тому варто стежити за тим, щоб ваші елементи гардероба, взуття та аксесуари вам не натирали.

Основні принципи лікування карбункула

Незважаючи на те, що багато хто воліє лікувати шкірні запалення самостійно, у випадку з карбункулом так робити не варто. Самостійно видавлювати гній або приймати неперевірені таблетки від карбункула — це дуже небезпечно, так як може спровокувати ще серйозніші наслідки. Лікування такого захворювання — досить непроста й комплексна задача, яка вимагає допомоги фахівця.

Залежно від етапу, на якому знаходиться розвиток запального процесу, досвідчений медик зможе точно визначити метод лікування й підібрати потрібні ліки від карбункула. На початкових етапах цілком вистачить терапевтичних прийомів — індивідуального вибору антибіотиків, імуномодуляторів, знеболюючих засобів, а також застосування фізіотерапії. Якщо ж розвиток гнійника знаходиться на серйозній стадії, вже може знадобитися хірургічне втручання.

Увага! Дана інформація носить виключно інформаційний характер! При появі перших симптомів, необхідно негайно звернутися за консультацією до фахівця. Не варто займатися самолікуванням, тому що це небезпечно для вашого здоров'я. Наш сайт zdravica.ua не несе відповідальності за ті наслідки, які можуть виникнути внаслідок використання інформації, наданої на сторінці. НЕ ЗАЙМАЙТЕСЯ САМОЛІКУВАННЯМ! ЦЕ МОЖЕ БУТИ НЕБЕЗПЕЧНИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я!
Facebook
Viber
Telegram
Instagram
Зворотний дзвінок
Поставити запитання у чаті