Препарати, які застосовуються для лікування даного захворювання:
АЛЛЕРГОДИЛ АЛЛЕРСЕТ АЛЛЕРТЕК ДЕЗРАДИН ДЕРМАДРИН КОРТИДЕРМ Л-ЦЕТ ЛОРДЕС СИНАФЛАН СТЕРОКОРТ ФЕНОКИТ ЦЕТИРИЗИН ЭРИУС

Атопічний дерматит

Оновлено:
03.01.2024
Перевірено

Люди, сприйнятливі до подразників та алергенів, нерідко стикаються з проявами їхнього впливу на шкірі. Екзема або атопічний дерматит – запальна хвороба шкірних покривів, для якої характерні висипання, свербіж, почервоніння та надмірна сухість покривів.

Що таке атопічний дерматит

Атопічний дерматит – це захворювання хронічного характеру. Також відомий як дифузний нейродерміт. Може виникнути у дитини (навіть у новонароджених немовлят), а також у дорослих.

Атопічний дерматит у дітей та дорослих виникає під впливом безлічі факторів – від алергенів до стресу. Його лікують зволожуючими засобами, місцевими стероїдами та системними препаратами за призначенням лікаря.

Захворювання часто протікає у вигляді загострень та ремісій. Переважно зустрічається у людей зі спадковою схильністю до атопії (алергічний риніт, астма).

Причини

Існують різні причини атопічного дерматиту. Розглянемо загальні фактори, що провокують його розвиток:

  • генетична схильність;
  • порушення імунної системи;
  • вплив алергенів;
  • зміни в кліматі, підвищена сухість повітря, вплив токсичних речовин;
  • стрес, емоційна напруга;
  • використання агресивних миючих засобів та косметики;
  • системні захворювання (типу цукрового діабету).

Стресс та психологічна перевтома – найпоширеніші причини атопічного дерматиту у підлітка. Для ефективного лікування та контролю над захворюванням важливо проконсультуватися з лікарем-дерматологом, який допоможе виявити конкретні фактори та запропонує відповідний план лікування.

Форма та локалізація

За характером перебігу виділяють три форми атопічного дерматиту:

  1. Гостра. Характеризується почервонінням, пухирями, вологими висипаннями, сильним свербінням.
  2. Підострою. Сухість шкіри, лущення, свербіж, невеликі висипання.
  3. Хронічна. Товста, шкіра, що лущиться, часто з гіперпігментацією.

Локалізація атопічного дерматиту:

  1. Дитячий атопічний дерматит. Виявляється на щоках, на попі, на обличчі, під очима, довкола рота.
  2. У дорослих пацієнтів. Зазвичай виникає на голові, руках, ногах, пальцях рук, долонях, спині.

Іноді відзначаються дифузні (поширені) типи, у яких поразка охоплює великі ділянки тіла.

Симптоми

Патологія проявляється різноманітними симптомами, які варіюються залежно від ступеня тяжкості та форми захворювання, індивідуальних особливостей пацієнта. Головний показник того, що у пацієнта дійсно атопічний дерматит – симптоми. Найбільш поширені з них:

  1. Сверблячка. Може бути дуже інтенсивною та заважати звичайним повсякденним справам.
  2. Сухість шкіри. Шкірний покрив стає сухим, лущиться. Можлива поява тріщин.
  3. Почервоніння. Ділянки шкіри запалюються, червоніють.
  4. Висипання. У вигляді папул, пухирів, саден або кірки. Стають вологими у місцях загострення атопічного дерматиту.
  5. Стовщення шкіри. Виникає за хронічної форми захворювання.

Атопічний дерматит зазвичай протікає із загостреннями та ремісіями. Рівень тяжкості патології сильно відрізняється у різних пацієнтів, що зумовлено особливостями їхнього здоров'я.

Діагностика

Діагностика атопічного дерматиту включає медичний огляд, збір інформації про медичну історію пацієнта, при необхідності – лабораторні дослідження. На підставі всіх даних доктор призначає лікування атопічного дерматиту.

Медичний огляд

Лікар-дерматолог оцінює стан шкіри, виявляє характерні ознаки атопічного дерматиту (сухість, почервоніння, висипання). У процесі опитує пацієнта про тривалість симптомів, фактори, що погіршують або покращують стан шкіри.

Анамнез

Проводиться збір інформації про сімейну схильність до атопії (алергії, астму), уточнюються можливі провокуючі фактори (контакт з алергенами, стрес, зміни в харчуванні).

Аналізи

У деяких випадках можуть бути рекомендовані лабораторні випробування для виявлення алергічних реакцій. Контрольний аналіз крові необхідний для виключення інших можливих дерматологічних захворювань.

Профілактика та дієта

Для профілактики атопічного дерматиту важливо стежити за харчуванням, доглядати за шкірою, уникати впливу дратівливих речовин. 

Догляд за шкірою

Використовуйте м'які, гіпоалергенні миючі засоби та доглядову косметику. Уникайте гарячої води, тривалого перебування у ванні. Після купання наносьте зволожуючий крем, щоб запобігти сухості шкіри.

Уникайте алергенів та подразників

Відмовтеся від використання аерозольних дезодорантів, миючих засобів з ароматизаторами. Уникайте контакту з пилом, домашніми тваринами та іншими відомими алергенами.

Одяг

Носіть натуральні тканини, прайте білизну та одяг гіпоалергенними миючими засобами.

Харчування

Зазвичай призначається гіпоалергенна дієта при атопічному дерматиті. З раціону потрібно виключити смажені страви, цитрус, шоколад і какао, наваристі бульйони (м'ясні, рибні), смородину, суницю, мед, горіхи, ікру, гриби.

Медикаментозне лікування атопічного дерматиту

Якщо було діагностовано атопічний дерматит, лікування у дітей та дорослих включає застосування місцевих та системних засобів. Ліки при атопічному дерматиті допомагають зменшити симптоми, покращити стан шкіри. Лікар може призначити:

  1. Місцеві стероїди. Мазь від атопічного дерматиту з гормонами для зменшення запалення та сверблячки. Використовується коротким курсом, щоб не допустити атрофії шкіри, звикання.
  2. Антигістамінні препарати. Таблетки при атопічному дерматиті усувають дію алергену, що загострює хворобу.
  3. Імуномодулятори. Топічний інгібітор кальцинінів такролімус та пімекролімус необхідні, якщо не можна використовувати стероїдний крем при атопічному дерматиті.
  4. Системні стероїди. Застосовуються у випадках важкого атопічного дерматиту або за відсутності реакції на мазі при атопічному дерматиті на основі гормонів.

Лікування призначається індивідуально, беруться до уваги тяжкість симптомів, вік пацієнта, наявність протипоказань та інші особливості.

Увага! Дана інформація носить виключно інформаційний характер! При появі перших симптомів, необхідно негайно звернутися за консультацією до фахівця. Не варто займатися самолікуванням, тому що це небезпечно для вашого здоров'я. Наш сайт zdravica.ua не несе відповідальності за ті наслідки, які можуть виникнути внаслідок використання інформації, наданої на сторінці. НЕ ЗАЙМАЙТЕСЯ САМОЛІКУВАННЯМ! ЦЕ МОЖЕ БУТИ НЕБЕЗПЕЧНИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я!
Facebook
Viber
Telegram
Instagram
Зворотний дзвінок
Поставити запитання у чаті