Препарати, які застосовуються для лікування даного захворювання:
АМИФЕНА АНАЛЬГИН АСКОПАР АСКОФЕН АЭРТАЛ БОФЕН ДЕКСАЛГИН ДЕНТАГЕЛЬ ЗОТЕК ИБУНОРМ ИБУПРОМ ИБУПРОФЕН

Зубний біль

Оновлено:
02.08.2021
Перевірено

Зубний біль - це сукупність больових відчуттів, які локалізовані в зубі або в тканинах, що його оточують. Вони свідчать про патологічний процес, який потребує усунення. Болем супроводжуються процеси руйнування тканин, тому він служить сигналом для початку лікування пошкоджених зубів або ясен. Запущені форми стоматологічних захворювань загрожують повною або частковою втратою зубів, залучених у патологічні процеси.

Причини виникнення зубного болю у дорослих і дітей

Зубний біль виникає при пошкодженнях зубної емалі, запальних процесах ясен або тканин зуба. Його можуть викликати бактеріальні ураження тканин, механічні пошкодження зуба або захворювання порожнини рота. Основною причиною для появи болю стає карієс, який руйнує емаль, а при запущеному перебігу захворювання - пульпу зуба.

Характерні симптоми зубного болю

Ознаки зубного болю можуть істотно різнитися між собою залежно від тієї патології, яка його викликала. Характер болю залежить від місця його локалізації. Розрізняють неприємні відчуття, які виникають при зіткненні з холодним або, навпаки, гарячим. Зубний біль може бути ниючим і слабо вираженим або гострим і стріляючим. Біль може залежати або не залежати від часу доби, починатися періодами або триматися тривалий час "фоном" у пацієнта. Він може зачіпати один або кілька зубів відразу, віддавати в скроню, вухо або око, а також нерідко викликає головний біль.

Симптоми зубного болю при карієсі включають високу чутливість до холодного та гарячого. Біль може виникати під час чищення зубів, при зіткненні з їжею або рідиною. Він вщухає після зникнення провокуючого фактора, однак невилікуваний карієс стає причиною пульпіту. При цьому захворюванні біль більш яскраво виражений і наростає у зв'язку з прогресуванням запалення. Він може віддавати в скроню або вухо. Зубний біль при пульпіті часто мучить пацієнта в нічний час. Його можуть викликати будь-які подразники. Якість життя хворого істотно погіршується, оскільки напади гострого болю затягуються. Пульпіт може супроводжуватися формуванням гною, що притаманне гострій формі захворювання. Він небезпечний некрозом тканин. З'являється хворобливе ущільнення, яке називають флюсом. Такий стан вимагає негайної допомоги і втручання стоматолога. Також пульпіт може переходити в хронічну форму.

Якщо запалення поширюється і не було зупинено вчасно, у пацієнта може з'явитися періодонтит - запалення навколозубних тканин, а потім періостит - до нього призводять патологічні зміни в корені зуба. Захворювання можуть супроводжуватися загальним нездужанням, слабкістю, підвищенням температури, набряком щоки і збільшенням лімфовузлів з того боку, де розташований хворий зуб. Занедбаний стан загрожує ускладненнями - флегмоною, переломом щелепи, гранульомою, прикореневою кістою та іншими серйозними патологіями.

З причини схожих симптомів за зубний біль можуть приймати пародонтоз і гінгівіт - запальні процеси в м'яких навколозубних тканинах. Підвищена чутливість зубів при цьому пояснюється оголенням коренів, а сам біль провокується набряками і наявністю інфекції.

Діагностика зубного болю і постановка діагнозу лікарем

Щоб поставити діагноз пацієнту, лікарю необхідно провести візуальний огляд порожнини рота. Спеціаліст визначає локалізацію патології легкими постукуваннями на зуб, з'ясовує, чи є реакція на гаряче і холодне, вивчає стан емалі та пломб, протезів за їх наявності. Для постановки діагнозу лікарю часто необхідний знімок одного зуба або зубного ряду, що допомагає виявити вогнища запалення і приховані проблеми, які не можна встановити при візуальному огляді. Також може використовуватися 3D комп'ютерна томографія, яка моделює хворий орган і дозволяє виявити патології. Після постановки діагнозу лікар визначає лікування.

Профілактика зубного болю і способи її запобіганню

Для профілактики зубного болю необхідно стежити за гігієною рота і регулярно чистити зуби. Вирішальне значення для збереження здоров'я порожнини рота має правильно вибрана зубна щітка і паста. Зубна щітка повинна бути досить жорсткою для того, щоб вона могла ефективно видаляти залишки їжі та зубний наліт, тому неприпустимо користуватися занадто м'якими виробами. При кровоточивості ясен слід підбирати спеціальну пасту, а також вчасно здійснити лікування пародонтозу. Варто уникати значних механічних навантажень на зуби, не чергувати гарячу і холодну їжу. Ключова роль у запобіганні захворюванням зубів відводиться регулярним профілактичним оглядам у фахівця.

Лікування зубного болю за допомогою медикаментів

Зубний біль викликають патологічні процеси, якими супроводжується руйнування зубних або навколозубних тканин. Для їхнього лікування необхідно втручання фахівця, який виявить причину і допоможе її усунути. Тому таблетки від зубного болю - допоміжний, а не основний засіб у боротьбі з болем. Їх можна приймати в екстрених випадках до надання лікарської допомоги. Вживати таблетки тривалий час не можна.

Серед ліків від зубного болю виділяють засоби, які можуть знизити або усунути неприємні відчуття. До них відносяться препарати на основі кетопрофену та інших знеболювальних речовин. Фахівець може призначити такі ліки після хірургічного втручання або стоматологічних процедур, після яких у пацієнта може виникати біль. При лікуванні болю лікар у комплексі зі знеболювальними препаратами може порекомендувати засоби проти запалень і набряків у вигляді таблеток або мазей.

Перед прийомом засобів потрібно ознайомитися з переліком протипоказань. Не займайтеся самолікуванням - при зубному болю необхідно якомога швидше звернутися до лікаря.

Увага! Дана інформація носить виключно інформаційний характер! При появі перших симптомів, необхідно негайно звернутися за консультацією до фахівця. Не варто займатися самолікуванням, тому що це небезпечно для вашого здоров'я. Наш сайт zdravica.ua не несе відповідальності за ті наслідки, які можуть виникнути внаслідок використання інформації, наданої на сторінці. НЕ ЗАЙМАЙТЕСЯ САМОЛІКУВАННЯМ! ЦЕ МОЖЕ БУТИ НЕБЕЗПЕЧНИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я!
Facebook
Viber
Telegram
Instagram
Зворотний дзвінок
Поставити запитання у чаті