Знижений тиск: опис
Проблеми з артеріальним тиском виникають у більшості людей в сучасному світі, причому як у літньому віці, так і у молоді. Знижений тиск — це серцево-судинне захворювання, при якому показник артеріального тиску на 20% нижче, ніж нормальний його діапазон. Також дана хвороба іменується як гіпотонія.
Варто розрізняти два види низького тиску: дана патологія може виникати гостро, після чого настає досить швидке повернення в норму, а також бути хронічною. Лише у другому випадку можна говорити про такий діагноз, як гіпотензія. У першому ж випадку низький тиск є ситуативним, викликаним впливом зовнішніх чинників, і при повторних вимірюваннях на приладі можна буде побачити такі показники, які вписуються в діапазон норми.
Які бувають причини виникнення зниженого тиску
Якщо мова йде про гостру фазу гіпотонії, то її можуть спровокувати як швидкоплинні зовнішні фактори, так і інші захворювання, серед яких — інфаркт міокарда, анафілактичний або травматичний шок, значна втрата крові, аритмія або перитоніт.
Якщо ж говорити про хронічну гіпотензію, то в залежності від того, чим спровокований низький тиск, виділяють кілька різновидів захворювання:
- фізіологічне — в такому випадку зниження тиску є нормальним і спостерігається у професійних спортсменів і тих людей, організм яких вже пристосувався до великих фізичних навантажень;
- первинне, причиною якого можуть стати як фізичні, так і психологічні перевантаження;
- вторинне, викликане перебігом інших захворювань різного характеру.
Саме вторинна гіпотонія вважається на даний час найбільш поширеною. Серед причин її виникнення медики називають такі чинники:
- наявність черепно-мозкових травм;
- анемії, які можуть виникати під час крововтрати;
- різні види інтоксикацій — алкогольні або наркотичні, інфекційні, а також при неправильному вживанні або передозуванні ліками;
- виникнення ендокринних порушень — патологій щитовидної залози та гіпоглікемії;
- пацієнт страждає патологіями хребта (наприклад, остеохондрозом), або є травми чи пошкодження хребетних артерій.
Як визначаються симптоми низького тиску
Щоб мати уявлення про процес протікання хвороби, а також для звернення до лікаря, необхідно розуміти, які є ознаки виникнення гіпотензії. Симптоматика захворювання практично ідентична для більшості пацієнтів і включає в себе такі чинники:
- поява різких запаморочень і втрата свідомості;
- відчуття слабкості в усьому організмі;
- погіршення пам'яті та зниження уваги, труднощі концентрації і погіршення працездатності;
- виникнення сильних головних болів, які локалізуються в області чола і в скронях;
- стрімке почастішання пульсу (тахікардія);
- поява болю в області серця, який не проходить протягом 30 хвилин і більше;
- починається нудота і блювота, а також можуть виникати запори і метеоризм.
Але першочерговим симптомом гіпотонії, звичайно ж, є показники вимірювань артеріального тиску, які на 20% нижче норми. Відзначимо, що в нормальному стані нижньою межею артеріального тиску прийнято вважати 90/60 мм ртутного стовпа. Істотні відхилення від норми свідчать про виникнення патології.
Як проходить діагностика зниженого тиску
Первинний огляд може допомогти лікарю визначити, що у пацієнта спостерігається низький тиск, але для того, щоб чітко встановити причину його появи, необхідно більш детально обстежити організм потерпілого.
Так, на етапі лабораторно-інструментальної діагностики медик може призначити комплекс з наступних процедур:
- електрокардіографія;
- ультразвукове дослідження (УЗД) судин і серця;
- проведення загального аналізу сечі та крові;
- фіброгастродуоденоскопія.
Також в окремих випадках може знадобитися обстеження та спостереження і в інших лікарів — наприклад, терапевта, ендокринолога, невролога або гастроентеролога. Комплексний підхід до визначення симптомів хвороби та її лікування дозволяє максимально ефективно розібратися в причинах патології й вилікувати її найбільш оперативно.
Самостійна профілактика низького тиску
Уникнути виникнення зниженого тиску і наслідків даного захворювання можна за допомогою своєчасної профілактики. До заходів для підвищення артеріального тиску, які в змозі здійснити кожна людина самостійно, відносяться збільшення фізичних навантажень і виконання спеціальної гімнастики, яка поліпшує роботу серця.
Також необхідно стежити за своїм харчуванням, вживаючи в їжу ті продукти, які сприятливо впливають на роботу судин і серця. До продуктів, що підвищують тиск, відносяться сир, солона риба, мариновані огірки й помідори, рибні та м'ясні консерви, а також кава.
Відмінним засобом для профілактики гіпотонії є і лікувальний точковий масаж, призначений підвищити тиск, не вдаючись до медикаментозного лікування.
Особливості лікування зниженого тиску
Багато пацієнтів, які страждають низьким тиском, вважають за краще не звертатися до лікаря, а знижувати його, вдаючись до самолікування. Але варто зазначити, що, вибираючи таблетки від зниженого тиску самостійно, ви можете не тільки не вплинути на перебіг хвороби, а й ще більше погіршити її.
Точно визначити симптоми захворювання, виявити їхні причини і скласти правильний курс лікування зможе виключно лікар. Помітивши у себе будь-які з симптомів, описаних вище, настійно рекомендуємо звернутися за допомогою до фахівця, який проведе комплексну діагностику організму і підбере оптимальні ліки від низького тиску, які підійдуть індивідуально вам.