Препарати, які застосовуються для лікування даного захворювання:
ГИНСОМИН ДОФАМИН МЕЗАТОН ПАНТОКРИН ТОНГИНАЛ

Знижений тиск: опис

Оновлено:
17.02.2021
Перевірено

Проблеми з артеріальним тиском виникають у більшості людей в сучасному світі, причому як у літньому віці, так і у молоді. Знижений тиск — це серцево-судинне захворювання, при якому показник артеріального тиску на 20% нижче, ніж нормальний його діапазон. Також дана хвороба іменується як гіпотонія.

Варто розрізняти два види низького тиску: дана патологія може виникати гостро, після чого настає досить швидке повернення в норму, а також бути хронічною. Лише у другому випадку можна говорити про такий діагноз, як гіпотензія. У першому ж випадку низький тиск є ситуативним, викликаним впливом зовнішніх чинників, і при повторних вимірюваннях на приладі можна буде побачити такі показники, які вписуються в діапазон норми.

Які бувають причини виникнення зниженого тиску

Якщо мова йде про гостру фазу гіпотонії, то її можуть спровокувати як швидкоплинні зовнішні фактори, так і інші захворювання, серед яких — інфаркт міокарда, анафілактичний або травматичний шок, значна втрата крові, аритмія або перитоніт.

Якщо ж говорити про хронічну гіпотензію, то в залежності від того, чим спровокований низький тиск, виділяють кілька різновидів захворювання:

 • фізіологічне — в такому випадку зниження тиску є нормальним і спостерігається у професійних спортсменів і тих людей, організм яких вже пристосувався до великих фізичних навантажень;
 • первинне, причиною якого можуть стати як фізичні, так і психологічні перевантаження;
 • вторинне, викликане перебігом інших захворювань різного характеру.

Саме вторинна гіпотонія вважається на даний час найбільш поширеною. Серед причин її виникнення медики називають такі чинники:

 • наявність черепно-мозкових травм;
 • анемії, які можуть виникати під час крововтрати;
 • різні види інтоксикацій — алкогольні або наркотичні, інфекційні, а також при неправильному вживанні або передозуванні ліками;
 • виникнення ендокринних порушень — патологій щитовидної залози та гіпоглікемії;
 • пацієнт страждає патологіями хребта (наприклад, остеохондрозом), або є травми чи пошкодження хребетних артерій.

Як визначаються симптоми низького тиску

Щоб мати уявлення про процес протікання хвороби, а також для звернення до лікаря, необхідно розуміти, які є ознаки виникнення гіпотензії. Симптоматика захворювання практично ідентична для більшості пацієнтів і включає в себе такі чинники:

 • поява різких запаморочень і втрата свідомості;
 • відчуття слабкості в усьому організмі;
 • погіршення пам'яті та зниження уваги, труднощі концентрації і погіршення працездатності;
 • виникнення сильних головних болів, які локалізуються в області чола і в скронях;
 • стрімке почастішання пульсу (тахікардія);
 • поява болю в області серця, який не проходить протягом 30 хвилин і більше;
 • починається нудота і блювота, а також можуть виникати запори і метеоризм.

Але першочерговим симптомом гіпотонії, звичайно ж, є показники вимірювань артеріального тиску, які на 20% нижче норми. Відзначимо, що в нормальному стані нижньою межею артеріального тиску прийнято вважати 90/60 мм ртутного стовпа. Істотні відхилення від норми свідчать про виникнення патології.

Як проходить діагностика зниженого тиску

Первинний огляд може допомогти лікарю визначити, що у пацієнта спостерігається низький тиск, але для того, щоб чітко встановити причину його появи, необхідно більш детально обстежити організм потерпілого.

Так, на етапі лабораторно-інструментальної діагностики медик може призначити комплекс з наступних процедур:

 • електрокардіографія;
 • ультразвукове дослідження (УЗД) судин і серця;
 • проведення загального аналізу сечі та крові;
 • фіброгастродуоденоскопія.

Також в окремих випадках може знадобитися обстеження та спостереження і в інших лікарів — наприклад, терапевта, ендокринолога, невролога або гастроентеролога. Комплексний підхід до визначення симптомів хвороби та її лікування дозволяє максимально ефективно розібратися в причинах патології й вилікувати її найбільш оперативно.

Самостійна профілактика низького тиску

Уникнути виникнення зниженого тиску і наслідків даного захворювання можна за допомогою своєчасної профілактики. До заходів для підвищення артеріального тиску, які в змозі здійснити кожна людина самостійно, відносяться збільшення фізичних навантажень і виконання спеціальної гімнастики, яка поліпшує роботу серця.

Також необхідно стежити за своїм харчуванням, вживаючи в їжу ті продукти, які сприятливо впливають на роботу судин і серця. До продуктів, що підвищують тиск, відносяться сир, солона риба, мариновані огірки й помідори, рибні та м'ясні консерви, а також кава.

Відмінним засобом для профілактики гіпотонії є і лікувальний точковий масаж, призначений підвищити тиск, не вдаючись до медикаментозного лікування.

Особливості лікування зниженого тиску

Багато пацієнтів, які страждають низьким тиском, вважають за краще не звертатися до лікаря, а знижувати його, вдаючись до самолікування. Але варто зазначити, що, вибираючи таблетки від зниженого тиску самостійно, ви можете не тільки не вплинути на перебіг хвороби, а й ще більше погіршити її.

Точно визначити симптоми захворювання, виявити їхні причини і скласти правильний курс лікування зможе виключно лікар. Помітивши у себе будь-які з симптомів, описаних вище, настійно рекомендуємо звернутися за допомогою до фахівця, який проведе комплексну діагностику організму і підбере оптимальні ліки від низького тиску, які підійдуть індивідуально вам.

Увага! Дана інформація носить виключно інформаційний характер! При появі перших симптомів, необхідно негайно звернутися за консультацією до фахівця. Не варто займатися самолікуванням, тому що це небезпечно для вашого здоров'я. Наш сайт zdravica.ua не несе відповідальності за ті наслідки, які можуть виникнути внаслідок використання інформації, наданої на сторінці. НЕ ЗАЙМАЙТЕСЯ САМОЛІКУВАННЯМ! ЦЕ МОЖЕ БУТИ НЕБЕЗПЕЧНИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я!
Facebook
Viber
Telegram
Instagram
Зворотний дзвінок
Поставити запитання у чаті