Полікістоз яєчників (СПКЯ)

Оновлено:
04.12.2024
Перевірено

Захворювання репродуктивної системи часто діагностують на запущеній стадії, що супроводжується системними порушеннями у роботі організму. Щоб уникнути цього, жінкам репродуктивного віку важливо регулярно проходити гінекологічне обстеження. З його допомогою можна вчасно визначити ризик розвитку різних патологій, зокрема полікістоз яєчників.

Полікістоз яєчників – що це?

Синдром Штейна Левенталя, гіперандрогенна хронічна ановуляція або полікістоз яєчників – це ендокринне порушення, що призводить до дисбалансу статевих гормонів та дисфункції репродуктивних органів. Захворювання проявляється через порушення менструального циклу та неготовність організму до зачаття. У пацієнток спостерігається хронічна ановуляція та надмірне підвищення рівня чоловічих гормонів.

Причини СПКЯ

Основні причини полікістозу яєчників криються в генетичній схильності. Його можуть спровокувати:

  • порушення обміну глюкози при підвищенні рівня інсуліну;
  • гормональний збій, спричинений фізичними та психологічними кризами.

Оскільки захворювання залежить від гормонального балансу в організмі, тригером для його розвитку може стати стрес, емоційне виснаження, вигоряння.

Симптоми

Синдром полікістозних яєчників (СПКЯ) може протікати у слабко вираженій формі, що ускладнює його діагностику.

Серед основних симптомів полікістозу яєчників відзначають:

  1. Порушення менструального циклу з неконтрольованим наростанням ендометрію, що викликає маткові кровотечі.
  2. СПКЯ – перша причина безпліддя, через яку багато пацієнток починають обстеження.
  3. Підвищення росту волосся в деяких ділянках тіла (гірсутизм), алопеція (облисіння), акне – зовнішні прояви захворювання через вплив чоловічих статевих гормонів. Через надлишок андрогенів баланс розподілу волосся по тілу порушується, що призводить до збільшення фази росту волосся на голові та її скорочення для волосся на тілі.

Менш поширені симптоми полікістозу яєчників включають: різкий набір ваги, ожиріння за вісцеральним типом (накопичення жиру всередині, навколо органів черевної порожнини), гіперпігментацію в шкірних складках через інсулінову резистентність, наростання тривожності, депресію, погіршення живота з віддачею в поперек.

Полікістоз яєчників та вагітність

Оскільки захворювання часто призводить до безпліддя, пацієнткам із діагнозом СПКЯ потрібний підвищений медичний контроль при плануванні вагітності та безпосередньому виношуванні плода. Полікістоз яєчників та вагітність можуть призвести до розвитку цукрового діабету у матері, гіпертонії, прееклампсії. Відомі випадки передчасних пологів, патологій розвитку плода. Вагітним показані специфічні препарати для лікування полікістозу яєчників, відновлення гормонального балансу, які може призначити лікар на основі повного обстеження.

Діагностика

Визначити, як лікувати полікістоз яєчників, можна лише на підставі медичного обстеження. До нього входить:

  • збір сімейного анамнезу для визначення ризику спадковості захворювання;
  • виявлення клінічних ознак хвороби;
  • гінекологічне обстеження;
  • лабораторні, інструментальні дослідження.

Візуальні методи дослідження полягають у вимірах зростання, ваги пацієнта з розрахунком індексу маси тіла, вимірів кола для визначення ризику абдомінального ожиріння. Також перевіряється стан шкіри, волосяного покриву.

Діагностика полікістозу яєчників включає УЗД, динамічну фолікулометрію. Пацієнту необхідно здати аналізи крові на біохімію, щоб визначити рівень гормонів, глюкозний, вуглеводний, жировий обмін, щоб уникнути ризику ожиріння.

Лікування

Лікування полікістозу яєчників – комплекс заходів щодо запуску овуляції та можливості запліднення. Він передбачає рекомендації щодо поліпшення способу життя, медикаментозний курс, у крайніх випадках – ndash; хірургічне втручання.

Протокол лікування спрямований на:

  • відновлення менструального циклу;
  • відновлення гормонального фону;
  • запобігання ускладненням у роботі серцево-судинної системи;
  • лікування безпліддя, стимуляція овуляції.

Для кожної пацієнтки розробляються індивідуальні рекомендації щодо поліпшення обміну речовин, зниження ваги у вигляді збалансованої дієти, режиму фізичної активності. Для регуляції гормонів і менструації прописують пероральні контрацептиви з естрогеном. косметичні процедури, курс антиандрогенів – препаратів, які блокують чоловічі гормони.

Профілактика

Щоб попередити полікістоз яєчників у молодих дівчат, рекомендують:

  • вести здоровий спосіб життя;
  • стежити за своїм психоемоційним станом, не допускати затяжних стресів, депресій;
  • контролювати вагу;
  • регулярно займатися спортом, бувати на свіжому повітрі;

регулярно відвідувати гінеколога.

Уникнути полікістозу можна за допомогою постійної підтримки імунної системи, у тому числі відповідального, якісного лікування інфекційних, вірусних захворювань.

Часті питання

Щоб убезпечити себе від раптового загострення ендокринного захворювання, варто заздалегідь розібратися, що таке полікістоз яєчників, і як його впоратися.

Чим небезпечний полікістоз яєчників без лікування?

Без належного лікування полікістоз може призвести до ускладнень у вигляді гіперплазії тканин ендометрію, ожиріння, гіпертонії, множинним кістам яєчників, тромбофлебіту. Захворювання вражає всю жіночу репродуктивну систему, у занедбаних випадках призводячи до незворотних наслідків у вигляді безпліддя, цукрового діабету.

Чи реально впоратися з полікістозом яєчників без гормональної терапії?

Полікістоз яєчників лікування без гормонів можна вилікувати тільки на ранній стадії розвитку хвороби. Свідоме зміна життя, прийом поживних препаратів, вітамінних комплексів позитивно позначаться на стані. У більш складних випадках знадобиться замісна гормональна терапія.

Скільки часу займає лікування полікістозу яєчників?

У середньому полікістоз яєчників можна вилікувати за 3-6 місяців. При рецидивах знадобляться додаткові курси.

Ключові моменти

  • СПКЯ – ендокринне захворювання, що провокує збої у роботі репродуктивної системи жінки.
  • Симптоми полікістозу яєчників: збій менструального циклу, неконтрольований набір ваги з ожирінням внутрішнього типу, погіршення стану шкірного та волосяного покриву на голові та тілі.
  • СПКЯ небезпечний незворотними наслідками для здоров'я, у тому числі розвитком безпліддя.
  • Захворювання лікують комплексною терапією, що включає зміну способу життя, гормональну терапію, а також симптоматичне лікування. Хірургічне втручання призначають у крайніх випадках.
  • Для профілактики захворювання важливо регулярно проходити гінекологічне обстеження, дотримуватися здорового способу життя. 
Увага! Дана інформація носить виключно інформаційний характер! При появі перших симптомів, необхідно негайно звернутися за консультацією до фахівця. Не варто займатися самолікуванням, тому що це небезпечно для вашого здоров'я. Наш сайт zdravica.ua не несе відповідальності за ті наслідки, які можуть виникнути внаслідок використання інформації, наданої на сторінці. НЕ ЗАЙМАЙТЕСЯ САМОЛІКУВАННЯМ! ЦЕ МОЖЕ БУТИ НЕБЕЗПЕЧНИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я!
Отсканировать штрихкод