Цистит - ознаки захворювання і його лікування

Оновлено:
15.06.2023
Перевірено

Цистит - це запальний процес, який зачіпає сечовий міхур. Захворювання має яскраво виражені симптоми і суттєво порушує якість життя. Цистит може зустрічатися як у жінок, так і у чоловіків. Збудниками запалення є патогенні мікроорганізми - бактерії, віруси і найрідше гриби.

Причини виникнення циститу у жінок і чоловіків

Поява циститу у жінок пов'язана з різними причинами, серед яких може бути переохолодження, інфекції, знижений імунітет, побічна дія лікарських препаратів, алергічні реакції, що супроводжуються набряком слизових, хронічний стрес. Причиною захворювання може стати неправильна гігієна статевих органів, використання агресивних миючих засобів, занадто вузька й тісна білизна, тривалі запори. Передумовою до запальних процесів у сечовому міхурі може стати тривалий прийом антибіотиків, а також незбалансоване харчування. У жінок викликати цистит може застій сечі, а також невилікувані гінекологічні захворювання. Іноді інфекція потрапляє в сечовий міхур через кров чи лімфу з інших органів, наприклад, при ангіні або грипі. Серед інших причин циститу у жінок виділяють вагітність. Також викликати захворювання може цукровий діабет. Причиною циститу може стати гормональний дисбаланс. До захворювання призводить і травма слизової оболонки сечового міхура.

За рахунок анатомічних особливостей на цистит частіше хворіють жінки, оскільки сечовивідний канал у них ширший, ніж у чоловіків, тому бактерії вільно проникають у сечовий міхур. Ще однією передумовою більш частого виникнення циститу у жінок служить розташування уретри в безпосередній близькості від анального отвору. Через це сечовий міхур більше схильний до ймовірності інфікування кишковою паличкою. Захворювання нирок також є однією з передумов до появи циститу.

Цистит у чоловіків може бути пов'язаний із захворюваннями передміхурової залози, в тому числі із запаленнями та пухлинами. Провокує цистит звуження уретри, а також поява каменів у нирках. Часто причиною захворювання стають інфекції, що передаються статевим шляхом, особливо при безладних і незахищених статевих зв'язках. Чоловічий цистит протікає важче, ніж жіночий. Він нерідко протікає спільно з уретритом. Слід пам'ятати, що захворювання має інфекційну природу, тому може передаватися статевим шляхом. Також цистит передається через предмети гігієни, якщо в іншої людини знижений імунітет.

Симптоми циститу і групи ризику

Цистит проявляється набором симптомів, основними з них є болі внизу живота або в нижній частині спини, які нерідко посилюються при сечовипусканні. Саме сечовипускання відбувається з труднощами - сеча виділяється не в повному обсязі, у пацієнта присутнє стійке відчуття, що він не звільнив сечовий міхур. При цьому біль під час сечовипускання є ріжучим, решту часу він відрізняється "ниючим" характером. 

Біль при циститі іноді віддає в область прямої кишки. Можуть з'явитися водянисті виділення з уретри. Відзначається зміна кольору сечі - вона може стати каламутною, у ній можна помітити частинки гною або кров. Запах у рідини може стати різким і неприємним. Частота сечовипускання при цьому може досягати 4-5 разів за годину. У пацієнта часто буває озноб і загальне погіршення самопочуття, може з'явитися лихоманка.

Захворювання може переходити в хронічну форму. Цистит у такій формі викликаний несвоєчасним або неправильним лікуванням. Для хронічної форми захворювання характерне його загострення 1-2 рази на рік. При цьому інфекція нерідко поширюється на нирки, викликаючи нефрит, а також на уретру, провокуючи уретрит, у жінок може виникати сальпінгіт. У вагітних цистит може стати причиною викидня або передчасних пологів, зниження маси тіла у плода. Необхідно враховувати, що цистит не проходить самостійно. Щоб отримати комплексне лікування захворювання, важливо звернутися до лікаря. Слід пам'ятати, що цистит може протікати безсимптомно.

Діагностика циститу в медичній установі

Для діагностики захворювання необхідно здати аналізи крові та сечі. Фахівцю потрібно отримати результати дослідження сечі на бактеріологічний посів. Також йому знадобиться УЗД малого таза, сечового міхура та нирок і рентгенографічне дослідження цих органів. Може призначатися урофлоуметрія і цистоскопія. Перераховані дослідження допоможуть лікарю виявити причини захворювання, його збудників, а також дають уявлення про поточну стадію циститу, за рахунок чого може бути обрана необхідна терапія.

Профілактика циститу в домашніх умовах

Профілактичні заходи щодо запобігання циститу включають збалансований раціон, в якому відсутні консерванти, велика кількість зайвих калорій. Необхідно стежити за водним балансом в організмі і своєчасно його поповнювати. Важливим моментом, який допоможе запобігти циститу, є особиста та особливо інтимна гігієна. Необхідно стежити за тим, щоб спідня білизна була виготовлена з натуральних матеріалів, не стягувала і не стискувала кровообіг. Варто вчасно лікувати інфекційні захворювання, використовувати захист при статевих контактах. Щоб уникнути циститу, не слід переохолоджуватися.

Лікування циститу за допомогою препаратів

Для лікування захворювання застосовують таблетки від циститу, призначити які може тільки лікар. Серед препаратів, які застосовують у терапії запалення сечового міхура, використовуються антисептики, знеболювальні та протизапальні засоби. Щоб усунути захворювання, застосовують специфічні ліки від циститу, такі як антибактеріальні препарати. Лікар може призначити загальнозміцнювальні засоби, різні трав'яні збори, вітамінні комплекси і засоби для поліпшення роботи імунітету. При циститі важливо відмовитися від алкоголю, солоних, гострих, консервованих продуктів.

 
Увага! Дана інформація носить виключно інформаційний характер! При появі перших симптомів, необхідно негайно звернутися за консультацією до фахівця. Не варто займатися самолікуванням, тому що це небезпечно для вашого здоров'я. Наш сайт zdravica.ua не несе відповідальності за ті наслідки, які можуть виникнути внаслідок використання інформації, наданої на сторінці. НЕ ЗАЙМАЙТЕСЯ САМОЛІКУВАННЯМ! ЦЕ МОЖЕ БУТИ НЕБЕЗПЕЧНИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я!
Facebook
Viber
Telegram
Instagram
Зворотний дзвінок
Поставити запитання у чаті