Ішіас: опис і особливості
Ішіас, або защемлення сідничного нерва — це запальне захворювання в організмі людини. Цей нерв один з найбільших у тілі, він починається від поперекового відділу хребта й переходить у нижні кінцівки. Завдання цього нерва в тому, що забезпечити чутливість і рухливість ніг.
Ішіас часто називають «хворобою офісних співробітників», тому що до неї схильні люди, які ведуть малорухливий спосіб життя і багато сидять або стоять. До патології особливо схильні люди від 35 років і старші. Найчастіше хвороба виражається в гострому болю в ногах, попереку.
Причини запалення сідничного нерва
Виникнення ішіасу може бути з різних причин, але найчастіше вони пов'язані з тим, що є порушення в роботі хребта. Це може бути остеохондроз або витончення хребетних дисків, в яких з'являються невеликі кісткові нарости, що в результаті й здавлює нерв. Також причиною може послужити зміщення хребців, звуження спинномозкового каналу або грижа міжхребцевого диска.
Невелике запалення нерва виникає в деяких випадках при переохолодженні, через інші інфекційні захворювання або як наслідок травми. Часто до ішіасу схильні вагітні жінки на пізніх термінах, коли на хребет і поперековий відділ здійснюється надмірний тиск.
Симптоми ішіасу
Найчастіше захворювання розвивається поступово, але трапляється, що воно проявляється дуже стрімко. Спочатку відчувається неприємна тяжкість, дискомфорт у попереку, який з часом переходить на ноги та сідниці. Невелике поколювання триває кілька днів, але потім воно переростає в печіння й біль. Найчастіше біль активізується до вечора, під час ходьби, при нахилах або після тривалого навантаження на ноги та поперек.
Також запалення характеризується:
- набряком у попереку;
- підвищенням температури;
- поколюванням, онімінням ніг, тазової зони.
Гостра форма може проявлятися нетриманням сечі та калу, хоча біль у цей момент може майже не відчуватися. При появі будь-якого симптому потрібно відразу ж звернутися до лікаря.
Діагностика защемлення сідничного нерва
У цього захворювання досить яскраво виражені симптоми, тому вони легко діагностуються. Лікар-невролог збирає анамнез, проводить загальний огляд пацієнта й призначає інші аналізи.
Складність запалення сідничного нерва в тому, що це може бути наслідком іншої хвороби хребта, тому відразу потрібно пройти іншу діагностику. Зазвичай призначається рентгенографія, аналіз крові та комп'ютерна томографія.
Іноді рекомендують звернутися до іншого лікаря для додаткового огляду — до ревматолога і судинного хірурга.
Профілактика запалення сідничного нерва
Профілактика защемлення нерва досить проста — потрібно дотримуватися загальних правил і рекомендацій для здорового способу життя:
- У зимовий час потрібно тепло одягатися, носити теплі штани, а жінкам краще уникати неутеплених спідниць та не сідати на холодні поверхні.
- Уникати отримання ударів, травм попереку і всього хребта. При падінні або ударі потрібно відразу звертатися до лікаря.
- Контролювати масу тіла, дотримуватися правильної дієти, щоб уникнути зайвого набору ваги. Раптовий і надмірний набір ваги підвищує навантаження на хребет.
- Треба займатися спортом, виконувати вправи. Але важливо робити це правильно, щоб не нашкодити собі.
- Зміцнювати імунітет, уникати інфекцій і застуди, а також контролювати здоров'я.
- У літньому віці або при захворюваннях хребта рекомендується носити спеціальні корсети за приписом лікаря, які правильно й більш ефективно розподіляють навантаження по всьому тілу.
Лікування защемлення сідничного нерва
Залежно від гостроти захворювання, призначають лікування препаратами або немедикаментозне втручання. Найчастіше лікар призначає терапію, яка направлена на зняття болю і лікування самого нерва, а відразу після цього він приступає до проблеми, що викликала ішіас.
Консервативне лікування або таблетки від защемлення сідничного нерва — це знеболюючі. Вони призначаються разом з фізіотерапією, лікувальною гімнастикою, професійним масажем та іншими видами відновлення.
У рідкісних випадках може знадобитися хірургічне втручання, якщо ішіас викликала, наприклад, грижа міжхребцевого диска.
Не варто займатися самолікуванням. Так як защемлення сідничного нерва часто є наслідком іншого захворювання, то самостійно поставлений неправильний діагноз і лікування можуть погіршити ситуацію. При появі перших ознак хвороби потрібно відразу звертатися до лікаря. Він проведе збір аналізів і призначить правильне лікування.