Препарати, які застосовуються для лікування даного захворювання:
ДИКЛОФЕНАК КОКАРНИТ ЛИДОКАИН МАКСИГАН НЕЙРОБИОН НЕЙРОВИТАН НЕЙРОРУБИН НОВОКАИН РЕПАРИЛ

Защемлення сідничного нерва

Оновлено:
15.06.2023
Перевірено

Защемлення сідничного нерва — це захворювання, яке виникає при компресії найдовшого нерва в організмі людини. Сідничний нерв може стискатися запаленими тканинами, пухлинами, викликаючи постійний біль. При тривалій відсутності лікування біль може бути постійним. У деяких випадках захворювання може викликати легкі порушення функції тазових органів. 

Причини защемлення сідничного нерва і фактори ризику

Причинами появи защемлення сідничного нерва є:

  • інфекційні захворювання;
  • травми і удари тканин біля хребта;
  • пухлини в районі поперекового відділу;
  • переохолодження;
  • пошкодження і дистрофія м'язів у районі малого таза;
  • остеохондроз поперекового і крижового відділу хребта;
  • артрит;
  • грижі;
  • різкий спазм м'яза;
  • тривале надмірне навантаження на м'язи тазу;
  • цукровий діабет;
  • запалення і абсцеси в тканинах, розташованих біля хребта.

Нерідко причиною виникнення защемлення сідничного нерва стає збільшення матки на тлі вагітності. Провокуючими факторами також є гострі й хронічні інтоксикації алкоголем, солями важких металів, наркотичними речовинами, надлишкова маса тіла, нестача мінералів у їжі.

Ризик защемлення сідничного нерва підвищується при оперізуючому герпесі. Поширеною причиною появи даної хвороби є пошкодження і викривлення хребта, а також зміщення хребців. Всі ці фактори призводять до здавлення нервових закінчень навколишніми тканинами. Навіть у випадку, коли нерв здоровий, його компресія супроводжується болями. При тривалій відсутності лікування він запалюється, провокуючи постійні болі в нозі.

Як розпізнати захворювання: симптоми защемлення сідничного нерва

Нерв починається в області крижів і проходить через сідницю до нижньої частини ступні. Це обумовлює різноманітність больових відчуттів при затисканні, які можуть охоплювати область від попереку до задньої поверхні стегна, від коліна до пальців ступні. Нерідко ураження в одному місці може викликати болі в усій нозі. Найчастіше защемлення сідничного нерва відбувається в поперековому відділі хребта, який особливо схильний до ризику утворення гриж. Також компресія нерва може виникати в області грушоподібного м'яза.

Симптомом захворювання є виражений біль, який зосереджений в області крижів. Він може поширюватися по всій задній поверхні ноги і супроводжуватися онімінням, поколюванням. Тупий біль по всій поверхні стегна може супроводжуватися печінням в області запалення. Також може виникати слабкість у кінцівці й втрата чутливості. При запущеній хворобі рухливість ноги обмежується і больові відчуття стають постійними. Неправильне або несвоєчасне лікування може викликати атрофію м'язів ноги, порушення сечовипускання і стільця. Якщо разом з нервом здавлюється одна з артерій, з'являється кульгавість. Під час відпочинку больові відчуття притупляються і проходять самостійно. Симптоми защемлення сідничного нерва посилюються при ходьбі і в сидячому положенні.

Діагностика защемлення сідничного нерва і методи визначення захворювання

Для діагностики захворювання лікар оглядає хворого і виявляє больові точки. Спеціаліст проводить опитування пацієнта і призначає аналіз сечі та крові при необхідності. Також призначаються різні дослідження — УЗД, КТ або МРТ, рентген поперекового і крижового відділу хребта. Лікар може призначити дуплексне сканування вен і судин нижніх кінцівок для оцінки їхнього стану та виключення інших захворювань. Важливим моментом для діагностики є вивчення анамнезу та скарг.

Профілактика защемлення сідничного нерва і способи упередження захворювання

Для профілактики защемлення сідничного нерва необхідно уникати переохолодження. Рекомендується підтримувати в нормі свою вагу, так як ожиріння є одним із факторів ризику для розвитку захворювання. Необхідно спати на жорстких матрацах і ретельно відстежувати стан постави, так як остеохондроз може викликати защемлення нервів. 

При респіраторних захворюваннях не можна нехтувати лікуванням, бо віруси та інфекції можуть спровокувати защемлення сідничного нерва. Важкі предмети слід піднімати правильно, уникати ривків і різких рухів, не носити важкі предмети в одній руці. Бажано регулярно робити загальнозміцнюючі вправи для м'язів спини, а також приділяти увагу збалансованому харчуванню. У раціоні повинні бути присутніми вітаміни групи B і мінерали.

Лікування защемлення сідничного нерва за допомогою препаратів

Для лікування защемлення сідничного нерва застосовується системний підхід. Він включає медикаментозну терапію, фізіотерапію, лікувальну фізкультуру і масаж. Лікар призначає різні ліки від защемлення сідничного нерва — анальгетики, анестетики, протизапальні засоби, міорелаксанти. Також фахівець може призначити вітаміни групи B. Лікування защемлення може займати тривалий період часу.

Ліки від защемлення сідничного нерва містять компоненти, які дозволяють знімати больові відчуття і запалення. Діючі речовини в них позбавляють від симптоматики захворювання і можуть надавати комплексну дію на організм, викликаючи полегшення.

Щоб зняти запалення та біль, часто використовуються нестероїдні засоби і блокатори. Прийом препаратів може поєднуватися з мануальною терапією для лікування хребта. Самостійно вибирати таблетки від защемлення сідничного нерва не рекомендується. Захворювання може виникати на тлі небезпечних процесів, таких як поява пухлин, тому необхідно встановити його причину. Самолікування може виявитися не тільки безрезультатним, але й призвести до ускладнень захворювання.

Увага! Дана інформація носить виключно інформаційний характер! При появі перших симптомів, необхідно негайно звернутися за консультацією до фахівця. Не варто займатися самолікуванням, тому що це небезпечно для вашого здоров'я. Наш сайт zdravica.ua не несе відповідальності за ті наслідки, які можуть виникнути внаслідок використання інформації, наданої на сторінці. НЕ ЗАЙМАЙТЕСЯ САМОЛІКУВАННЯМ! ЦЕ МОЖЕ БУТИ НЕБЕЗПЕЧНИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я!