Препарати, які застосовуються для лікування даного захворювання:
АЗИТРОМИЦИН АМОКСИКЛАВ АУГМЕНТИН НАЗОНЕКС РИНОФЛУИМУЦИЛ СУПРАКС

Аденоїди

Оновлено:
03.05.2024
Перевірено

Імунна система – це захисний механізм нашого організму, який бореться з інфекціями, бактеріями, вірусами та іншими шкідливими речовинами, забезпечуючи наше здоров'я та благополуччя.

Аденоїди — це лімфоїдні тканини, розташовані в задній частині носоглотки, які є частиною імунної системи. Вони в нормальному стані допомагають організму боротися з інфекціями, захищаючи його від шкідливих мікроорганізмів, які можуть потрапити до організму через дихальні шляхи.

Таким чином, аденоїди не тільки допомагають запобігати захворюванням, а й сприяють розвитку сильної та стійкої імунної системи.

Що таке аденоїди і чим небезпечні

Коли бактерії, віруси чи інші подразники потрапляють у дихальні шляхи, аденоїди у носі, як частина імунної системи, починають реагувати. Вони активуються для захисту організму, щоб боротися із збудниками інфекцій. Зіткнувшись з ними занадто часто, аденоїди не справляються з навантаженням. Лімфатичні тканини розростаються, а орган стає джерелом постійної інфекції. Це може призвести до регулярних інфекцій верхніх дихальних шляхів та супутніх ускладнень.

Аденоїди зазвичай найбільш активні у дітей, тому що їх імунітет тільки формується, і організм більш чутливий до інфекцій. Однак у дорослих також можуть виникати проблеми з аденоїдами.

Хоча аденоїди часто називають гландами, їх не слід плутати між собою. Гланди знаходяться в горлянці і відомі як мигдалики, а аденоїди — у носоглотці.

Причини та стадії аденоїдів

Гіпертрофія аденоїдів може статися з різних причин: хронічні інфекції, несприятлива екологічна ситуація, наявність алергії тощо. Крім того, має значення анамнез пацієнта, а також його спосіб життя, включаючи харчування, активність та наявність шкідливих звичок.

Розміри аденоїдів, тобто ступінь їх збільшення можуть змінюватись в залежності від індивідуальних особливостей кожного пацієнта. Ось докладніша інформація про стадії аденоїд:

  1. 1 ступінь — аденоїди збільшені, але закривають лише невелику частину отвору між носовою порожниною та глоткою, приблизно до 1/3. Це може викликати деякі симптоми, такі як порушення носового дихання та часті респіраторні інфекції.
  2. 2 ступінь — аденоїди ще більше збільшені і закривають приблизно 2/3 отворів між носовою порожниною та глоткою. Це може призвести до більш серйозних симптомів, таких як часті нежиті, порушення сну через утруднене дихання та проблеми з нюхом.
  3. 3 ступінь — аденоїди закривають більше 2/3 отворів між носовою порожниною та глоткою. Це призводить до серйозного порушення носового дихання, частого нежитю, обструктивного сну, хронічних проблем з диханням та можливих ускладнень, таких як зниження аудіальної функції та зміни у розвитку особи та прикусу у дитини.
  4. 4-ступінь — аденоїди повністю закривають отвір між носовою порожниною та глоткою. Ніс зовсім не дихає.

Для точної оцінки ступеня збільшення аденоїдів та виявлення патології необхідно звернутися до лікаря.

Симптоми та ознаки хвороби

Гіпертрофія та запалення можуть призвести до різних симптомів. Ось деякі з них:

  • нежить;
  • утруднене дихання через ніс;
  • підвищення температури тіла;
  • кашель;
  • порушення слуху;
  • хропіння під час сну;
  • стікання слизу по задній частині глотки;
  • біль у горлі;
  • головний біль;
  • гугнявість голосу;
  • дихання ротом.

Якщо ігнорувати симптоми аденоїду, це може призвести до ускладнень — патології ШКТ, нетримання сечі, напади астми, анемію, спазми гортані, зниження вентиляції легень, а також кількості еритроцитів та гемоглобіну.

Методи діагностики

Діагностика зазвичай включає кілька методів, що дозволяють оцінити стан тканин і визначити причини аденоїдів. Спершу ЛОР проводить огляд горла та носової порожнини, використовуючи ринофарінгоскоп та ринофіброскоп. З їх допомогою легко оцінити розмір та стан аденоїдів. Для більш точних результатів обстеження призначають комп'ютерну томографію.

Медикаментозне лікування та прогноз

Як лікувати аденоїди? Медикаментозне лікування без операції має позитивну динаміку на початкових стадіях аденоїдів. В рамках безопераційного лікування рекомендується комбінувати спеціальні краплі, інгаляції та фізіотерапію.

Серед лікарських препаратів, рекомендованих для лікування аденоїдів, лікарі часто призначають антибіотики для боротьби з інфекцією, антигістамінні препарати для зняття алергічних реакцій та комплекси полівітамінів для підтримки імунітету.

Фізіотерапевтичні процедури також можуть бути включені до комплексного лікування. УФ-лікування, озонотерапія та лазеротерапія показали свою ефективність у зниженні запалення та покращенні загального стану слизових оболонок.

Прогноз залежить від ступеня збільшення та тяжкості ознак аденоїдів. На ранніх стадіях медикаментозне лікування може бути досить ефективним, щоб запобігти необхідності хірургічного втручання. Однак, якщо захворювання прогресує та призводить до серйозних порушень дихання або інших ускладнень, лікувати аденоїди не має сенсу, тому потрібна операція.

Хірургічне лікування аденоїдів

Видалення аденоїдів зазвичай рекомендується на 2 та 3 стадіях хвороби, коли аденоїди значно збільшені та заважають нормальному диханню.

У маленьких дітей процедура часто проводиться під місцевою анестезією. Це дозволяє швидко відновити носове дихання та знизити ризик ускладнень. Для підлітків зазвичай краще загальний наркоз, щоб уникнути дискомфорту та забезпечити повну відсутність болю під час операції.

Операцію можна проводити без анестезії. Це з тим, що у аденоїдах немає нервових волокон, і за видаленні поліпів пацієнт не відчуває болю. Однак багато лікарів вважають за краще використовувати анестезію для комфорту та безпеки пацієнта.

Хірургічне видалення гнійних аденоїдів зазвичай відбувається швидко. Відновлення вимагає деякого часу, але багато дітей помічають значне покращення у своєму самопочутті та якості життя після цієї процедури.

Увага! Дана інформація носить виключно інформаційний характер! При появі перших симптомів, необхідно негайно звернутися за консультацією до фахівця. Не варто займатися самолікуванням, тому що це небезпечно для вашого здоров'я. Наш сайт zdravica.ua не несе відповідальності за ті наслідки, які можуть виникнути внаслідок використання інформації, наданої на сторінці. НЕ ЗАЙМАЙТЕСЯ САМОЛІКУВАННЯМ! ЦЕ МОЖЕ БУТИ НЕБЕЗПЕЧНИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я!