Міопія – симптоми та лікування захворювання
Міопія – це офтальмологічне захворювання, яке характеризується фокусуванням зображення предметів не на сітківці, а перед нею. Через аномалію у людини виникають складнощі з розпізнаванням предметів, розташованих вдалині. Речі, розташовані близько, пацієнт із міопією бачить добре. Захворювання широко відоме як короткозорість.
Базові причини міопії та фактори ризику
Короткозорість, або міопія – відносно молоде захворювання, яке з'являється найчастіше в дитинстві та може прогресувати з віком. Хвороба є найпоширенішою причиною поганого зору у пацієнтів віком до 40 років. Поява аномалії може відзначатися вже у 5-річному віці. Захворювання часто супроводжується астигматизмом і пресбіопією.
Причинами міопії є спадкова схильність, тривалі навантаження на очі: читання, гра на мобільних пристроях або комп'ютері. У групі ризику перебувають люди з порушеннями обмінних процесів в організмі, через що склера, яка має підтримувати нормальну форму ока, слабшає та розтягується.
До захворювання можуть призводити незбалансований режим дня, мізерна на вітаміни та мінерали їжа. Короткозорість виникає на тлі нетренованих м'язів ока, які звикають до однотипного навантаження. Через необхідність постійно дивитися в точку приблизно на одній відстані при читанні та роботі з електронними гаджетами виникає спазм м'язів. Це спричиняє труднощі при спробах сфокусуватися на предметах, розташованих вдалині. Розвитку міопії може сприяти тривале перебування у приміщенні з поганим освітленням. При роботі з дрібними предметами протягом тривалого часу розвивається короткозорість, якщо нехтувати профілактикою порушень роботи органів зору.
Симптоми міопії та ранні ознаки захворювання
Ознаки міопії включають затуманення зору при погляді на предмети, розташовані вдалині. У пацієнта нерідко є дискомфорт, коли він переводить погляд з ближнього плану на далекий, а також навпаки. Можлива поява почуття двоїння предметів. При міопії часто виникає спотворене сприйняття кольору. Знижується гострота зору при погляді в далечінь. Короткозорість часто провокує підвищену стомлюваність. Відзначається підвищена чутливість до світла. Щоб сфокусуватися на об'єкті, людина з міопією змушена примружитися.
При міопії відзначається високе навантаження на органи зору, що може призвести до головного болю, втрати гостроти зору в цілому. Часто відзначається погіршення здатності бачити у темряві. Для прогресуючої міопії характерне падіння зору щорічно на 1 діоптрію. Захворювання потребує діагностики та правильного методу корекції. Залежно від прогресування погіршення зору розрізняють кілька ступенів міопії. Слабкий характеризується зором до 3 діоптрій, середній – від 3 до 6, сильний – від 6 діоптрій. Залежно від рівня хвороби вибирають схему лікування, його тривалість. Методи корекції визначає профільний спеціаліст.
Діагностика міопії в медичній установі
Для встановлення діагнозу проводять огляд очей. Діагностує захворювання офтальмолог. Щоб диференціювати міопію, необхідно пройти перевірку на гостроту зору, при необхідності фахівець призначає офтальмоскопію та біомікроскопію. За допомогою таких досліджень встановлюється, чи є зміни сітківки – крововилив, дистрофія та інші патологічні стани. Лікарю потрібно перевірити внутрішньоочний тиск. Після всіх досліджень визначається схема лікування.
Профілактика міопії у дітей та дорослих
Профілактика міопії включає декілька заходів, здатних зменшити ймовірність розвитку та прогресування аномалії:
-
Зниження зорового навантаження. Працюючи з комп'ютером, під час використання електронних гаджетів важливо робити перерви кожні 20-30 хвилин. Відстань при читанні книги або письмі не повинна бути меншою за 33 см, при роботі з гаджетами дистанція до екрана повинна становити 50 см. Монітор необхідно розташовувати трохи вище рівня очей.
-
Зміна звичок щоденного харчування. У раціоні повинні бути продукти з високим вмістом вітамінів A, C, E, лютеїну, зеаксантину, каротину. Харчування має бути збалансованим - до нього потрібно включати свіжі фрукти та овочі. Також потрібні продукти, що містять жири.
-
Режим дня. Важливо дотримуватись періодизації навантажень з відпочинком, а також змінювати заняття, використовувати гімнастику для очей і проводити час на повітрі.
Профілактика міопії потрібна людям тих професій, які характеризуються великим обсягом зорового навантаження. Також приділяти їй увагу варто з раннього віку дітям, оскільки в ранньому віці з'являються перші передумови до розвитку захворювання.
Лікування міопії медикаментозними засобами
Для лікування міопії застосовують комплекс засобів, включаючи корекцію за допомогою окулярів, лінз. Використовуються апаратні процедури, які тренують зір і покращують кровопостачання очей. Фахівець може призначити таблетки від міопії, серед яких є вітаміни для поліпшення зору. Комплекси нутрієнтів дозволяють покращити стан склери й зміцнити м'язи очей. На особливу увагу заслуговують добавки, що містять аскорбінову кислоту, яка потрібна для зміцнення склери. Серед ліків від міопії для прогресуючих форм захворювання ефективними засобами є судинорозширювальні препарати. Також лікар може призначити таблетки або краплі, які знімають напругу м'язів та усувають спазм. Ліки від короткозорості можуть забезпечувати відпочинок зоровій системі, тому деякі з них застосовують при постійних навантаженнях очей. Необхідно пам'ятати, що препарати від міопії не можна вибирати для самолікування, їх призначає фахівець після проведення обстеження.