Препарати, які застосовуються для лікування даного захворювання:
ВИЗИН ОКОФЕРОН ОФТАН КАТАХРОМ СУЛЬФАЦИЛ ТИОТРИАЗОЛИН ЭМОКСИПИН

Астигматизм - опис, симптоми та лікування захворювання

Оновлено:
31.01.2022
Перевірено

Астигматизм - це захворювання очей, при якому настають спотворення зору. Його викликають порушення форми рогівки або кришталика, через що зоровий орган втрачає сферичність і набуває форми еліпса. За рахунок таких змін втрачається правильне фокусування, що призводить до зорових аномалій - нечіткості зображення, його спотворень. Розрізняють рогівковий і кришталиковий астигматизм. 

Найчастіше астигматизм вперше проявляється у дітей. Нерідко це захворювання є вродженим. В окремих випадках астигматизм стає набутим і настає при ушкодженнях рогівки з наступним утворенням рубців або при запальних захворюваннях. До такого стану можуть призвести дистрофія рогівки незапального характеру та ускладнення після операцій. Серед інших причин появи астигматизму – вікові зміни, ускладнення глаукоми та катаракти, а також патологічні стани верхньої щелепи та зубів. Вони здатні викликати деформацію очниці, яка, своєю чергою, впливає на зміну форми рогівки.

Поява астигматизму може виявитися не єдиною проблемою для пацієнта, оскільки згодом стан прогресує та провокує серйозне погіршення зору. За астигматизмом може розвиватися амбліопія та косоокість, значно падає працездатність і підвищується рівень стресу.

Симптоми астигматизму та ознаки захворювання

Розрізняють три ступені астигматизму - слабкий у межах 3 діоптрій, середній - від 3 до 6 діоптрій, і високий, коли погіршення зору досягає шести діоптрій і вище. На початкових стадіях симптоми захворювання можуть бути практично непомітними, тому астигматизм може бути виявлений лише при обстеженні в офтальмолога.

Основною ознакою захворювання стає зниження гостроти зору. На відміну від короткозорості та далекозорості, пацієнт з астигматизмом бачить зображення однаково нечітко як на великій, так і на маленькій відстані від очей. При даному порушенні при читанні або розгляданні предметів може здаватися, що вони двояться, також відзначається швидка зорова втома, необхідність мружитися, щоб розглянути предмети. Пацієнт нерідко скаржиться на головний біль в області чола або у скронях після зорових навантажень. Нерідко астигматизм поєднується з короткозорістю і далекозорістю. Згодом при цьому захворюванні можуть виникати й інші проблеми зі здоров'ям, тому важливо своєчасно розпочати лікування у профільного лікаря.

При астигматизмі у дітей є великі складнощі з його виявленням. Тому необхідно звернути увагу на відмову дитини читати, розглядати картинки, а також скарги через головний біль.

Діагностика астигматизму в медичному закладі

Виявляють астигматизм за допомогою тестів, які використовуються для виявлення короткозорості та далекозорості. Щоб оцінити рівень порушення рефракції, фахівець проводить ретиноскопію. Також лікар проводить вимірювання довжини ока та перевіряє внутрішньоочний тиск. Фахівець може призначити УЗД очного яблука та дослідження очного дна, оптичну когерентну томографію, сканування ультразвуком.

Після встановлення діагнозу потрібно регулярно відвідувати лікаря, тому що характеристики зору з часом можуть змінюватися. Через це фахівцю потрібно буде підбирати методики корекції, які найбільш відповідають актуальному стану пацієнта.

Профілактика астигматизму в групах ризику

Запобігти погіршенню зору допоможе регулярний огляд офтальмолога та виконання його рекомендацій. Під час роботи з гаджетами важливо робити перерви, а також систематично виконувати гімнастику для очей. При вже встановленому діагнозі варто носити окуляри та лінзи для корекції, тому що за відсутності таких заходів погіршення зору прогресуватиме.

Людям з астигматизмом можна займатися спортом, проте слід уникати підйому тяжкості. Водночас важливо не робити різких нахилів, сильної напруги. Тому варто відмовитися від важкої атлетики, кросфіту, інших видів спорту, які припускають подібні навантаження. Якщо рівень астигматизму вже високий, не варто займатися командними видами спорту — зростає ризик травмування через те, що людина втрачає здатність нормально орієнтуватися в просторі.

Лікування астигматизму за допомогою ліків

Для корекції зору при астигматизмі використовуються спеціально підібрані окуляри. У деяких випадках рекомендується носити спеціальні контактні лінзи або пройти лазерну корекцію зору. Останній варіант має ряд обмежень за віком, станом здоров'я та застосовується у випадках, коли порушення зору незначне – до 3 діоптрій. У тяжких випадках може знадобитися операція із заміни кришталика. 

Щоб покращити загальний стан пацієнта, фахівець може порадити ліки від астигматизму. Серед них — лікувальні очні краплі, дія яких спрямована на уповільнення прогресування цього стану. Такі засоби покращують кровообіг в оці, допомагають доставляти необхідні поживні речовини, усувають сухість. Застосовувати краплі слід з великою обережністю за наявності судинних патологій, щоб уникнути ускладнень. Разом з цими засобами лікарі часто рекомендують приймати вітаміни та мінерали додатково до основного раціону. Вони виготовляються як у вигляді пігулок і капсул, так і в формі очних крапель.

До основного лікування нерідко призначається прийом лікарських трав, які дозволять усунути запальні процеси, знизити втому та рівень стресу, підвищити загальний тонус організму. Проте не можна забувати, що такі рішення не допоможуть усунути головну причину астигматизму — зміну форми рогівки чи кришталика. Варто пам'ятати, що самостійно вибирати та приймати таблетки від астигматизму, а також будь-які очні краплі неприпустимо. Вибирати відповідні лікарські засоби повинен лікар, а їхній прийом слід здійснювати під його контролем.

Увага! Дана інформація носить виключно інформаційний характер! При появі перших симптомів, необхідно негайно звернутися за консультацією до фахівця. Не варто займатися самолікуванням, тому що це небезпечно для вашого здоров'я. Наш сайт zdravica.ua не несе відповідальності за ті наслідки, які можуть виникнути внаслідок використання інформації, наданої на сторінці. НЕ ЗАЙМАЙТЕСЯ САМОЛІКУВАННЯМ! ЦЕ МОЖЕ БУТИ НЕБЕЗПЕЧНИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я!
Facebook
Viber
Telegram
Instagram
Зворотний дзвінок
Поставити запитання у чаті