Препарати, які застосовуються для лікування даного захворювання:
НЕОФИЛЛИН ЭУФИЛЛИН

Апное

Оновлено:
04.03.2024
Перевірено

Апное – це стан тимчасового блокування процесу дихання уві сні. Він може виникнути як у дорослих, так і у немовлят. У немовлят цей синдром також відомий як «смерть у колисці».

У цей час відбувається припинення надходження повітря до легень, що веде до зменшення вмісту кисню в крові. У свою чергу це провокує гіпоксію, яка надає згубний вплив на роботи всіх органів та систем. Особливо збільшується ризик серцево-судинних захворювань, таких як гіпертонія, інфаркт чи інсульт.

Крім того, на тлі поганої якості сну розвиваються проблеми з нервовою системою, виникають складнощі з інтелектуальною діяльністю. Порушення нормального циклу сну спричиняє втому протягом дня, яка значно впливає на якість життя.

Причини апное

Апное відбувається через різке скорочення отвору верхніх дихальних шляхів або глотки під час сну, найчастіше викликаного розслабленням м'язів глотки, а також язика. У дітей головною причиною апное може бути збільшений розмір мигдаликів. Надмірна вага також може бути причиною апное уві сні.

У дітей з раком головного мозку частіше діагностують хворобу апное порівняно з тими, хто страждає на інші онкопатології.

Підвищений ризик захворювання може бути пов'язаний і з деякими іншими проблемами, такими як хромосомні захворювання, серповидно-клітинна анемія, ДЦП, а також нервово-м'язові захворювання.

Форми та види

Існує кілька форм синдрому апное. Вони відрізняються етіологією:

  1. Обструктивне. Потік повітря перекривається через повне або часткове блокування верхніх дихальних шляхів. Зазвичай це пов'язано з розслабленням м'язів горла та язика під час сну, що призводить до закриття або вузького проходу для повітря.
  2. Центральне. Дихальні м'язи не отримують сигналів від мозку для виконання своїх функцій. Це відбувається через тимчасове зупинення функцій центральної нервової системи, що регулює дихання.
  3. Змішане. Як випливає з назви, це поєднання обструктивної та центральної форм. У цьому випадку є проблеми як з дихальними шляхами, так і центральним управлінням диханням.

Перш ніж розпочати лікування, важливо встановити вид хвороби, адже від цього залежить ефективність терапії.

Як проявляється: симптоми та ознаки

Симптоми апное виявляються таким чином:

  • гучне хропіння;
  • утруднене дихання при засинанні;
  • задуха;
  • кашель;
  • вдихання повітря через рот;
  • неспокійний сон;
  • потливість;
  • енурез;
  • нічні кошмари;
  • головний біль;
  • підвищена стомлюваність вдень;
  • зміни настрою;
  • проблеми з мисленням;
  • гіперактивність.

Якщо у вас є симптоми апное сну, рекомендується звернутися до лікаря для проведення обстеження, встановлення діагнозу та подальшої терапії.

Методи діагностики

Діагностика нічного апное – складний процес, що потребує комплексного підходу. Перш ніж поставити діагноз, лікарю необхідно провести низку досліджень. Серед них:

  1. Полісомнографія. Це дослідження сну, що включає одночасно реєстрацію різних фізіологічних параметрів, таких як електроенцефалограма, електроміограма, електрокардіограма, вимірювання вмісту кисню в крові, рух очей і дихання.
  2. Домашнє моніторування сну. Використовують портативний пристрій, який можна використовувати для моніторингу сну в домашніх умовах. Воно вимірює дихання, кисень у крові та інші параметри.
  3. Дослідження верхніх дихальних шляхів. Проводять фіброскопію та рентгенографію, щоб оцінити можливі анатомічні проблеми в області горла та носа.

Діагностикою сонного апное зазвичай займаються сомнологи та невропатологи.

Медикаментозне лікування та прогноз

Як лікувати апное? Лікування апное залежить від причини та тяжкості стану хворого.

Найпоширенішим методом лікування є підтримання постійного позитивного тиску в дихальних шляхах. Спеціальний апарат сну забезпечує постійний потік повітря кімнатної температури через маску або адаптер носа. Зверніть увагу, що це кисень. Таким чином, якщо виникне напад, апарат підтримає життєдіяльність організму штучно.

Крім того, лікування сонного апное включає зміну пози, відмову від прийому заспокійливих препаратів, обмеження споживання алкоголю, а також скорочення маси тіла.

Допускається прийом препаратів для стимуляції дихання при центральній формі захворювання або зняття набряклості при набряку носових ходів при обструктивній формі. Серед таблеток від апное найчастіше призначають ацетазоламід. Згідно з останніми дослідженнями, він показав добрі результати ефективності.

Лікування народними засобами не рекомендується, оскільки апное – досить серйозний стан, що потребує професійного медичного підходу. Вони не тільки неефективні, а й можуть збільшити ризик ускладнень.

Хвороба часто потребує особливого підходу до лікування, тому ефективними можуть бути лише перевірені медичні схеми. Також варто переглянути свій спосіб життя – виключити шкідливі звички, скинути зайву вагу, включити регулярну фізичну активність у свою рутину.

Чи можна померти від апное?

Так, апное сну може становити загрозу життю. Воно може виникнути з різних причин, таких як блокування дихальних шляхів уві сні, порушення центрального регулювання дихання та інші стани. Особливо небезпечним є обструктивне апное сну, коли процес збагачення киснем в організмі періодично припиняється через закриття верхніх дихальних шляхів.

Люди із синдромом обструктивного апное уві сні можуть стикатися з підвищеним ризиком серцево-судинних захворювань, інсультів та інших ускладнень. У деяких випадках воно може призвести до смерті, особливо якщо захворювання не лікувати.

Якщо у вас є проблеми з диханням уві сні, важливо проконсультуватися з лікарем для діагностики та призначення відповідного лікування.

Увага! Дана інформація носить виключно інформаційний характер! При появі перших симптомів, необхідно негайно звернутися за консультацією до фахівця. Не варто займатися самолікуванням, тому що це небезпечно для вашого здоров'я. Наш сайт zdravica.ua не несе відповідальності за ті наслідки, які можуть виникнути внаслідок використання інформації, наданої на сторінці. НЕ ЗАЙМАЙТЕСЯ САМОЛІКУВАННЯМ! ЦЕ МОЖЕ БУТИ НЕБЕЗПЕЧНИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я!
Відсканувати штрихкод