Хвороба Крона - симптоми та лікування, профілактика захворювання
Хвороба Крона - це хронічне захворювання, якому піддаються травні органи, зокрема товстий і тонкий кишечник. Патологія має запальний характер і відрізняється прогресуючим перебігом, а також призводить до розвитку ускладнень. Наявність захворювання стає причиною появи свищів між органами, стриктур, інфільтратів та інших уражень ШКТ. Захворювання може охоплювати будь-які відділи шлунково-кишкового тракту, переважно дистальну частину товстої кишки. Хвороба має рецидивуючий характер.
Причини виникнення хвороби Крона і фактори ризику
Особливістю хвороби Крона є невивчена етіологія, через що точні дані про причини захворювання відсутні. Нині заведено стверджувати, що передумовами до розвитку патології є спадкова схильність і несприятливі фактори зовнішнього середовища. До них відносять куріння, неправильне харчування, застосування деяких ліків, що призводить до імунного запалення кишечника, яке відрізняється неконтрольованим характером. Згідно з дослідженнями, поширеність хвороби Крона вища в північних широтах, на заході. Європейці страждають на патологію частіше за інших жителів Землі. Пік захворюваності припадає на дві вікові категорії. До них відносяться особи віком 20-30 та 60-70 років. Хвороба Крона зустрічається з однаковою частотою серед чоловіків і жінок.
Фактором спадкової схильності необов'язково стає наявність хвороби Крона у родичів пацієнта. За дане захворювання відповідає сукупність певних генів. Примітно, що, згідно з актуальними даними, для активації хвороби Крона цього недостатньо. Каталізатором, який запускає механізм захворювання, є несприятливі фактори зовнішнього середовища. Провокуючи імунну відповідь на вміст кишки, в якому можуть бути присутніми бактерії, частки їжі, несприятливі фактори викликають неконтрольований запальний процес.
Симптоми хвороби Крона, прогноз
До симптомів хвороби Крона відносять втому, млявість, підвищене газоутворення, стрибки температури. Вираженими ознаками захворювання є порушення частоти випорожнень, біль у животі, зменшення маси тіла. Люди, які страждають на хворобу Крона, часто скаржаться на появу анальних тріщин. Для захворювання характерними симптомами є свищі та розлад шлунку, який переходить у хронічну форму. Найчастіше він виражається функціональною діареєю, іноді запорами. Останнє характерно для ускладнення - структури кишки. Захворювання може супроводжуватися появою виразок у роті. Ураження сигмовидної кишки часто виражається помилковими позивами в туалет. Симптоми захворювання різноманітні й часом включають такі специфічні прояви, як болі в суглобах і ураження шкіри.
Неприємною особливістю хвороби Крона є мала вираженість симптомів у ряді випадків. Однак при гострому перебігу захворювання виникають характерні ознаки - блювота, сильний біль, лихоманка, тахікардія. Хвороба Крона потребує своєчасної діагностики та ретельно підібраного лікування, оскільки патологія при тривалому перебігу (понад 8 років) підвищує ризик раку кишечника. На даний момент хвороба Крона є невиліковною.
Діагностика хвороби Крона в медичній установі
Діагностику хвороби Крона виконують на основі анамнезу пацієнта, застосовуючи різні методики. Для диференціації діагнозу використовують збільшувальну колоноскопію у поєднанні з хромоскопією, що дозволяє виявити передракові зміни кишечника, а також радіологічні методи, завдяки яким можна визначити наявність ускладнень захворювання. У діагностиці беруть участь такі вузькі фахівці, як ендоскопісти, гістологи, радіологи, гастроентерологи, колопроктологи.
Профілактика хвороби Крона - рекомендовані заходи щодо запобігання захворюванню
У пацієнтів з хворобою Крона погіршується засвоюваність вітамінів і мінералів, а також інших необхідних для нормального функціонування організму речовин. Людям зі схильністю до даного захворювання варто поповнювати раціон вітаміном B12 і фолієвою кислотою. Пацієнтам необхідно виключити шкідливі звички, такі як прийом алкоголю та куріння, тому що вони здатні підвищити ризик розвитку хвороби Крона і післяопераційних рецидивів захворювання в 2 рази. Доведено, що при відмові від куріння ризик загострення знижується на 65 %. Також знижується потреба в імуносупресорах. У режим дня включають фізичну активність.
Для людей зі схильністю до хвороби Крона важливо обмежити споживання їжі, в якій присутні мальтодекстрини, діоксид титану, сульфіди, штучні підсолоджувачі, а також прості цукри, тверді жири та маргарини, сорбітол, велика кількість клітковини. Не варто вживати консерви і напівфабрикати. Дієта для пацієнта підбирається індивідуально залежно від стадії захворювання, ступеня ураження ШКТ і локалізації запального процесу, ваги, харчових звичок, індивідуальних переваг. Рекомендації з харчування не є строгими і повинні узгоджуватися з гастроентерологом.
Лікування хвороби Крона препаратами
У лікуванні захворювання застосовують специфічну медикаментозну терапію. До неї включають аміносаліцілати, які дозволяють усунути запалення. Як ліки від хвороби Крона використовують кортикостероїди, імуномодулятори, антицитокіни, антибіотики. До основних завдань терапії захворювання відносять усунення запальних процесів і продовження ремісії, покращення якості життя пацієнта та його адаптивних можливостей. Разом із таблетками від хвороби Крона часто застосовують хірургічне втручання. Необхідно враховувати, що практично у всіх пацієнтів з даним захворюванням спостерігаються загострення раз на 20 років. Періодичність рецидивів часто не залежить від ефективності лікування. За рахунок цього люди, які страждають на хворобу Крона, повинні спостерігатися і перебувати на диспансерному обліку.