Препарати, які застосовуються для лікування даного захворювання:
ІМУНОГЛОБУЛІН АМИКАЦИН ДИФЛЮКАН РЕЗОГЛОБИН

Агранулоцитоз

Оновлено:
05.02.2024
Перевірено

Існують різні порушення крові – від легко контрольованих до серйозних станів, що загрожують життю. Серед останніх – критичне зменшення кількості агранулоцитів (групи білих кров'яних клітин) – агранулоцитоз.

Що таке Агранулоцитоз

Агранулоцитоз – це захворювання, при якому кількість агранулоцитів (нейтрофіли, еозинофіли, базофіли) у периферичній крові значно менша за норму. 

Що таке агранулоцитоз докладніше та чим загрожує ця хвороба: нейтрофіли відіграють ключову роль в імунній системі, забезпечуючи захист від бактеріальних інфекцій. Патологія створює високий ризик розвитку важких інфекцій, оскільки організм стає менш здатним ефективно боротися з бактеріями.

Причини Агранулоцитоза

Основні причини агранулоцитозу такі:

  • прийом деяких медикаментів, що впливають на кістковий мозок;
  • спадковість;
  • вірусні інфекції (Епштейна-Барра, ВІЧ, гепатит)
  • аутоімунні захворювання;
  • вплив токсинів, промислових хімікатів;
  • променева терапія;
  • злоякісні пухлини;
  • апластична анемія, інші патології кісткового мозку.

Розуміння причин є важливим кроком для точної діагностики та вибору оптимального лікування.

Симптоми Агранулоцитозу

Характерні симптоми агранулоцитозу:

  • лихоманка, загальна слабкість;
  • часті важкі інфекції;
  • гастроінтестинальні порушення (виразки в ротовій порожнині, шлунку, спричинені інфекціями та запаленням);
  • сильна слабкість, швидка стомлюваність.

Нестача агранулоцитів позначається на імунному захисті організму та загальному стані здоров'я в цілому.

Можливі ускладнення

Під час встановлення діагнозу лікар докладно розповідає, що таке агранулоцитоз, чим небезпечний для здоров'я пацієнта, оцінює ступінь прогресії захворювання. Серед головних потенційних ризиків та ускладнень такі:

  1. Підвищений ризик інфекцій. Значне зниження нейтрофілів створює високий ризик розвитку серйозних, навіть життєзагрозних інфекцій.
  2. Сепсис. Захворювання підвищує ймовірність розвитку системної запальної відповіді організму на інфекцію. Сепсис провокує гострі порушення роботи органів, у тяжких випадках спричиняє септичний шок.
  3. Ризики для системи кісткового мозку. Зниження числа агранулоцитів може впливати на здатність органу формувати інші види кровотворних клітин. Це загрожує аплазією кісткового мозку – зниженням утворення еритроцитів та тромбоцитів.
  4. Патологія внутрішніх органів. Зниження захисних функцій імунної системи збільшує ризик ураження внутрішніх органів (легені, нирки, печінка). На тлі агранулоцитозу виникають хронічні проблеми, загальне погіршення здоров'я.

Агранулоцитоз потребує негайного втручання медичних фахівців. Точна діагностика, виявлення причин та комплексне лікування допомагають максимально захистити пацієнта, запобігти важким ускладненням.

Діагностика

Щоб зрозуміти, що у пацієнта справді агранулоцитоз, діагностика має включати такі методи:

  1. Клінічний аналіз крові. Допомагає встановити кількість лейкоцитів, нейтрофілів (у нормі має бути від 4,0 до 11,0 тисяч лейкоцитів у мікролітрі крові, від 40% до 75% нейтрофілів).
  2. Біопсія кісткового мозку. Дозволяє виявити можливі зміни у клітинах та тканинах, виключити наявність пухлин або інших патологій.
  3. Імунологічні тести. Проводяться виявлення аутоиммунных антитіл, здатних викликати агранулоцитоз. Ці тести можуть містити дослідження антинейтрофільних цитоплазматичних антитіл (ANCA), інших маркерів.
  4. Обстеження на віруси, інфекції. Оскільки серед причин агранулоцитозу – віруси та бактерії, додаткові лабораторні тести допомагають виявити можливий інфекційний агент.
  5. Дослідження генетичних факторів. Якщо є підозра на генетичний компонент захворювання, генетичні дослідження допомагають виявити мутації, які можуть впливати на формування агранулоцитів.
  6. Комп'ютерна томографія (КТ), магнітно-резонансна томографія (МРТ). Необхідні для оцінки стану внутрішніх органів допомагають виявити патології нирок, легень, печінки.

Всі ці методи діагностики повинні використовуватися в комбінації для отримання комплексної картини агранулоцитозу та виявлення можливих причин порушень. Постановка діагнозу відбувається після аналізу всіх результатів з урахуванням клінічних даних.

Медикаментозне лікування агранулоцитозу

Терапія проводиться в умовах стаціонару (у гематологічному відділенні), обов'язково супроводжується розміщенням пацієнта в окремій стерильній палаті та створенням асептичних умов для запобігання інфекційним ускладненням.

Лікування агранулоцитозу спрямоване на відновлення нормального рівня агранулоцитів у крові, зниження ризику інфекцій, підтримання загального здоров'я пацієнта. У терапевтичній схемі застосовують такі ліки:

  1. Антибіотики. Першорядні при інфекційних причинах патології. Ефективний вибір антибіотика залежить від типу збудника, його чутливості до препаратів. Антибіотична терапія допомагає запобігти та контролювати інфекції, що особливо важливо в умовах ослабленої імунної системи.
  2. Препарати для стимуляції кісткового мозку. Необхідні для збільшення вироблення речовин. Фактори росту (гранулоцитарний колонієстимулюючий фактор (G-CSF), колонієстимулюючий фактор макрофагів (GM-CSF)) дозволяють прискорити виробництво кістковим мозком нових клітин.
  3. Імуноглобуліни. Препарати, які містять антитіла, сприяють зміцненню імунної системи, підвищенню здатності організму боротися з інфекціями. Цей метод може бути особливо корисним при агранулоцитозі, спричиненому аутоімунними процесами.
  4. Протизапальні засоби. Якщо агранулоцитоз пов'язаний із запальними процесами, необхідний прийом відповідних ліків. Але через кількість і серйозність побічних реакцій використовувати протизапальні медикаменти слід лише під контролем лікаря.

Медикаментозне лікування агранулоцитозу потребує індивідуального підходу та постійного моніторингу. Пацієнти повинні тісно співпрацювати з лікарем, дотримуватися розпоряджень, регулярно проходити необхідні аналізи для ефективного контролю стану крові, реакції на лікування.

Увага! Дана інформація носить виключно інформаційний характер! При появі перших симптомів, необхідно негайно звернутися за консультацією до фахівця. Не варто займатися самолікуванням, тому що це небезпечно для вашого здоров'я. Наш сайт zdravica.ua не несе відповідальності за ті наслідки, які можуть виникнути внаслідок використання інформації, наданої на сторінці. НЕ ЗАЙМАЙТЕСЯ САМОЛІКУВАННЯМ! ЦЕ МОЖЕ БУТИ НЕБЕЗПЕЧНИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я!