Метеоризм: опис захворювання

Оновлено:
17.02.2021
Перевірено

Метеоризм — це захворювання, при якому в організмі починають накопичуватися надлишкові гази. Вони акумулюються в області кишечника, що стає причиною здуття. Діагностування даного розладу здійснюється фахівцем, завдяки чому можна виключити небезпеку патологічних процесів у шлунково-кишковому тракті. Причини, які призводять до розвитку хвороби, можуть бути встановлені тільки кваліфікованим гастроентерологом.

Головні причини виникнення метеоризму

Метеоризм зазвичай виникає у пацієнтів, які дотримуються неправильного харчування. Також до появи розладу може призвести патологія, локалізована в області шлунково-кишкового тракту. Наприклад, здуття і накопичення газів спостерігаються при дисбактеріозі й панкреатиті. Якщо травна система працює нестабільно, то це може стати причиною накопичення надмірної кількості газів.

Метеоризм також свідчить про те, що в кишечнику накопичуються паразити. Захворювання багато в чому пов'язано з тим, в якому психологічному стані перебуває людина. Якщо вона постійно піддається переживанням і стресам, то акумулювання газів у кишечнику стає одним з поширених симптомів. Також проблема може бути пов'язана зі способом життя, тому люди, які довго сидять на одному місці, частіше стикаються з розладом.

Мікрофлора кишечника збільшується в обсягах, якщо в ньому знаходиться велика кількість рослинної їжі. В результаті біологічної активності бактерій відбувається вироблення вуглекислоти, що призводить до метеоризму. Такий процес також спостерігається у випадку патології шлунково-кишкового тракту. Ускладнення захворювання відбувається в разі несвоєчасного або неповного лікування хвороби.

Основні симптоми метеоризму

Метеоризм призводить до підвищеної стомлюваності й зниження працездатності. Пацієнт починає швидко насичуватися під час прийому їжі, а також стикається з розпиранням в області живота. Ознаки представлені відрижкою повітрям і бурчанням живота. У пацієнта можна діагностувати наростаючий біль, яка виникає через розтягнення кишечника під дією газів. Тиск в області шлунка значно збільшується.

Метеоризм призводить до різкого погіршення запаху газу, який випускається — це свідчить про те, що в організмі розвиваються патологічні процеси. Хворий регулярно перебуває в поганому настрої, а також може стикатися з безсонням.

Ефективна діагностика метеоризму

Підтвердити наявність розладу можна під час візиту до гастроентеролога. Фахівцю належить провести огляд пацієнта і вивчити анамнез. Не менш важливим моментом є детальний опис раціону, оскільки неправильне харчування є найпоширенішою причиною звернення за медичною допомогою. Під час діагностики потрібно провести фізикальне обстеження шляхом пальпації кишечника. Якщо необхідно, то гастроентеролог може призначити додаткові дослідження, наприклад, аналіз крові, колоноскопію і УЗД.

Яка профілактика метеоризму?

Щоб знизити ймовірність появи захворювання, необхідно стежити за мікрофлорою кишечника. Якщо метеоризм був виявлений раніше, то необхідно нормалізувати роботу шлунково-кишкового тракту шляхом переходу на правильне харчування. Під час розладу потрібно відмовитися від алкогольних напоїв, газованої води і квасу. Пацієнт повинен вести здоровий спосіб життя, а також підвищити фізичну активність, якщо займається сидячою роботою. Продукти, які входять до раціону, повинні відрізнятися швидким і легким засвоєнням.

Грамотне лікування метеоризму

Виявивши перші симптоми хвороби, необхідно відразу ж звернутися до лікаря, щоб знизити ризик прогресу патології. Гастроентеролог призначить ліки від метеоризму, які дозволять у найстисліші терміни забути про хворобу. Сучасні методи терапії призводять до усунення всіх причин, які могли стати джерелом посиленого газоутворення. Процес відновлення організму відбувається в кілька етапів:

  • перехід на дієту, яку встановлює лікар;
  • лікування хвороб, які призводять до метеоризму;
  • поліпшення моторики кишечника;
  • нормалізація мікрофлори.

Таблетки від метеоризму призначають у разі медикаментозного лікування. Вони використовуються для корекції порушень шлунково-кишкового тракту. До переліку препаратів, які призначають гастроентерологи, входять пробіотики й спазмолітики. Метеоризм може призводити до ускладнень, тому самолікування здатне тільки нашкодити пацієнту. Лікар зможе встановити точний діагноз і призначить лікарські препарати, які допоможуть усунути патогенну мікрофлору і повернутися до нормального способу життя.

Увага! Дана інформація носить виключно інформаційний характер! При появі перших симптомів, необхідно негайно звернутися за консультацією до фахівця. Не варто займатися самолікуванням, тому що це небезпечно для вашого здоров'я. Наш сайт zdravica.ua не несе відповідальності за ті наслідки, які можуть виникнути внаслідок використання інформації, наданої на сторінці. НЕ ЗАЙМАЙТЕСЯ САМОЛІКУВАННЯМ! ЦЕ МОЖЕ БУТИ НЕБЕЗПЕЧНИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я!