Стеатогепатоз - опис
Що таке жировий гепатоз (стеатогепатоз)?
Гепатози - це сукупність хвороб печінки, які ґрунтуються на проблемах процесу обміну речовин і прогресії певних змін в клітинах печінки.
Жировий гепатоз (або стеатогепатоз) - це печінкова хвороба, яка супроводжується ожирінням клітин органу.
Причини виникнення стеатогепатозом
Найпоширенішою причиною стеатогепатозом є велике надходження в організм людини жирів і вуглеводів разом з їжею або накопичення цих речовин в крові.
Крім того, жировий гепатоз виникає через:
- проблем в порушенні процесу обміну речовин;
- метаболічного синдрому;
- захворювань ендокринної системи;
- впливу на печінку токсичних елементів і речовин (це може бути алкоголь або деякі лікарські препарати).
Симптоми жирового гепатозу
Симптоми стеатогепатозом проявляються не відразу. На ранніх стадіях вони мінімальні або ж їх взагалі може не бути. Згодом, з динамічністю прогресивності хвороби, людина може відчути такі відхилення в самопочутті і здоров'я:
- втома;
- зниження маси тіла, втрата апетиту;
- слабкість;
- нудота (можлива блювота);
- затуманення свідомості, незвичне поведінку і реакції;
- рідина в області живота (це називається асцит);
- почервоніння долонь;
- збільшення судин на шкірі;
- пожовтіння по тілу або склер.
Діагностика жирового гепатозу
Діагностувати жировий гепатоз вам може виключно лікар після проведення необхідних процедур і здачі аналізів.
Для підтвердження діагнозу призначають такі процедури:
- Ультразвукова діагностика. З її допомогою можливо визначити процес збільшення печінки, стан її ехогенності, збереження однорідності або поява характерною "зернистості".
- Комп'ютерна томографія. Даний спосіб допомагає визначити рівень зменшення показників паренхіми органу. Також можна встановити факт збільшення печінки.
- Аналіз крові. Аналізуючи кров, можна встановити кількість ферментів в печінці. Якщо показники збільшені, можливо, що орган схильний ожиріння. Звичайно, ці аналізи не дають точного діагнозу. Однак вони можуть стати причиною подальшої діагностики.
- Біопсія печінки. Це процедура, за результатами якої діагноз жирового гепатозу підтверджується остаточно. Біопсія полягає в тому, що через черевну стінку в печінку проводять спеціальну голку, завдяки якій лікарі отримують елементи тканини. Отримані матеріали направляють на аналіз і детально переглядають під мікроскопом.
Існують захворювання, при яких є ризик захворювання печінки, адже їх лікування і прогресивність може спровокувати жировий гепатоз. У таких випадках краще заздалегідь провести діагностику органу. Такими діагнозами є:
- вісцеральні ожиріння;
- інсулінорезистентність;
- гиперинсулинемия;
- мікроальбумінурія;
- проблеми в роботі гемостазу.
Профілактика жирового гепатозу
Якщо ж ви відчули симптоми, які відносяться до жирового гепатозу, ні в якому разі не займайтеся самолікуванням. Стеатогепатоз - захворювання серйозне, що вимагає спеціальної медичної допомоги.
В якості профілактики ви можете дотримуватися дієти, вести правильний спосіб життя, позбутися шкідливих звичок. У разі, якщо ви вирішите приймати ліки без призначення лікаря (в якості профілактики), пам'ятайте, що це не тільки може погіршити форму жирового гепатозу, але і спровокувати нові, можливо, більш серйозні хвороби.
Лікування жирового гепатозу
Курс лікування повинен бути складений лікарем після детальної діагностики і здачі всіх необхідних аналізів. Найпоширенішими методами лікування стеатогепатозом є:
- сувора дієта;
- збільшення фізичної активності, заняття спортом;
- втрата зайвої маси тіла (це відбувається після перших двох способів лікування);
- баріатрична операція (дане лікування необхідно, коли хвороба протікає у важчій формі).
Необхідно звернути увагу на те, що дієта при жировий гепатоз повинна містити в собі велику кількість білків і обмежуватися мінімальними жирами (найкраще тугоплавкі жири тваринного походження взагалі виключити зі свого раціону). Така дієта повинна тривати не менше, ніж 6 місяців. Детальний меню, співвідношення білків, жирів і вуглеводів, графік прийому їжі - все це повинно бути розписано лікарем, враховуючи прийом препаратів і проведення процедур.
При підтвердженні діагнозу можуть призначити такі таблетки від жирового гепатозу:
- Покращуючі процес обміну жирів (вітамін В12, кислота фолієва або липоевая, холін-хлорид).
- Препарати гепатопротекторного характеру (ріпазон, сирепар і ін.).
Будь-які ліки від стеатогепатозом призначається лікарем і продається по його рецепту.