Аскаридоз


Порушення роботи ШКТ, сухий кашель, загальне нездужання та температура без ознак грипу можуть свідчити про зараження гельмінтами. Аскаридоз поширений серед людей, які нехтують гігієною, а також вживають немите продукти. Захворювання вимагає невідкладного лікування спеціальними та симптоматичними препаратами. Протокол лікування аскаридозу обов'язково включає таблетки від глистів.
Причини
Яйцяаскарид в анабіозі можуть роками збережуться в ґрунті, очікуючи проникнення в благотворне для розвитку середовище. В організм людини вони потрапляють через немите руки, фрукти та овочі. Вологе, тепле середовище системи травлення підходить для їх активного розвитку та розмноження. Заразитися можна при контакті з брудними предметами та через рукостискання із зараженою людиною. При подальшому торканні обличчя, особливо носа, рота, личинки глистів можуть потрапити через ротоглотку до організму.
Як розвивається аскаридоз
Личинки гельмінтів через стравохід потрапляють у тонкий кишечник. Там вони ростуть, перетворюючись на дорослих черв'яків, потім відкладають яйця, які через стінки кишечника проникають у кровотік і розносяться по організму. У легенях яйця ростуть протягом 2 тижнів, потім піднімаються дихальними шляхами, викликаючи кашель та напади задушення, знову заковтуються, повертаються в тонкий кишечник та відкладають яйця. Ті, у свою чергу, також курсують організмом з кровотоком, розширюючи колонію. Гельмінти розвиваються циклічно, збільшуючи концентрацію інтоксикації та посилюючи симптоми аскаридозу.
Симптоми зараження аскаридами
Інтенсивність прояву захворювання залежить від розміру колонії гельмінтів. Воно може протікати у прихованій формі або гострою з яскраво вираженою симптоматикою. Інкубаційний період від моменту зараження до появи ознак у середньому займає 4-16 днів.
Симптоми аскаридозу у дорослих залежать від стадії розвитку гельмінтів:
- На початковому етапі – підвищення температури, розлад травлення, нудота, біль у животі, алергічні шкірні реакції, у деяких випадках набряк Квінке.
- На другій стадії, при переміщенні личинок у легені – кашель, легеневі ознаки у вигляді хрипів, задишки, кровохаркання, у поодиноких випадках розвиток пневмонії.
- При повторній міграції до шлунково-кишкового тракту – зникнення більшості симптомів із проявом головного болю, запаморочення, гіпотонії, апатії, сонливості, занепаду сил, втрати апетиту та ваги, перепадів настрою.
Аскаридоз у дітей може протікати безсимптомно. Єдиними ознаками можуть бути примхливість та уповільнений набір маси тіла.
Через системне ураження глистами органів ШКТ, дихальної та нервової системи, згодом може спостерігатися порушення роботи головного та спинного мозку, судоми, дисфункції жовчовивідних проток та підшлункової залози із застоєм жовчі, гострим панкреатитом, виснаженням. На тяжкій стадії захворювання у пацієнта спостерігається виснаження, зниження імунітету, занепад сил.
При повторному циклі інвазії аскариди гинуть і виводяться з організму разом із калом. Це дозволяє підкріпити діагноз та призначити правильне лікування аскаридозу.
Види аскаридозу
Захворювання класифікують за трьома параметрами:
- згідно з зоною ураження - легеневі, кишкові, гепатобіліарні (локалізуються в печінці та прилеглих органах);
- за наявності симптомів –
- за станом пацієнта – легкий, середній, важкий, ускладнений.
Ліку підлягають всі різновиди хвороби, але протокол терапії відрізняється.
Діагностика
Для встановлення діагнозу гельмінтної інвазії застосовуються лабораторні дослідження. Насамперед у кілька етапів беруться калові проби щодо наявності яєць і личинок черв'яків, а також за допомогою методу ПЛР визначається наявність ДНК аскарид.
Для визначення ступеня зараження призначають:
- загальний аналіз крові, сечі;
- біохімію крові;
- флюорографію, УЗД черевної порожнини.
На основі отриманих результатів підбираються схеми лікування аскаридозу у дорослих та дітей.
Лікування
Медикаментозна терапія необхідна на будь-якій стадії розвитку захворювання. Лікування проходить переважно в домашніх умовах, госпіталізація потрібна лише у найскладніших випадках.
В основі лікування аскаридозу – препарати антигельмінтної дії. До них підключають:
- спазмолітики для зниження болю;
- антигістамінні препарати для усунення алергічних реакцій;
- Жарознижувальні для контролю температури тіла;
- пробіотики для відновлення мікрофлори кишечника;
- антибіотики при бактеріальних запаленнях легень.
У випадках ускладнень у вигляді кишкової обструкції, апендициту, перитоніту потрібна термінова госпіталізація та лікування під контролем лікаря.
Профілактика
Щоб уникнути зараження гельмінтами, слід ретельно дотримуватись правил особистої гігієни – мити руки після вулиці, туалет. Також слід добре мити фрукти та овочі перед вживанням. Заразитися можна через рукостискання з носієм аскаридозу, тому гігієна рук є особливо важливою.
Уникнути розвитку захворювання можна шляхом системного підвищення імунітету, дотримання здорового способу життя, а також підтримки сприятливої мікрофлори кишечника.
Ключові моменти
- Аскаридоз – захворювання, викликане гельмінтною інвазією, яке вражає систему травлення, дихання та нервову систему.
- Захворювання розвивається циклічно, тому прийом антигельмінтних препаратів слід розпочати якомога раніше, щоб запобігти розростанню глистної колонії.
- Хвороба проявляється через загальне нездужання, кашель, розлад травлення, підвищення температури.
- Терапія аскаридозу включає спеціальні препарати та симптоматичне лікування для полегшення стану.
- В якості профілактики слід дотримуватися правил особистої гігієни та ретельно мити свіжі продукти перед вживанням.