Оніхомікоз

Оновлено:
31.03.2021
Перевірено

Оніхомікоз — це грибкове інфекційне захворювання нігтів, яке розвивається через ураження нігтьової пластини патогенними організмами. Оніхомікоз відноситься до одних з найпоширеніших захворювань.

Оніхомікоз: особливості, симптоми, лікування і профілактика хвороби

Частота появи грибка нігтів серед населення Землі, згідно зі статистичними даними, коливається в межах від 2 до 14%. Насправді на оніхомікоз хворіють не менше 10-20% популяції. На даний час число випадків захворюваності грибком нігтів постійно збільшується. Це пов'язано не тільки з поліпшенням діагностики оніхомікозу, а й з ростом факторів ризику.

Причини виникнення оніхомікозу, передумови до появи захворювання

Зараження грибком нігтя відбувається при контакті з поверхнями, які містять патогенні мікроорганізми. Захворіти на оніхомікоз можна також після контакту з людьми, які є його переносниками. Щоб грибок нігтя почав прогресувати, йому необхідні додаткові умови, які порушують бар'єрну функцію шкіри:

  • робота, пов'язана із запиленим, загазованим середовищем, іонізуючим випромінюванням, хімічними реактивами, високою температурою;
  • відвідування громадських місць, лікувальних установ, масажних кабінетів, басейнів, спортзалів;
  • ожиріння;
  • деформації стопи;
  • венозна недостатність;
  • похилий вік;
  • ендокринні порушення;
  • цукровий діабет.

Головною передумовою для розвитку захворювання часто є пошкодження нігтьової пластини. Сприяє появі грибка незручне, тісне взуття, антисанітарія та нехтування правилами особистої гігієни. Ризик захворіти на оніхомікоз зростає з віком — збільшується в 2,5 рази кожні 10 років. Найменш схильні до захворювання діти й підлітки, найвразливішою соціальною групою є люди старше 50 років. Згідно зі статистичними даними різних країн, чоловіки страждають на оніхомікоз частіше, ніж жінки.

Провокуючим фактором для оніхомікозу стає сухість шкіри, яка виникає при гіпотиреозі й цукровому діабеті. Грибок може розвиватися на тлі імунодефіцитних станів. Встановлено, що у хворих на СНІД на шкірі й нігтях концентрація патогенів, що викликають оніхомікоз, у 5 разів вища. Також до оніхомікозу призводить порушення циркуляції крові.

Симптоми оніхомікозу: характерні прояви грибкового захворювання

Оніхомікоз проявляється ураженням нігтьової пластини і навколишніх структур. Для грибка нігтів характерні потовщення і деформації нігтьових пластин, зміна кольору. Нігтьова пластина може стати білою або жовтою. Уражені нігті можуть відшаровуватися, розм'якшуватися, під ними накопичуються кератин і детрит. Пластини стають крихкими, загинаються догори. Шкіра, що оточує ніготь, також може запалюватися. При цьому найчастіше уражаються нігті на ногах. Необхідно пам'ятати, що кожен із цих симптомів не дозволяє візуально визначити збудника грибка, тому для постановки діагнозу потрібні додаткові дослідження і комплексна діагностика.

Діагностика оніхомікозу і особливості постановки діагнозу

Діагностувати оніхомікоз може тільки лікар, тому при підозрілих змінах нігтьової пластини слід негайно звернутися до фахівця. При деформації нігтів, зміні їхнього кольору, помутнінні пластини не рекомендується займатися самолікуванням. Запущений грибок здатний викликати флегмону нижніх кінцівок, тому лікування необхідно починати якомога раніше.

Для постановки діагнозу необхідно забрати у пацієнта біологічний матеріал для дослідження. Залежно від форми грибка нігтів використовують поверхневу, дистальну, проксимальну, піднігтьову форму забору матеріалу. Для визначення патологічних грибів у фрагментах нігтя і нігтьового ложа використовують метод мікроскопії або дерматоскопії, а також вивчають бактеріологічний посів, роблять біопсію. Для діагностики захворювання використовується ПЛР-метод. Встановлюючи діагноз, фахівцю необхідно диференціювати грибок від псоріазу або плоского лишаю, оскільки лікування цих станів значно відрізняється.

Профілактика оніхомікозу і фактори ризику

Профілактичні заходи проти грибка нігтів спрямовані на те, щоб знизити ризики захворювання у осіб, які ще не хворіли на оніхомікоз. Також вони необхідні людям, які вже перенесли інфекцію, для запобігання рецидиву і повторному інфікуванню. Профілактика включає особисту гігієну, використання персонального взуття, обробку рук і ніг антисептиками після відвідування загальних душових, спортзалів, кімнат відпочинку, масажних кабінетів. Необхідно використовувати тільки сухе взуття, яке не здавлює стопу і не заважає нормальному кровопостачанню. Щоб убезпечити себе від інфекції, потрібно берегти руки і ноги від випадкових пошкоджень.

Лікування оніхомікозу медикаментами і прогноз

Збудниками оніхомікозу є дерматофіти, дріжджоподібні гриби типу Candida і цвілеві гриби. Залежно від типу мікроорганізмів, що спровокували захворювання, розрізняються підходи до лікування грибка нігтів. З цією метою призначається місцева, системна, комбінована і коригуюча терапія. Для лікування грибка нігтів застосовують місцеві протигрибкові засоби — мазі, креми і розчини, внутрішньо призначають таблетки від оніхомікозу. 

Всі ліки від оніхомікозу містять протигрибкові діючі речовини. Вони можуть доповнюватися протимікробними компонентами. Зовнішні антимікотики часто мають багатокомпонентні склади і включають у себе протизапальні речовини. Препарати від оніхомікозу є сильнодіючими і мають ряд протипоказань, тому використовувати їх потрібно тільки після консультації з лікарем. Не займайтеся самолікуванням, тому що більшість антимікотиків при неправильному вживанні може викликати токсичне отруєння печінки.

Увага! Дана інформація носить виключно інформаційний характер! При появі перших симптомів, необхідно негайно звернутися за консультацією до фахівця. Не варто займатися самолікуванням, тому що це небезпечно для вашого здоров'я. Наш сайт zdravica.ua не несе відповідальності за ті наслідки, які можуть виникнути внаслідок використання інформації, наданої на сторінці. НЕ ЗАЙМАЙТЕСЯ САМОЛІКУВАННЯМ! ЦЕ МОЖЕ БУТИ НЕБЕЗПЕЧНИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я!