Препарати, які застосовуються для лікування даного захворювання:
АМОКСИКЛАВ АНГИН-ХЕЕЛЬ АУГМЕНТИН БИОПАРОКС ВОКАРА ГЕКСАСПРЕЙ ГЕКСОРАЛ ДЕКАСАН ТАНТУМ ФАРИНГОСЕПТ ЭРИТРОМИЦИН

Тонзиліт

Оновлено:
15.06.2023
Перевірено

Тонзиліт: опис

Тонзиліт - це інфекційно-запальне захворювання, яке вражає мигдалики. При цьому часто торкається лімфоїдна тканина. Хвороба виникає і в дорослих, і в дітей віком. Найбільш поширений тонзиліт в осінньо-зимовий період, коли спостерігається спад імунітету та настає сезон простудних захворювань. Загалом тонзиліт — це проблема не небезпечна, але деякі ускладнення небезпечні для життя. Ось чому необхідно розбиратися в симптоматиці захворювання, її причинах та способах лікування.

Існує дві форми тонзиліту:

  1. Гостра. За такої форми запальний процес розвивається дуже швидко. Мигдалики набувають пухкості, стають червоними. На них можуть бути білі бляшки. Нерідко гострий тонзиліт супроводжується збільшенням лімфовузлів на шиї та під щелепою.

  2. Хронічний. Виникає через те, що не долікована гостра форма. Течія тонзиліту буває простою і токсико-алергічною. При хронічній формі у пацієнтів можуть з'являтися ускладнення у вигляді запалення серцевого м'яза, суглобів, хвороб нирок тощо.

Лікування захворювання багато в чому залежить від форми. Ось чому спочатку потрібно правильно поставити діагноз, а вже потім приймати призначені лікарем ліки від тонзиліту. Самолікування може бути небезпечним для здоров'я!

Причини виникнення тонзиліту

Захворювання з'являється через стрептококові бактерії групи А або віруси. Зараження відбувається повітряно-краплинним шляхом або контактно-побутовим. Бувають також інші причини розвитку тонзиліту: хвороби ротової порожнини, приносових пазух тощо.

Найчастіше захворювання провокують такі віруси та бактерії:

  • аденовірус;

  • риновірус;

  • респіраторно-синцитіальний вірус;

  • вірус Епштейна-Барр;

  • дифтерійна паличка;

  • мікоплазми;

  • хламідії та ін.

Рідко причиною тонзиліту стають грибки. Але якщо хвороба виникла через цей збудник, лікування включатиме спеціальні препарати.

У розвитку тонзиліту велику роль відіграють і непрямі фактори. До них відноситься неправильне харчування, переохолодження, стреси, викривлення носової перегородки, хронічні запальні процеси в носі та ротовій порожнині.

Симптоми тонзиліту

Ознаки захворювання нагадують симптоматику ГРВІ та запальних інфекцій. В основному, скарги пацієнтів зводяться до наступного:

  • відчуття першіння в горлі;

  • Біль у горлі під час їжі, вранці після сну;

  • запальні процеси в лімфовузлах зі збільшенням їх розмірів та хворобливістю;

  • почуття грудки в горлі, помітні гнійники на слизовій оболонці;

  • часті епізоди простудних захворювань;

  • підвищення температури тіла, особливо ввечері;

  • дратівливість, регулярне почуття втоми;

  • неприємний запах із ротової порожнини, що спровоковано розмноженням мікроорганізмів;

  • кашель.

При гострому тонзиліті особливо виражено почервоніння та набряклість мигдаликів. Може також бути білий наліт. Загалом симптоматика залежить від конкретної форми захворювання та особливостей його перебігу.

Діагностика тонзиліту

При появі симптомів захворювання рекомендується якнайшвидше звернутися до лікаря. ЛОР проведе огляд ротової порожнини. Зазвичай фарингоскопії достатньо для встановлення діагнозу, але в окремих випадках лікарі призначають низку медичних досліджень:

  1. Бактеріальний посів. Дослідження передбачає взяття мазка із зіва для визначення типу збудника та його чутливості до антибактеріальних препаратів. Це дозволить вибрати найефективніші таблетки від тонзиліту.

  2. Клінічний аналіз крові. Зміна показників може свідчити про наявність інфекції в організмі. Причому варто враховувати, що у деяких людей із хронічним тонзилітом на етапі ремісії аналізи можуть бути в нормі.

  3. С-реактивний білок. Перевищення нормальних показників може вказувати на запалення мигдаликів.

Напередодні здачі аналізів пацієнту необхідно виключити вживання алкоголю, а за кілька годин відмовитися від куріння. Це дозволить отримати максимально достовірні результати.

Діагностика тонзиліту має важливу мету: виявити тип інфекційної хвороби та ступінь її поширення по організму. Ось чому не варто нехтувати якісним дослідженням.

Профілактика тонзиліту

Після лікування захворювання бажано вдаватися до різних профілактичних заходів. Вони включають загартовування імунітету, своєчасну терапію запалення в ротовій порожнині та глотці. Потрібно також уникати переохолодження, контактів із хворими пацієнтами.

Якщо у дітей ангіна трапляється частіше, ніж звичайно, може знадобитися часткове видалення мигдалин. Таке рішення виносить тільки лікар після огляду та обстеження.

Лікування тонзиліту

За умови відсутності ускладнень пацієнту призначають консервативну терапію. Часто вона включає курс антибактеріальних препаратів, промивання та обробку уражених тканин. У деяких ситуаціях лікарі рекомендують оперативне втручання. Це актуально, якщо:

  • не вдалося вилікувати хронічний тонзиліт консервативними способами;

  • у хворого з'явилися ускладнення;

  • збільшилася частота появи захворювання;

  • Гнійна поразка торкнулася сусідніх тканин.

В основному пацієнтам призначаються різні антисептики, інгаляції, фізіопроцедури та всілякі таблетки від тонзиліту. Але слід пам'ятати, що лікування має проводитись за рекомендаціями лікаря. Чи не купуйте препарати без призначення! Самолікування може бути небезпечним для здоров'я.

Увага! Дана інформація носить виключно інформаційний характер! При появі перших симптомів, необхідно негайно звернутися за консультацією до фахівця. Не варто займатися самолікуванням, тому що це небезпечно для вашого здоров'я. Наш сайт zdravica.ua не несе відповідальності за ті наслідки, які можуть виникнути внаслідок використання інформації, наданої на сторінці. НЕ ЗАЙМАЙТЕСЯ САМОЛІКУВАННЯМ! ЦЕ МОЖЕ БУТИ НЕБЕЗПЕЧНИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я!
Facebook
Viber
Telegram
Instagram
Зворотний дзвінок
Поставити запитання у чаті